Gündem

AK Parti’den şirketlere kolaylık

AK Parti’den şirketlere kolaylık

AK Parti’den şirketlere kolaylık AK Parti hükümeti şirketlerin sorunlarına ilişkin olarak çözümler üretecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz hafta 9 bakanla yaptığı ‘yatırımları değerlendirme’ toplantısının sonrasında, yerli ve yabancı şirketlerin şikayet konusu olan bazı hukuki uygulamalarda iyileştirmeye gidilecek olduğu yönünde idi. Bu konuda atılacak bazı adımlar, rapor halinde saptandı.

İş mahkemelerinde yığılan dosyalar ve geciken adaletin önlenebilmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) destekli olarak bunun yanında arabulucuk müessesinin aktif ve zorunlu olarak kullanılmasıyla ilgili yasal düzenlemeler yapılacak bilgisi geldi. Haciz, iflas erteleme gibi konularda da yasal değişiklikleri planlar arasında yer almakta. Yatırımların önündeki engelleri kaldırmak için planlanan bu düzenlemelerin önümüzdeki aylarda bir paket olarak TBMM’ye gönderilmesi beklentiler arasında yer alıyor.

HUKUKİ ADIMLAR ATILACAK

Zorunlu arabuluculuk sisteminin etkin olarak ve verimli bir şekilde uygulanacağı alanlar tespitler yapılacak. Sistemin tanıtımı için adliyeler, barolar, TOBB ve TESK’e bağlı kuruluşlarda ise aynı zamanda arabuluculuk merkezleri kurularak, uzman kişiler aracılığıyla arabuluculuk sistemi tanıtım yapılacak. İdari yargıda arabuluculuğun uygulanabilmesinin için ise alt yapısı oluşturulacak ve icra davalarında etkin kullanımı sağlanmış olacak. Arabuluculuk sistemiyle ilgili olarak adliye bazında bunun yanında ve kamuoyuna yönelik memnuniyet anketleri yapılacak ve arabuluculara yönelik bir eğitim modülü oluşturmuş olacak. İcra ve İflas Kanunu’nda yapılacak değişiklikle belgeye dayanmayan ve belli bir rakamın altında kalan alacaklar için oda ve borsa tahkiminin zorunlu hale getirilmesi sağlanmış olacak. Böylece icra daireleri üzerindeki yük hafifletecek ve sistemin yaygınlaştırılması sağlanmış olacak.

 

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar