Gündem

AK Parti önerisi: Anayasaya çift sandık

AK Parti önerisi: Anayasaya çift sandık

AK Parti önerisi: Anayasaya çift sandık TBMM’de kurulacak olan uzlaşma komisyonunda, içinde başkanlık sisteminin de olduğu tek metin üzerinde anlaşma sağlanamazsa bununla beraber, iktidar partisi muhalefete “Çift sandık kuralım” önerisi götürmüş olacak.

AK Parti, TBMM’de oluşturulacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na, içinde revize edilmiş başkanlık sisteminin de olduğu yeni bir anayasa metni götürecek. Partinin hukukçu kurmayları aynı zamanda, iki kez Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı toplantı gerçekleştirdi.

Toplantılarda, geçen dönem üzerinde uzlaşma sağlanmakta olan 60 madde dışında, partinin daha önce gündeme getirdiği metin revize edilmiş olundu. Ancak toplantının en ilginç yönü ise, muhalefetin başkanlık sistemi önerisine ve taslağına itiraz etmesi durumunda, nasıl bir tavır geliştirileceğine ilişkin değerlendirmeler dikkati çekti.

HALKA İKİ SEÇENEK SUNULABİLİR

AK Parti kurmayları, yeni anayasanın özellikle başkanlık sistemine yönelik bölümüne muhalefetin itirazı durumunda, yeni öneri götürmeyi gündemlerine aldı. Toplantıda ise şunlar geçti, “Böyle bir durumla karşılaşırsak, o zaman başkanlık sistemini ve parlamenter sistemi öngören iki ayrı metin hazırlayalım. Halkın karşısına iki metinle çıkalım. Hangisine oy verilirse onunla yola devam edelim, önerisi götürelim” dediler. Bu sürpriz öneri, toplantıda tartışma konusu oldu. Bazı AK Partili hukukçular, anayasa ve yasalara göre bunu hayata geçirmenin zor olduğunu dile getirdiler. Öneri sahipleri ise “Üzerinde uzlaşma olan maddeleri TBMM’de kabul edip, tartışmalı olanları iki seçenek olarak halk oyuna sunabiliriz. Uzlaşma masası dağılmadan bunu önerelim” diye belirtildi. Bu konunun olabilirliğinin tartışılmasından sonrasında ise uzlaşma sağlanmaması durumunda gündeme getirilmesi benimsenmiş oldu.

 

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar