Gündem

ABD İnsan Hakları Raporu’nda Türkiye’ye eleştiri

 

ABD İnsan Hakları Raporu’nda Türkiye’ye eleştiri

 

 

ABD 2015 İnsan Hakları Raporu’nu yayımlamış oldu. Raporun Türkiye bölümünde ifade ve basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve terör operasyonları konusunda bununla beraber eleştiriler yer almış oldu.

 

 

ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yapan John Kerry tarafından yayımlanan 74 sayfalık raporun Türkiye bölümünde önemli başlıklardan biri terör olduğu gözlendi.

İki yıl aradan sonrasında yer alan PKK’nın güvenlik binalarına saldırdığını, 1 Aralık’tan itibaren 170 güvenlik personelinin hayatını kaybettiği belirtilmiş olundu.

PKK’ya yönelik operasyonlar sırasında yer alan sivillerin can güvenliğinin yeterince sağlanamadığı da raporda yer aldığı belirtildi.

Basın özgürlüğü konusu ABD İnsan Hakları Raporu’nda yer verilen başlıklar arasındaydı. Kasım ayı itibariyle 30 kadar gazetecinin tutuklandığı ve bu gazetecilerin birçoğunun terörle mücadele yasaları çerçevesinde suçlandığı belirtildi.

Yargı uygulamalarına da raporda yer verildi. Keyfi tutuklamalar, uzun tutukluluk süreleri ve süresi uzatılan davalar eleştirilmiş olundu.

Raporda kadınlar, çocuklar gibi kırılgan nüfusun yeterince korunamadığı ve namus cinayetlerinin önemli bir sorun olmayı sürdürdüğünün de altı çizildi.

 

[poll id=”2″]

Rusya’nın rezervleri arttı


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar