Gündem

5 bin kişi işsiz kalacak

 

5 bin kişi işsiz kalacak

 

Zarar eden Alman demiryolları, 5 bine yakın işçiyi işten çıkarmaya hazırlık aşamasında.

 

 

Almanya Demiryolları (DB), 10 yıl aradan sonrasında ise 2015 yılında bir milyar 300 milyon euro zarar ettiğini açıklaması yapıldı.
Şirket tarafından yapılan açıklamada yer alan bilgide ise, DB’nin tarihinde ilk defa 40 milyar euro gelir elde ettiği belirtilirken, uzun mesafe seyahat eden yolcu sayısında yüzde olarak ise 2,2 artış yaşandığı kaydedilmiş olundu. Koydukları hedefe ulaşamadıklarını altını çizmekte olan DB CEO’su Dr. Rüdiger Grube, “Geçen sene karşı karşıya kaldığımız grevler yüzünden elde ettiğimiz 1,76 milyar euroluk Faiz ve Vergi Öncesi Kâr’ımız (FVÖK) bir önceki seneye göre ciddi ölçüde azaldı” açıklamasında yaptı.
DB’nin geçen seneki geliri yüzde 1,9 oranında yer alan veya 748 milyon Euro’ya artmasına rağmen, FVÖK bir önceki seneye kıyasla 350 milyon Euro’ya azalarak 1,76 milyar Euro’ya düştü. Zararın yük taşımacılık bölümünün nominal değerinin düşürülmesi ve şirketin genel yapılanma neticesinde ortaya çıkan 1,67 milyar Euro’luk kayıptan dolayı ortaya çıktığı ifade edildi. Diğer yandan, medyada çıkan haberlere göre yer alan bilgide ise DB’nin ortaya çıkan zararın neticesinde yaklaşık 3 bin 500 çalışanının işine son verilmiş olunacak.

 

[poll id=”2″]

 

BDDK bankaların riskini azaltmaya hazırlanıyor


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar