Gündem

15 milyon dolarlık top ithal ettik

15 milyon dolarlık top ithal ettik.

 

Türkiye, geçtiğimiz yıl spor organizasyonlarında kullanılmak üzere birçok sayıda ülkeden top ithalatı gerçekleştirmiş oldu. Top ithalatı için 2015’te yapılan ödeme 15 milyon 300 bin doları bulmuş oluyor.

 

Türkiye, geçtiğimiz yıl spor organizasyonlarında kullanılmak üzere birçok sayıda ülkeden top ithalatı gerçekleştirdi. Top ithalatı için 2015’te yapılan ödeme 15 milyon 300 bin doları bulmuş durumda. Türkiye’de spora olan ilgi, pek çok branşta yürütülen organizasyonlar için yapılan ekipman ve teçhizat ihtiyacını beraberinde getirmekte olduğu gözlendi. Bu ürünlerin önemli bir kısmı ülke içinden temin edilirken, çeşitli kalemlerde ithalat yapılmakta olduğu bilgisi yer aldı.

 

Türkiye’de en çok ilgi çeken spor dallarının temel unsuru olan top, bu amaçla yapılan ithalat içerisinde önemli bir yer tutuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye, 2015 yılında 26 ülkeden 15 milyon 300 bin dolar değerinde spor topu ithal etti. İthalat yapılan ülkeler arasında dünyaca ünlü spor markalarının üretim faaliyetinde bulunduğu, ucuz iş gücünün yaygın olduğu ülkeler başı çekmiş durumda. Top ithalatında ilk sırayı Çin aldı. Dünyada birçok ürünün üretim ve ihracatında başı çekmekte olan Çin’den ithal edilen toplar için Türkiye’den 9 milyon 209 bin dolar yükseldi. Çin’i top ithalatında, 3 milyon 58 bin dolarla Pakistan ve 1 milyon 129 bin dolarla Tayland takip etmiş oldu.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar