• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2203661,367
  % 0,24
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

1 Mayıs Faturası: 208 Gözaltı

1 Mayıs Faturası: 208 Gözaltı

 

1 Mayıs Faturası: 208 Gözaltı

 

İstanbul genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde izinsiz gösteri yapmak isteyen 207 kişi gözaltına alındı. Polis, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Bakırköy’de izinsiz gösteri yapmak isteyen gruplara müdahale etti.

 

 

 

İzmir’de cinsel taciz mağduru çocuğa meydan dayağı
İstanbul’da ilk müdahale Divan Oteli kavşağında toplanan 40 kişilik bir gruba oldu. “Halkevleri” pankartı taşıyan grubu dağıtmak için polis tazyikli su kulandı. Taksim’e yürümek isteyen eylemciler polisin müdahalesi üzerine dağıldı. Beşiktaş, Şişli’de de müdahaleler ve gözaltılar vardı.

Kent genelinde izinsiz gösteri yapmak isteyen 207 kişi gözaltına alındı.

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün bayram havasında ve huzur içinde kutlanması için Sivil Toplum Kuruluşlarının ve sendikaların yapmış oldukları başvuru neticesinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Bakırköy Pazar Yeri’nde kutlanması kararlaştırılmıştır. Bu amaçla Valiliğimizce il genelinde yaklaşık 24.500 emniyet personeli ve yeterli sayıda araç-gereçle en üst düzeyde tedbirler alınmıştır.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama ve etkinlikleri çerçevesinde bu sabah saatlerinden itibaren birçok Sivil Toplum Kuruluşu, sendika ve siyasi parti temsilcileri Taksim Cumhuriyet anıtına çelenklerini sunmuşlardır. Öğleden sonra ise Bakırköy Pazar Yeri’nde işçi ve emekçi kardeşlerimizin de katılımıyla coşkulu bir şekilde, bayram havası içinde kutlanmıştır.

207 gözaltı

Ancak 1 Mayıs kutlamalarını bahane ederek, halkımızın huzur ve güvenini bozmak isteyen bazı illegal gruplar Taksim Meydanı çevresi başta olmak üzere ilimiz genelinde yasadışı gösteri ve yürüyüş yapmak istemişlerdir. Bu gruplara yönelik yapılan müdahale, üst aramaları ve kontroller neticesinde saat 17:30 itibariyle 207 kişi gözaltına alınmış ve bu kişilerle birlikte 40 molotof kokteyli, 17 el yapımı patlayıcı, 176 havai fişek, 7 maske, 1 çift eldiven, 1 adet kurusıkı tabanca, çok sayıda yasadışı bez-afiş-pankart ele geçirilmiştir.

Ayrıca sabah saatlerinde toplumsal olaylara müdahale aracının manevra yaparken yol açtığı kaza sonucu 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu elim kaza sonucu vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileriz.”
Adana’da 1 Mayıs kutlamaları iptal edildi
İstanbul’da bugün bu yollar kapalı
Divan Oteli Kavşağı’nda toplanan Halkevleri’ne üye bir grup, meydana yürümek istedi. Polis, “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs alanı Taksim Meydanı”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” sloganları atan grubu, sözlü olarak uyardı ve dağılmalarını istedi.

Uyarılara rağmen buradan ayrılmayan gruba, TOMA’dan tazyikli su sıkıldı.

Bunun üzerine polisle göstericiler arasında kısa bir kovalamaca yaşandı. Göstericiler, slogan atarak ara sokaklara dağıldı.

Mecidiyeköy’de şüpheli çanta

Mecidiyeköy’den Taksim’e yürümek isteyen eylemcilere polis müdahale etti. Müdahelenin ardından eylemcilerin bıraktığı şüpheli çanta polisi alarma geçirdi. Bomba imha uzmanlarınca incelenen çantadan havai fişek çıktı. Bir banka şubesinin önüne bırakılan çanta nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevredeki şüpheli şahısların çantalarını da kontrol edildi. Olay yerine gelen uzman ekip, özel kıyafetlerini giyerek çantayı inceledi. Çantanın içinden havai fişekler çıktı.

Mecidiyeköy’de sert müdahele

Mecidiyeköy’den Taksim’e yürümek isteyen bir gruba ise polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Zincirlikuyu metrobüs istasyonu girişinde toplanan yaklaşık 150 kişi, Büyükdere Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Taksim’e doğru yürümek isteyen eylemciler, Mecidiyeköy’de polis engeline takıldı. Mecidiyeköy viyadüğü altında güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri, eylemcilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Polisle eylemciler arasında yaşanan kovalamcanın ardından grup ara sokaklarda dağıldı.

Taksim’de 7 gözaltı

Atatürk Kültür Merkezi önünden Taksim Meydanı’na girmek isteyen İnşaat İşçileri Sendikası üyesi 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi, çevik kuvvet minibüsüne alınarak emniyete götürüldü.

Devrimci Gençlik Birliği adlı gruptan biri kadın 3 kişi, Taksim Bekar Sokak’ta polis bariyerlerinden atlayıp İstiklal Caddesi’ne geçti ve “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı attı. Gözaltına alınarak yere yatırılan 3 eylemci polis merkezine götürüldü.

Öte yandan ziyaretçi sayısı gün içerisinde yüz binleri bulan İstiklal Caddesi’nde birkaç işyerinin dışında tüm işyerlerinin kapalı olduğu görüldü. Caddeye çıkan tüm sokak başları polis bariyerleriyle çevrili olan caddede polis ve temizlik görevlileri bekliyor.

Beyoğlu’nda gözaltı

Beyoğlu’nda bir kafede oturan grup, çantasından pankart çıkınca gözaltına alındı.1 Mayıs’ta Taksim’e gelen ESP’li bir grup, polis tarafından gözaltına alındı. Beyoğlu’nun ara sokaklarında şüphelileri sorgulayan emniyet güçleri, İstiklal Caddesi’nde bir kafede oturan şahıslarda arama yaptı. Şüphelilerin kimliklerini sorgulayan polis, sırt çantasının içerisinde ESP logolu slogan yazan bir pankart buldu. Eylem hazırlığında olduğu değerlendirilen grup polisler tarafından gözaltına alındı.

Şişli’de gözaltılar sürüyor

Taksim Meydanı’na gitmek isteyen gruplara polisin müdahalesi devam ederken, Şişli’de polisin TOMA ile gruplara müdahalesi havadan görüntülendi.Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na gitmek isteyen bir grup gözaltına alındı.

Polis TOMA ile tazyikli su ve biber gazı sıkarak gruba müdahale etti. Müdahale anı İHA tarafından havadan görüntülendi. Görüntülerde çevik kuvvet ekiplerinin biber gazı ve tazyikli su sıkarak gruba müdahele ettiği görüldü.

Yoldan geçen araçlarda ve otobüslerde arama yapan polis ekipleri şüpheli gördükleri kişilerin çantalarına baktı. Araçların bagajlarını da arayan polis ekplerinin güvenlik önlemleri sürerken, şüphe üzerine durdurulan bir taksideki 3 kişi arama sırasında slogan atınca gözaltına alındı. 3 kişi, polis aracına bindirilerek emniyet müdürlüğüne götürüldü. Öte yandan bir kişi polis ekiplerini görüp kaçtı. Polis arkasından giderken kaçan şüpheli yakalanamadı.

Beşiktaş’ta müdahale

Beşiktaş’ta Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) üyesi ikinci gruba polis yine müdahale etti. Sabah saatlerinde 20 kişilik bir HKP’li grubun yürüyüşü, polisin biber gazı sıkması ve gözaltı yapmasıyla son bulmuştu. Bu kez saat 12.00 sıralarında yine ellerinde HKP bayrakları olan 20 kişilik bir grup, ‘Taksim’de 1 Mayıs Engellenemez’ sloganıyla Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Polis, Barbaros Bulvarı’ndan gelen bu grubun yürüyüşüne de izin vermedi. Grubun önünü kesen polis, HKP’lileri etrafını çevirdi. “Dağılmadığınız takdirde müdahale edilecek” şeklinde polis uyarısının karşılık bulmaması üzerine polis gruptakileri gözaltına almaya başladı. Bu sırada direnen eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında bir çevik kuvvet polisinin eylemcilerden birini yumrukladığı görüldü. Grup üyeleri yaka paça gözaltına alındı. Polis grubun dışında olup gazeteci olduğunu söyleyen bir kişiye de gözaltına alıdı. Gözaltına alınıp polis minibüsüne bindirilen gruptakiler burada slogan attı.

Beşiktaş Meydanı’ndan Taksim’e yürümek isteyen yaklaşık 25 kişilik grup, polis tarafından gözaltına alındı.Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan aşağı inen yaklaşık 25 kişilik eylemci grubu, ellerinde mahkeme kararı olduğunu ve Taksim’e yürüyeceklerini söyledi. Grubun önünü kesen polis, dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Taksim’e yürümekte ısrar eden eylemciler, polis tarafından gözaltına alındı. Bu sırada polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Polise direnen bazı eylemcilerin slogan attıkları görüldü.Gözaltı işlemi sırasında trafiğe kapatılan Barbaros Bulvarı, yeniden trafiğe açıldı

Beşiktaş’ta Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluşu Partisi(HKP) üyesi bir gruba polis müdahale etti. Ellerinde büyük bir HKP pankartı ile bayrakları bulunan yaklaşık 20 kişilik grubu polis, Barbaros Bulvarı’nda durdurdu. Polis, çevrelediği gruptakileri tek tek gözaltına aldı. Gözaltı sırasında eylemcilerin direnmesi üzerine polisle aralarında arbede çıktı. Bunun üzerine polis, biber gazı kullandı. HKP üyeleri yaka paça gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar gözaltı için hazır tutulan polis minibüsüne üst araması yapılarak bindirildi. Gözaltı aracı daha sonra emnniyete hareket etti.

Piyalepaşa’dan Taksim’e çıkmaya çalışan 6 kişi gözaltına alındı

Beyoğlu Piyalepaşa Bulvarında otobüs durağında bekleyen 3’ü kadın 6 kişiden şüphelenerek arama yapan polis ekipleri kadınların çantasında üzerinde halk cephesi yazan 2 adet yelek çıktı. Polis ekipleri bunun üzerine şüpheli 4 kişiyi göz altına almak istedi. Gözaltına alınan kişiler “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” şeklinde sloganlar atarak polise direndi. Ekipler polis aracına binmekte zorluk çıkaran şüphelilere ters kelepçe taktı. Göz altına alınan şüphelilerin Taksim Meydanı’na çıkmaya çalıştıkları öğrenildi. Şüpheliler sorgulanmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü binasına götürüldü.

Grubun üzerinde ve çantalarında yapılan aramada molotof kokteylleri, havai fişek, pankart ve soda şişesi ele geçirildi.

5725b833cbbf341af4d15f8e

Bakırköy’de Erdoğan pankartı

Bakırköy’deki 1 Mayıs kutlama alanına Türkiye Komünist Partisi üyeleri, üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın İmam Hatipliler ile çekilmiş olduğu fotoğraf ve “İmam Hatipler Kapatılsın” yazılı pankart ile geldi. Pankartın arama noktasından içeri alınmayacağını düşünen katılımcılardan biri pankarttaki fotoğraftan Erdoğan çiftinin bulunduğu bölümü kesti. Polis pankartı inceledikten sonra alana girmesine izin verdi.

Türk-İş Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı

Türk-İş heyeti, 1 Mayıs 1977 katliamında hayatını kaybedenleri anmak için Kazancı Yokuşu’na karanfil, Cumhuriyet Anıtı’na ise çelenk bıraktı.

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, yaptığı açıklamada, “Aradan geçen bunca yıla rağmen bu cinayetin failleri bulunmadığı gibi, ülkemizde onlarca, yüzlerce cinayet işlendi. Ülkemizi karıştırmak, kardeş kavgasını körüklemek için o karanlık güçler boş durmuyor. Her gün birçok şehit veriyoruz. Ülkemizin birliği ve bütünlüğü için, şanlı bayrağımız için toprağa düşenleri de bu vesileyle saygıyla, rahmetle anıyorum.”

Kavlak, Türkiye’de alçakça işlenen cinayetlerin aydınlatılmasını, Türkiye’nin aydınlık geleceğine sıkılmış kurşunların, patlayan bombaların son bulmasını istediklerini ifade ederek, “Haklarımızı özgürce kullandığımız, bayramımızı özgürce kutladığımız bir ülkede yaşamak istiyoruz. İnsan gibi çalışıp, insanca yaşamak istiyoruz.” dedi.

[poll id=”2″]

 

 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.