Bankacılık
Neler Oluyor?

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur? 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunundan önce bankalar kafalarına göre kredi kart limit artışı yapmaktaydı. Yine bankalar, açmış oldukları stantlarla herkese kredi kartı vermekteydiler. Ancak bu yasadan sonra hem kredi kartlara sahip olmak hem de kredi kartlarının limitlerinde yasal düzenlemelere gidildi.

Yasayla beraber ilk kez kredi sahibi olacak kişilerin kredi kart limitlerini gelir düzeyleri belirlemektedir. Buna göre ilk yıl için gelir düzeyinin en fazla 2 katına kadar kredi kart limit belirlenebilmektedir. İlk yıldan sonra ise yine gelir düzeyinin en fazla 4 katına kadar kredi kart limiti belirlenebilir. Ancak şunu da hemen belirtelim ki ilk yıldan sonra ki kredi kart limitinin 4 kat artırılması tamamen kredi kart kullanıcısının kredi kart borç ödeme performansına bağlıdır. Kredi kart sahibinin bir yıl içerisinde ki kredi kartlarını düzenli ve zamanında ödeme yapması kredi kart limitini artmasına neden olacaktır. Yine 5464 sayılı kanunla bankalar artık kendi inisiyatiflerini kullanarak kart limit artışı yapamayacaktır.

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi kart limit artışı için müşteri onayı zorunluluğu getirilmiştir. Müşterilerinin kredi kart limit talebini beklemek istemeyen bankalar, müşterilerini telefonla arayarak kart limit artış teklifi sunmakta ve onay alınan müşterilerin kredi notları kriterlere uygun ise kart limit artışına gitmektedirler. Bankalar, bankamatiklerini de kullanarak müşterilerine bankamatik üzerinden kart limit artış teklifi sunmakta ve onay veren müşterilerinin kredi kart limitlerini artırmaktadır.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar