Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

İçindekiler

Dolar Yorumları Euro ve Dolar yorum daha fazlası Finanspara’da bulabilirsiniz. Anlık olarak bu sayfa her gün güncellenilmektedir. Tarih sıralaması başlığı ile Döviz yorumları ve Euro yorumları ve daha fazlasına erişebileceksiniz.

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum
Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorumları / Venbey Yatırım – (27.03.2020)

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları son haftada 3 milyon 283 bin kişi artarak tarihi rekor yükselişe yaşadı. İşsiz sayısındaki artışta ise koronavirüs nedeniyle iş yerlerinin kapanması etkili oldu. Fed’in önceki gün sınırsız varlık alımı kararı ile toparlama gösteren piyasalar, dün sınırlı yükseliş yaşadı. 6,50 üzerine atak gösteren USD/TRY kuru dolardaki gerileme ile 6,40 seviyesi altını gördü.

Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (26.03.2020)

Haftanın ikinci işlem gününde yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de PMI endeksleri ve yeni konut satışları verisi takip edilmişti. Haftanın üçüncü işlem gününde İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı Mart ayında bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 75,3 seviyesine geriledi. ABD’de ise açıklanan dayanıklı mal siparişleri virüsün etkilerinin henüz görülmediği şubat ayında yüzde 1.2 arttı. Küresel piyasalarda yayılmakta olan virüsün etkileri devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ulusa Sesleniş” konuşmasındaki açıklamaları takip edildi. Gün sonunda, açıklanan veriler ve takip edilen gelişmeler ile birlikte kurun yukarı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü izlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki vaka sayısının 2.433’e yükseldiğini ve 59.ölümün meydana geldiğini açıkladı.

Dolar Yorumları / ALB Forex – (25.03.202

FED’in sınırsız tahvil alımı programını ilan etmesinden sonra gelişmekte olan ülke para birimleri dolara karşı değer kazandı. Dün ABD Senatosunun onayladığı 2 trilyon dolarlık yardım paketinden sonra da DXY endeksinde görülen geri çekilmeler de gelişmekte olan ülke para birimlerini destekledi ve kurda aşağı yönlü hareketler izlendi. Yeni işlem gününde corona virüse ilişkin haber akışı piyasaların dikkatinde olacak.

Direnç (64208 – 6.4889 – 6.5597)
Destek (6.3807– 6.3250 – 6.2840)

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (24.03.2020)

Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satış baskısı ve dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ile birlikle USDTRY paritesi dün 6,60 seviyesi üzerine kadar yükseldi. Ancak Fed’in dün, aralarında borçlanma maliyetlerini düşük tutmak için sınırsız tahvil alımı ve özel sektöre ve yerel yönetimlere kredi akışını sağlamak için programlar oluşturmanın yer aldığı geniş çaplı bir ikinci dalga tedbir paketi açıklaması ile birlikte dolar endeksi kazançlarının bir kısmını silerken, USDTRY paritesi de 6,51 seviyesine doğru geri çekildi. Dolar endeksi Fed’in açıklamasının ardından 102,81 seviyesinden düşüşe geçti ve Asya seansında düşüşünü hızlandırarak 101,58 seviyesine kadar indi. USDTRY paritesi ise gün içerisinde 6,60 seviyesi üzerini test etmesinin ardından 6,5166 seviyesine kadar geriledi.

USDTL’de hassasiyet devam

USDTL kuru 6.55 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Kur için baskı sürüyor. Virüs ile ilgili gelişmeler önemli. Bundan sonraki süreçte gelecek açıklamalar önemli olacaktır. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde Dolar karşısında karışık bir görünüm var bu durumda kurdaki geri çekilmeleri sınırlı bırakıyor.

Teknik Analiz: USDTL kuru için 6.55 seviyesinin üzerinde kalması durumunda 6.60 direncine doğru tepki sürebilir. Geri çekilmelerde sınırlı kalıyor. Kurdaki ani hareketlere karşı dikkatli olunmasında fayda var. Geri çekilmelerde şimdilik 6.52 ve 6.50 seviyeleri destek konumunda.

Destekler: 6.52 / 6.50 / 6.42
Dirençler: 6.58 / 6.60 / 6.62

Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (20.03.2020)

Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de inşaat izinleri verisi Şubat ayında 1,500 milyondan 1,464 milyona gerilemişti. Haftanın dördüncü işlem gününde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüsten hayatını kaybeden hasta sayısının 3 olduğunu açıkladı. ABD’de ise işsizlik maaşı başvuruları koronavirüs salgınının ilk etkilerinin görüldüğü haftada sert artışla 281 bin olurken, Philadelphia Fed imalat Endeksi Mart ayında eksi 12.7’ye geriledi. Küresel piyasalarda yayılmakta olan virüsün etkileri devam ederken, gün sonunda, takip edilen gelişmeler ile birlikte kurun yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,51 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,54, 6,58 ve 6,62 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 6,48, 6,45 ve 6,42 destek seviyeleri takip edilebilir.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (19.03.2020)

Doların Euro karşısında güç kazanması, Dolar/TL’yi yukarı yönde destekliyor. Önceki işlem gününde 6.4954 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.15 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 77.67 seviyesinde iken momentumu 106.42 seviyesinde.

Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 6.4874 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 6.4771, 6.4588 ve 6.4485 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 6.5057, 6.5160 ve 6.5343 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım -(18.03.2020)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün acil toplanarak 100 baz puanlık faiz indirimine gittiğini açıkladı. Böylelikle politika faizi %9.75 oranına çekilmiş oldu. Karar metninde; yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki aşağı yönlü risklerin arttığı, bankalara imkanlar çerçevesinde ihtiyaç duydukları likiditenin sağlanacağı belirtildi. Ek olarak piyasaya 91 güne kadar repo ihaleleriyle likidite sağlanacağı ifade edildi.

Son günlerde korona virüs nedeniyle küresel piyasalarda sert satışlar yaşanırken; TL kanadında baskı oluşmaya başlamıştı. Bu baskı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenen USDTRY paritesinde, TCMB’nin acil faiz indirimi sonrasında yükseliş devam etti. Bu yükseliş ile birlikte kur Eylül 2018’den beri en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Bugün ki olağanüstü toplantı sonrasında TCMB, Perşembe günü olan olağan toplantısını gerçekleştirmeyeceğini duyurdu.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (17.03.2020)

Fed’in ikinci kez sürpriz faiz indirim yoluna gitmesi ilk etapta USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirse de bu hamle piyasaları tam olarak rahatlatmadı. Küresel piyasalarda yaşanan endişeler ve riskten kaçınma ile birlikte USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Parite bu hareketlenmeler ile birlikte 6.40 seviyelerinin üzerini gördü. Diğer yandan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 535 baz puanla yaklaşık olarak 2 senenin en yüksek seviyelerine çıkmış oldu. Küresel bazda merkez bankaları faiz indirimlerine ve genişlemeci hamlelerine devam ediyor.

Hafta içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir toplantı yapacak. Bu olağan toplantı sonrasında piyasalarda TCMB’nin faiz oranında indirimine devam edebileceği beklentileri oldukça yüksek. Toplantı Perşembe günü yapılacak ve karar ile birlikte açıklamalar yakından takip edilecek. Her ne kadar küresel piyasalarda merkez bankaları genişlemeci adımlar atsa da, asıl istenilen haber korona virüs ile ilgili. Bu konuda gelebilecek olan iyi bir haber merkez bankalarının adımlarından daha etkili olacaktır.

Dolar Yorumları / Venbey Yatırım – (16.03.2020)

Federal Açık Piyasa Komitesi, fonlama faizini sürpriz bir şekilde yüzde 0 – 0.25 aralığına çekti. Ayrıca banka 700 milyar dolarlık genişleme programı açıkladı. Koronvirüs salgınına karşı ABD ekonomisine tampon oluşturmaya çalışan politika yapıcılar en son 3 Mart Salı günü acil toplanarak 50 baz puan faiz indirimine gitmişti. Açıklama sonrası Dolar/TL paritesi 6.30 un altına indi.

Teknik anlamda paritede yukarı yönlü hareketlerde 6.35 ve 6.40 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde 6.25 ve 6.20 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (12.03.2020)

Haftanın ikinci işlem gününde ABD’de ise zayıf veri akışı devam ederken, yurt içinde işsizlik oranı Aralık ayında yüzde 13.7 olmuştu. Haftanın üçüncü işlem gününde ise Türkiye’nin cari işlemler hesabı Ocak ayında 1.8 milyar dolar açık verdi ve 12 aylık cari fazla 6.5 milyar dolar oldu. Gün içerisinde ABD’de açıklanan enflasyon verisi şubat ayında yüzde 0,2’lik beklentiler karşısında yüzde 0,1 artarken, bir önceki yıla göre yüzde 2,2’lik beklentilerin üzerinde yüzde 2,3 arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda koronavirüsü ve Moskova görüşmesi hakkındaki konuşması takip edildi. Küresel piyasalarda yayılmakta olan virüse ait endişeler artarak devam ederken, gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte kurun yukarı hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,20 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,22, 6,24 ve 6,27 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 6,18, 6,16 ve 6,14 destek seviyeleri takip edilebilir.

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / İntegral Yatırım – (11.03.2020)

Türkiye’de ilk virüs vakası çıktı ancak kur özelinde yeni bir hareket yok

Türkiye için ilk korona virüs vakası açıklandı. Yurtiçi piyasalar bu konuda tedirgindi. Kur özelinde yeni bir harekete neden olmadı ancak geri çekilmelerde zorlandığını gözlemliyoruz. Bugün içinde haber akışları takip edilmeli. Dışarıda da risk iştahı zayıf dolayısıyla bir süre daha kur üzerinde baskı devam edebilir.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 6.15 direncini izlemeye devam ediyoruz. Kurda bu direnç noktasının üzerine doğru ısrarcı seyri yükselişini tetiklemesi adına önemli. Geri çekilmelerde ise 6.10 ve 6.12 seviyeleri takip edilebilir. Şimdilik genel görünümde kalıcı bir düşüş zor gibi duruyor. Kurdaki tedirginlik sürdüğü sürece ani hareketlere karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Destekler: 6.12 / 6.10 / 6.08
Dirençler: 6.15 / 6.18 / 6.20

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (10.03.2020)

Doların Euro karşısında güç kaybetmesi, Dolar/TL’yi aşağı yönde baskılıyor. Önceki işlem gününde 6.1430 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin pozitif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kayıp %0.03 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 58.35 seviyesinde iken momentumu 100.43 seviyesinde.

Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 6.1483 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 6.1563, 6.1696 ve 6.1776 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6.1350, 6.1270 ve 6.1137 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (09.03.2020)

Dolar/TL tarafında alıcılı bir seyir olduğu görülüyor. Doların Euro karşısında güç kaybetmesi, Dolar/TL’yi aşağı yönde baskılıyor. Önceki işlem gününde 6.1870 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %1.63 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 62.51 seviyesinde iken momentumu 101.41 seviyesinde.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (05.03.2020)

Dolar/TL tarafında satıcılı bir seyrin olduğu gözleniyor. Önceki işlem gününde 6.0781 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin pozitif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kayıp %0.42 olarak gerçekleşti. Faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketin Dolar/TL’yi aşağı yönlü baskıladığı görülüyor. 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan kur için RSI göstergesi 51.16 seviyesinde iken momentumu 100.51 seviyesinde.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (04.03.2020)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verisini yayımladı. Buna göre Türkiye’de enflasyon Şubat ayında aylık bazda %0.35 oranında; yıllık bazda ise %12.37 oranında gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise sırasıyla verilerin %0.65 ve %12.70 oranında gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite arttı. Diğer yandan Fed’in sürpriz şekilde gerçekleştirdiği 50 bp faiz indirimi paritede gevşemeyi destekledi. Haftaya 6.25 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi Fed kararı ile birlikte 6.03 seviyelerini gördü.

03.03.2020 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Küresel piyasalarda salgınla mücadele kapsamında alınabilecek önlemlere yönelik gelişmeler fiyatlamalarda etkili oluyor. Merkez bankalarının koordineli bir şekilde piyasaları destekleyebileceği beklentileri ile ABD borsaları dün sert yükseliş kaydetti. Bu ayki Fed toplantısında 50 baz puanlık indirim ihtimali %80’e kadar çıkarken, ABD on yıllık tahvil faizi %1,03’e kadar geriledi. Dolar ise sert satışlarla karşılaştı. Dolar/TL ise dün %1,5 oranında gerileyerek günü 6,16 seviyesinden kapattı. Bu sabaha baktığımızda, ise G-7 ülkelerinin maliye bakanlarının bugün yapmaları beklenen konferansa ait taslak metninin (üzerinde çalışılmaya devam ediliyor) ortaya çıkması piyasalarda oynaklık yaratıyor. Taslakta hükümetlerden yeni harcamalar veya faiz indirimlerinden bahsedilmiyor. Reuters’te çıkan haberle birlikte, risk iştahının bir miktar bozulduğunu gözlemliyoruz. Öte yandan, yeni tip korona virüs ile ilgili “gerçek” de devam ediyor. O da salgının Çin dışında yayılmaya devam ettiği.

Dolar Yorumları / Işık FX – (02.03.2020)

İdlib merkezli gelişmeler kur fiyatlamalarında hareketliliğin artmasına neden olurken, haftanın son günlerine doğru risklerde görülen artışla beraber yukarı yönlü hareketlilik ivme kazandı. Kur tarafında şu anda 6.20 seviyesi üzerinde bir fiyatlamala görmekle beraber yukarı yönlü eğilimin artış göstermesi halinde 6.25 seviyeleri ilk etapda hedef haline gelebilir.

Kur tarafında geri çekilmelerin oluşabilmesi için özellikle risk unsurlarında azalış görmemiz gerekecektir. Teknik olarak ise 6.20 destek seviyesinin altında kalıcılık sağlanması ve hareketliliğin devamlılığında ise 6.1450 destek seviyesi takip edilebilir.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (28.02.2020)

Doların Euro karşısında güç kaybetmesi, Dolar/TL’yi aşağı yönde baskılıyor. Önceki işlem gününde 6.2188 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.29 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 88.75 seviyesinde iken momentumu 102.87 seviyesinde.

Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 6.2156 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 6.2111, 6.2034 ve 6.1990 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 6.2232, 6.2277 ve 6.2354 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (27.02.2020)

Önceki işlem gününde 6.1604 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.12 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 85.05 seviyesinde iken momentumu 102.39 seviyesinde.

Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 6.1593 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 6.1551, 6.1499 ve 6.1457 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 6.1645, 6.1687 ve 6.1739 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (26.02.2020)

Pazartesi günü Çin’in Rusya Büyükelçisi Zahang Hanhui’nin bilim adamlarının koronavirüsü aşısını bulduğunu ifade etmesi ile birlikte dün sabah itibarıyla piyasaların bir miktar sakinleştiğini ve risk algısının kısmen de olsa iyileştiğini gördük. Bununla birlikte dolar endeksi 99 seviyesi altına kadar inerken, gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazandı. USDTRY paritesi de dün sabah saatlerinde 6,12 seviyesi üzerinden 6,0715 seviyesine indi. Ancak, piyasaların koronavirüs aşısına yönelik haberlere temkinli yaklaşması ile birlikte risk iştahında dün sabah saatlerinde etkili olan iyileşmenin kısa soluklu olduğunu gördük.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (25.02.2020)

TCMB dün Reel Kesim Güven Endeksi verisini yayımladı. Veriye göre Reel Kesim Güven Endeksi 2.8 puan arttı ve 106.9 seviyesine yükseldi. Kapasite Kullanım Oranı ise %76’ya yükseldi. Diğer yandan geçtiğimiz haftayı %1’in üzerinde değer kazanımı ile bitiren USDTRY paritesi 9 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Başta İdlib olmak üzere jeopolitik gelişmeler ve TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi TL üzerinde baskı unsuru oluşturan gelişmelerin başında yer alıyor. Diğer yandan korona virüsün Çin dışında başka ülkelere yayılması ve başka ülkelerde de salgın kaynaklı can kayıplarının oluşması küresel piyasalarda sert satışları tetiklerken, gelişmekte olan ülke para birimlerine bu negatif yansıdı. TL’de bu baskıdan nasibini aldı.

Dolar Yorumları / Işık FX – (24.02.2020)

MB/PPK toplantısında alınan faiz indirim kararıyla beraber TL varlıklarında yaşanan değer kayıpları özellikle risk unsurlarında görülen artışla beraber ivme kazandı.

Teknik anlamda 6.1000 seviyesi üzerinde işlem gören kur fiyatlamalarında 6.1400 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması hareketliliğin devamlılığı açısından önemli olacaktır. Keza bu durumda 6.1625, 6.1870, 6.2200 ve 6.2500 seviyeleri gündeme gelebilir. Ancak kur tarafında görülebilecek geri çekilmelerde ise; 6.1000, 6.0640 ve 6.00 destek seviyeleri takip edilebilir.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (21.02.2020)

Suriye’nin İdlib kentinden gelen sıcak haber akışları TL varlıkları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. DHA’nın paylaştığı haber akışlarına göre bölgede Esad rejimi askerlerinin ilerleyişini engellemek ve gözlem noktaları ve mevzileri korumak için TSK cephelere tank ve komando intikaline başladı. Bölgeden gelen ‘hareketlilik’ haberleri ile baskılanan TL ile birlikte USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler devam etti.

19.02.2020 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Dolar Kuru ve Faiz Kararı Yorumu

Emin Adımlarla Tek Haneye Doğru İlerleyiş… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan faiz indirimi ile %11.25 seviyesinden %10.75 seviyesine çekmiştir. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz 50 baz puan olması yönünde bulunuyordu. Beklentimize paralel gerçekleşen faiz indirimi, tek hane politika faizine emin adımlarla ilerlemeyi desteklerken Mart ayı toplantısı içinde ölçülü faiz indirimi beklentimiz bulunmaktadır. TCMB kararı detaylarında öne çıkan başlıklar;

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (19.02.2020)

Bugün gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda olacak. Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak ve karar ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. Kimi kesimlerde faiz oranında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde beklenti oluşurken, kimi kesimlerde ise küçük bir faiz indirim beklentisi mevcut. Karar 14:00’da açıklanacak. Diğer yandan TL üzerindeki jeopolitik riskler sebebiyle baskı devam ediyor. Bu baskı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmelerine zaman zaman devam eden parite dün 6.07 seviyelerini test etti. Diğer yandan TCMB Konut Fiyat Endeksi’nin Aralık ayında %1.41 oranında arttığı görüldü.

Dolar Yorumları / Işık FX – (18.02.2020)

Geçtiğimiz haftayı negatif eğilimde kapatan TL varlıkları yeni haftaya pozitif başlangıç yaptı. Yeni günde de teknik anlamda 6.00 psikolojik seviyesi geçilmediği sürece bu noktadan tepki alımları gelebileceği gibi bu noktanın geçilmesiyle beraber satış yönlü işlemler ağırlık kazanabilir. Bu durumda hareketliliğin devamlılığı açısından 5.9650 destek seviyesi hareketliliğin devamlılığı açısından önemli olacaktır.

Ancak yarın düzenlenecek TCMB/PPK toplantısı’na yönelik beklentiler piyasa fiyatlamalarında ön planda olabilir. Kur tarafında görülebilecek yukarı yönelik hareketliliklerde ise; 6.0600 direnç seviyesinin geçilmesi hareketliliğe hız kazandırabileceği gibi ilk etapda 6.1000 seviyelerinin hedef haline gelmesine neden olabilir.

Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (17.02.2020)

Haftanın dördüncü işlem gününde yurt içerisinde Sanayi Üretimi ve Perakende Satış verileri takip edilirken, ABD’de enflasyon verisi takip edilmişti. Haftanın son işlem gününde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Aralık 2019 dönemine ilişkin açıklanan cari denge 2.80 milyar dolar açık verdi. Gün içerisinde ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre perakende satışlar Ocak ayında beklentilere paralel olarak yüzde 0,3 artarken Fed’in açıkladığı verilere göre ABD’de sanayi üretimi gerilemesini sürdürerek Ocak ayında da 0,3 düştüğü gözlendi. Takip edilen veri akışı ile birlikte gün sonunda kurun yukarı yönlü hareketine devam ettiği izlendi.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım -(14.02.2020)

Önceki işlem gününde 6.0431 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.02 olarak gerçekleşti. Faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketin Dolar/TL’yi aşağı yönlü baskıladığı görülüyor. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 74.61 seviyesinde iken momentumu 101.39 seviyesinde.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (13.02.2020)

Önceki işlem gününde 6.0495 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.07 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 76.46 seviyesinde iken momentumu 101.82 seviyesinde.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (12.02.2020)

Geçtiğimiz hafta boyunca adeta 5.98 seviyesine demir atan USDTRY paritesi Cuma akşamı yukarı yönlü hareketlenmiş ve 6 seviyesinin üzerine yükselmişti. Ardından haftasonu BDDK swap adımı attı ve yeni haftada parite 5.96 seviyelerine kadar gerilemiş fakat buralarda kalıcı olamamıştı. Ardından tekrar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Başta İdlib olmak üzere artan jeopolitik riskler TL üzerinde baskı oluşturuyor. Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan dün bu konuda açıklamalarda bulundu ve ‘(İdlib) Atılacak adımları yarın açıklayacağım’ ifadesinde bulundu. Bu sebeple bugün Erdoğan’ın bu konuda yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek ve TL varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (11.02.2020)

Önceki işlem gününde 6.0175 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.07 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 71.45 seviyesinde iken momentumu 101.27 seviyesinde.

Dolar Yorumları / Işık FX – (10.02.2020)

Geçtiğimiz hafta kur tarafında sınırlı hareketler görmekle birlikte teknik anlamda 6.00- 5.9600 bandında hareketliliğin devam etmesine karşın haftanın son işlem gününde ABD Tarım Dışı İstihdam verisiyle beraber yukarı yönlü hareketlilik ivme kazandı ve 6.00 seviyesi ihlal edildi. Hafta sonunda ise BDDK tarafından alınan swap hamlesi ile birlikte haftaya 6.00 seviyesinin altında başladı.

EUR / USD Paritesi Yorumları / İntegral Yatırım – (07.02.2020)

Euro/Dolar 1.0990 altını zorluyor

Euro/Dolar 1.09 – 1.10 arasında hareket etmeyi sürdürüyor. Euro Dolar karşısında halen daha zayıf. Dolayısıyla parite yukarı yönlü tepkiler güçlü olamıyor. Bugün Euro Bölgesinde açıklanacak önemli bir veri yok. ABD’de ise ocak ayı tarım dışı istihdam, ortalama saatlik ücretler ve işsizlik oranı açıklanacak. Verinin piyasa beklentisinden farklı bir sapma göstermesi halinde paritede veri bazlı hareketler izlenebilir.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (06.02.2020)

Önceki işlem gününde 5.9825 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.03 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 65.78 seviyesinde iken momentumu 100.81 seviyesinde.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (05.02.2020)

Hafta başında yurtiçinden gelen enflasyon verisi beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşmiş ve piyasaları tam olarak tatmin etmemişti. Gelen veri ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine ara verebileceği beklentileri oluştu. Diğer yandan İdlib başta olmak üzere jeopolitik riskler son zamanlarda tekrar ön plana çıkmaya başladı. Tüm bunlar yakından izlenirken piyasalar dün TCMB’nin açıkladığı reel efektif döviz kuru endeksini takip etti.

Dolar Yorumları / Dinamik Menkul – (04.02.2020)

USDTRY Yakın Vade

Cuma gününden bu yana dar bantta fiyatlanan kur spot piyasada yatay seyrediyor. Kurda 6.0160 desteği üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü işlemlerin ivme kazanabileceğini ve 6.1069 direncinin gündeme gelebileceğini düşünmekteyiz. Ancak 6.0160 desteği kırılır ve altında dört saatlik bar kapanışları gerçekleşir ise TL lehine oluşabilecek fiyatlamalar 5.9847 desteğine doğru ivme kazanabilir.

Dolar Yorumları / Dinamik Menkul – (03.02.2020)

USDTRY-Kurda Yükseliş Devam Edecek mi?

5.9760 desteğinin üzerinde yatay şekilde işlem gören kurda bu destek üzerinde kalındığı sürece Dolar lehine algının artış gösterebileceğini ve 6.1470 ana direncine doğru momentumlu işlemler oluşabileceğini belirtmek isteriz. Ancak kar satışlarının etkisi ile görülebilecek geri çekilmelerde 5.9760 desteği kırılır ve altında kalıcılık yakalanır ise 5.7680 ana desteğine doğru geri çekilme oluşabilir.

Dolar Yorumları / Işık FX – (31.01.2020)

Kur tarafında yükseliş eğilimi devam ediyor. Dün yaşanan yukarı yönlü ataklar sonrasında 6.00 psikolojik direncine yaklaştı. Buranın geçilmesi alış yönlü işlemleri hızlandırabilir ve ilk etapta 6.0325, 6.0500, 6.0865 ve 6.1000 dirençleri test edilebilir.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (30.01.2020)

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2020 yılının ilk Enflasyon Raporu’nu açıklayacak. Ankara’da gerçekleşecek olan ‘Enflasyon Raporu 2020-I’ tanıtımı amacıyla saat 10:30’da Merkez Bankası İdare Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenlenecek. Bu toplantıda TCMB Başkanı Murat Uysal bir sunum yapacak ve bu sunumu piyasalar yakından takip edecek.

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (29.01.2020)

Çin’de başlayan koronavirüsün küresel çapta yayılma göstermeye devam etmesi ve salgında hayatını kaybedenlerin sayısının artıyor olması piyasaları olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Bununla birlikte dün yükselişini daha da genişleten dolar endeksi, 98,15 seviyesine çıkarak son yedi haftanın en yüksek seviyesini test etti. Diğer yandan, koronavirüsün talebi olumsuz etkileyeceğine ilişkin oluşan endişeler ile birlikte yaklaşık son 10 gündür sert satışlara maruz kalan petrol fiyatları, dün kayıplarının bir kısmını telafi etti ve Brent petrol yeniden 60$’ın üzerine yükseldi. Petrol fiyatlarında dün görülen yukarı yönlü düzeltme hareketi ve dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ile birlikte USDTRY paritesi 5,95 seviyesi üzerine çıktı. USDTRY paritesi, 5,9530 seviyesini test etmesinin ardından Asya seansında 5,9370 – 5,9450 seviyeleri arasında dalgalandı.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (28.01.2020)

Önceki işlem gününde 5.9434 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin pozitif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kayıp %0.02 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 59.68 seviyesinde iken momentumu 101.14 seviyesinde.

Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 5.9427 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 5.9407, 5.9379 ve 5.9359 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 5.9455, 5.9475 ve 5.9503 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Dolar Yorumları / Osmanlı Yatırım – (27.01.2020)

Önceki işlem gününde 5.9480 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.10 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 60.63 seviyesinde iken momentumu 101.34 seviyesinde.

Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 5.9471 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 5.9449, 5.9418 ve 5.9397 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 5.9502, 5.9523 ve 5.9554 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Dolar Yorumları / Venbey Yatırım – (24.01.2020)

Geçen hafta gerçekleşen PPK toplantısında 75 bp faiz indirimi yapan TCMB, Temmuz itibariyle başlattığı faiz indirimini %24’ten %11,25’e indirdi. Davos’ta devam eden ekonomi zirvesine katılan TCMB Başkanı Murat Uysal Manevra alanını 2019’da önden yüklemeli kullandık. Geldiğimiz noktada enflasyon ve para politikasında ince ayar yapılması gereken bir döneme geçtik, o yüzden Ocak ayında ölçülü indirim yaptık.” dedi.

Dolar Yorumları / Işık FX – (23.01.2020)

TCMB tarafından gelen açıklamalar ile birlikte kısmi satış işlemler gördüğümüz kur tarafında yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Özellikle 5.85 noktası üzerinde kaldığı sürece bu eğilim devam edebilir. Şuanda ise 5.90 desteği üzerinde bir fiyatlama görmekteyiz.

Yukarı yönlü ataklarda ise 5.9335, 5.9500, 5.9700 ve 6.00 psikolojik direnç seviyesini izleyebiliriz. 5.90 altında ise 5.8760 ve 5.8500 desteklerini izleyeceğiz. Özellikle 5.85’in kırılması durumunda kısa vadede 5.75 noktasına kadar bir geri çekilme görebiliriz.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (22.01.2020)

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin 75 baz puanlık faiz indirimi sonrasında reel faiz kanadında negatife geçilmesi TL’deki kırılganlığı bir miktar daha artırıyor. Artan bu kırılganlıklar ile birlikte üzerinde baskı hisseden TL; paritede yukarı yönlü hareketler gerçekleşmesine sebep oluyor. Yeni haftaya 5.88 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketler gerçekleştirdi ve 5.93 seviyeleri test edildi. Diğer yandan Orta Doğu’da zaman zaman yaşanan küresel bazlı gerilimler TL üzerinde baskı oluşturan diğer unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Dolar Akşam Yorumları / IKON Menkul – (20.01.2020)

5.8400 Seviyesinden Aldığı Destekle Yükselişini Sürdürüyor…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün yaptığı konuşmada, gıda enflasyonunu kalıcı şekilde çözmeyi amaçladıklarını, hükümetin gündeminde seçim olmadığını, Türkiye’nin negatif faizle ilk kez tanışmadığını önemli olanın nominal faiz olduğunu söyledi. Bu konuşma dışında Türkiye ve ABD’de açıklanan önemli ekonomik veri bulunmazken, USDTRY paritesi 5.8400 seviyesinden geçen FİBO %50 düzeltme seviyesinden aldığı destekle yükselişini sürdürüyor. Yükselişin devamında 5.9315 ve 5.9700 direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 5.8400 tekrardan önemli destek oluşturabilir.

EUR / USD Paritesi Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (20.01.2020)

Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde açıklanan TÜFE verisi Aralık ayında yıllık bazda yüzde 1,3 ile değişmediği gözlenirken bir önceki aya göre ise yüzde 0,3 arttığı gözlendi. ABD’de ise açıklanan Konut Başlangıçları verisi Aralık ayında yüzde 16,9 artarak 1,61 milyon seviyesine yükselirken, ABD Sanayi Üretimi verisi ise Kasım ayındaki yüzde 0,8’lük yükselişinin ardından Aralık ayında yüzde 0,3 düştüğü izlendi. Gün içerisinde ABD ile Çin arasında Çarşamba günü imzalanan birinci faz ticaret anlaşmasının ardından Birleşmiş Milletler Baş Ekonomisti Harris’in ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşmasının olumlu olduğu, bazı belirsizlikleri azaltmaya yardımcı olduğunu yönündeki açıklamaları ve veri akışı ile birlikte gün sonunda paritenin devam eden satış baskısı ile birlikte kayıplarını ikinci gününde de sürdüğü takip edildi.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (17.01.2020)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrası faiz oranı kararını açıkladı. Böylelikle merkez bankası 2020 yılının ilk toplantısında politika faizini 75 baz puan indirdi. Böylelikle faiz oranı %12’den %11.25 seviyesine çekildi. Karar metninde enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

Dolar Yorumları / Işık FX – (16.01.2020)

Bugün yayınlanacak olan TCMB kararları öncesinde 5.85 ana desteği üzerinde fiyatlanmaya devam eden kur için yukarı tarafta ilk etapta 5.90 direncini takip ediyoruz. Buranın geçilmesi ile birlikte 5.9335, 5.9500, 5.9760 ve psikolojik direnci olan 6.00 seviyesini izleyebiliriz.

5.85 altında ise 5.8335, 5.8000, 5.7885 ve 5.7500 desteklerini izleyeceğiz. 5.75 ana destek seviyesinin ise çok önemli bir destek olduğunu ve bu seviye kırılmadıkça TL’deki negatif algının devam edebileceğini düşünmekteyiz.

14.01.2020 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Geçtiğimiz haftadan bu yana bültenlerimizde, kısa vadeli gösterge ve fiyat formasyonlarının verdikleri sinyaller çerçevesinde, son dönemde yaşanan sert yükselişler sonrasında kurdaki mevcut aşağı yönlü düzelme eğilimin bir süre daha etkili olmasını beklediğimizi ve kurun kısa vadede 5,85 seviyesi altını hedef almasını öngördüğümüzü ifade ediyorduk. Dün, beklediğimiz üzere düşüşünü genişleterek 5,85 seviyesi altına gerileyen USDTRY paritesi, 5,8495 seviyesini test etti.

Dolar Yorumları / Dinamik Menkul – (13.01.2020)

USDTRY Yakın Vade

Perşembe gününden itibaren dar bir bantta işlem gerçekleşen kurda TL lehine algının güçlenmesi halinde 5.8390 ana desteğine doğru çekilmelerin derinleşebileceğini düşünmekteyiz. Ancak TCMB faiz kararının takip edileceği haftada Dolar ağırlıklı işlemlerin gerçekleşmesi durumunda ise 6.0470 direnci test edilebilir. Kurda 6.0470 direnci aşılarak üzerinde dört saatlik kapanışlar gerçekleşmediği sürece yaşanabilecek yükselişlerin sınırlı kalabileceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Dolar Yorumları / Venbey Yatırım – (10.01.2020)

Ortadoğudaki gerilimden sonra, fiyat 5.87’lerde ve Bist tarafında da gelişmeler oldukça olumlu, banka endekslerindeki volatilite başta olmak üzere tüm endekslerdeki dalgalanmalar yüksek olsa da hacimin de artması fırsatları beraberinde getiriyor olabilir. Bugün işsizlik rakamı açıklanacak iken piyasalarda hareketlilik görülebilir.

Teknik anlamda paritede yukarı yönlü hareketlerde 5.90 ve 5.9000 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde 5.85 ve 5.8000 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

09.01.2020 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Dün sabah saatlerinde Almanya’dan gelen Kasım ayı Fabrika Siparişleri beklenmedik bir şekilde sert bir düşüş kaydederek euronun değer kaybetmesine neden olurken, dolar endeksi ise güç kazanarak 96,85 seviyesinden 97,15 seviyesine yükseldi. Ancak, dolar endeksinde görülen yükselişe rağmen, küresel risk algısında görülen iyileşme ve petrol fiyatlarında yaşanan geri çekilmenin etkisi ile birlikte TL dolar karşısında değer kazandı. Çarşamba günü Asya seansında varil başında 71,40$ seviyesine kadar yükselen Brent petrol, piyasalarda ABD – İran arasındaki gerilimin daha fazla tırmanmayacağına ilişkin oluşan beklentilerin etkisi ile birlikte kazançlarını silerek 69$ seviyesi altına geriledi. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte, son dönemde petrol fiyatlarında görülen sert yükselişin ve piyasalarda güvenli liman arayışının hızlanması ile birlikte TL üzerinde oluşan baskı, dün etkisini azaltarak kurun 5,90 seviyesi altına gerilemesine ve 5,8995 seviyesini test etmesine neden oldu.

Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (08.01.2020)

Haftanın ikinci işlem gününde yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de açıklanan ISM İmalat Dışı PMI Endeksi’nin Aralık ayında 53,9 seviyesinden 55,0 seviyesine yükseldiği izlendi. Gün içerisinde ABD Dolar Endeksi’nde 97 seviyesi üzerinde toparlanma hareketleri takip edilirken, gün içerisinde, ABD’nin İran’lı generali vurması ile Orta Doğu’da artan jeopolitik gerilim sonucu gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybından da etkilenen Türk Lirası üzerinde oluşan baskıyla yükseliş yönündeki eğilimini devam ettiğini takip edildi. Gün sonunda yaşanan gelişmeler ve devam eden siyasi ve politik riskler ile birlikte kurun art arda beşinci gününde de sınırlı kazançlarını sürdüğü gözlendi.

07.01.2020 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

DolarTL’de bir süredir devam eden yukarı yönlü baskı ciddi bir oynaklık artışı olmasa da devam ediyor.. Kurun yeni yılla birlikte yukarı yönlü seyrin devam üzerinde tutunmaya dün sürdürdü. Bu haftanın da en önemli gelişmesi diyebileceğimiz ABD’nin İran’lı generali vurması ile etkisi devam eden jeopolitik gerilimle gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybından da etkilenen kur aynı zamanda %11.84 olarak açıklanan 2019 yılsonu enflasyonu ile sıfıra yaklaşan reel faiz desteğinin azalmasının verdiği etkiyle Türk Lirası üzerinde oluşan baskıyla yükseliş yönündeki eğilimini devam ettiriyor. Haftanın ilk işlem gününde ABD-İran arasında haftanın ilk işlem gününde yine devam eden gerilimin etkisi kur üzerindeki yukarı yönlü baskının nedeni olabilir. Bunun yanında reel faiz desteğinin minimize olması ve TCMB aksiyonunun beklenmesi de kurdaki hareketin yönünün yukarı olmaya devam edebileceğini gösteriyor.

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (06.01.2020)

Geride bıraktığımız yılın son haftalarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi, yeni yıl ile birlikte bu hareketlerine kısmen devam ediyor. Küresel piyasalarda Amerika ile İran arasında yaşanan gelişmeler gerginlikleri oldukça artırdı. Bu gerginlikler gelişmekte olan ülke para birimlerine baskı uygularken, bu baskı TL üzerinde de hissedildi.

Özellikle petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş, petrol ihraç eden ülke para birimlerine negatif yansıyabilir. Diğer yandan geçtiğimiz hafta yurtiçinden Tüfe verisi takip edildi. Gelen veriye göre Türkiye’de Aralık ayında Tüfe yıllık bazda %11.84 olurken; aylık bazda ise yine Aralık ayında %0.74 olarak gerçekleşti. Beklentilerin bir miktar üzerinde gelen veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite arttı. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek önemli bir veri akışşı bulunmuyor.

USDTRY paritesinin grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 5.98701 – 6.01713 – 6.04726 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.95884 – 5.93943 – 5.92572 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

EUR / USD Paritesi Yorumları / Osmanlı Yatırım – (03.01.2020)

Önceki işlem gününde 1.1169 seviyesinden kapanan parite için günlük kayıp %0.00 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan parite için RSI göstergesi 57.99 seviyesinde iken momentumu 100.45 seviyesinde. Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 1.1173 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 1.1176, 1.1183 ve 1.1187 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.1166, 1.1162 ve 1.1155 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

Dolar Yorumları / Piramit Menkul – (02.01.2020)

Dolar/TL kuru 2019 yılı içerisinde 5,1613-6,3370 hareket ettikten sonra, yılı %12,4 yükseliş ile 5,9491’den tamamladı. Kurda Aralık ayında etkili olan yükselişle kısa ve orta vadeli teknik görüntü pozitife döndü. Orta ve uzun vadeli takip ettiğimiz ağırlıklı ortalamaların (200 ve 100 günlük) geçilmesi ile 5,90 üzerinde harekete başlayan kurda, 5,90 üzerinde yükseliş eğilimi devam edebilir.

Dolar Yorumları / Işık FX – (31.12.2019)

Libya merkezli gelişmeler başta olmak üzere siyasi ve jeopolitik risklere yönelik haber akışları, küresel taraftaki iyimserliğe rağmen kur tarafını yukarı yönlü baskılıyor. Teknik olarak ise yaklaşık olarak son 10 gündür 5.90 ile 5.95 arasında sıkışan bir fiyatlama görmekteyiz. 5.90 üzerine kaldığı sürece kur yukarı yönlü isteğini koruyacaktır.

30.12.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Piramit Menkul – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Geçtiğimiz haftaki işlemlerde 5,9190-5,9601 bandında hareket eden dolar/TL kuru, yukarı eğilimini sürdürdü. Kurda bir önceki hafta ABD-Türkiye ilişkilerindeki gerginlik ile başlayan yukarı yönde hareketlilik geçtiğimiz haftada etkisini sürdürdü. Öte yandan Libya ile ilgili artan jeopolitik risklerde, kurda yukarı yönde baskı yaratı. ABD – Çin ticaret gerginliğinin azalması ve 2020’de küresel ekonomik toparlanma beklentileri ile hafta genelinde küresel risk iştahı pozitif seyrini korudu. Dolar endeksi (DXY) haftanın ikinci yarısında negatif eğilimini artırarak 97,00 seviyesine yakın seyretti. Teknik olarak ise dolar/TL kuru orta vadeli alçalan trendin üzerinde yukarı eğiliminin artırdı. Kısa ve orta vadeli teknik görüntünün pozitif olduğu kurda yeni haftada 5,94 teknik yönde belirleyici olabilir. Kurda bu seviye üzerine yerleşme olması halinde daha önce de belirttiğimiz gibi 6,00-6,08 dirençleri gündeme gelebilir. Kısa vadeli yönün aşağı dönmesi için ise 5,9450 (5 günlük AO) ve 5,92-5,90 bölgesini altında hareketin başlaması gerektiğini düşünmekteyiz.

EUR / USD Paritesi Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (27.12.2019)

Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa’da Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’da Noel ertesi piyasalar kapalı olmaya devam ederken, geçtiğimiz hafta İngiltere Parlamentosunda yapılan oylama sonucu Brexit belirsizliğinin azalmasının etkileri izlenmeye devam edildi. Noel tatili sonrası sakin veri akışı devam ederken, ABD’de İşsizlik Maaşı Başvurularının aybaşındaki sert yükselişinden sonra 21 Aralık’ta sona eren haftada 222 bine gerilediği gözlendi. Hafta içerisinde karşılıklı gelen açıklamalar doğrultusunda ABD ile Çin arasındaki ticaret gelişmeleri piyasaların yakın takibinde olmaya devam ederken, gün sonunda paritenin kazançlarını sürdürdüğü takip edildi.

26.12.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

Dün noel tatilleri nedeniyle küresel borsalar kapalı olsa da yurtiçi borsalarının açık olması nedeniyle TL varlıkları fiyatlamalara dahil edildi. Ancak işlem hacimlerinin sığ olması nedeniyle fiyatlamalar yatay bir seyirde ilerledi. Bugün ise Avrupa borsaları dışında ABD dahil olmak üzere birçok borsa işleme açılacak. Bununla birlikte işlem hacimleri bir miktar artabilir ancak noel tatillerinin bazı ülkelerde devam etmesi nedeniyle bu işlemler kısıtlanabilir. Kurun gündemine bakacak olursak jeopolitik ve siyasi risklerin ön planda kalmaya devam ettiğini görmekteyiz. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’ye yönelik yaptırımlarında bulunduğu 2020 Savunma bütçesini imzalamasıyla birlikte TL varlıkların oluşan baskı TCMB tarafından üst üste yapılan swap ihalelerine rağmen kurun 5.8500- 5.90 bandı üzerinde kalmasını sağlıyor.

25.12.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

Yurt dışı piyasaların Noel tatili sebebiyle kapalı olması ile birlikte hacimlerde görülen düşüş, USDTRY paritesindeki oynaklığın artmasına neden oluyor. Öyle ki, USDTRY’nin 1 aylık zımni oynaklık oranı %11,66’ya yükselerek 29 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bununla birlikte dün 5,9340 – 5,9520 arasında dalgalanan USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde 5,9470 seviyesinden işlem görüyor. Pazartesi günkü yükseliş hareketi ile birlikte 5,9440 – 5,9450 bandını yukarı yönlü kırması sonrasında kur, piyasalardaki düşük işlem hacminin de etkisi ile birlikte, 5,93 – 5,95 seviyeleri arasındaki dalgalı seyrini sürdürüyor.

24.12.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu
Jeopolitik ve siyasi risklere yönelik haber akışları TL varlıklarını baskılamaya devam ediyor. He ne kadar BDDK tarafından yapılan swap hamlesi ile birlikte kurdaki oynaklığın düşmesi hedeflense de özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik yaptırımlarında bulunduğu 2020 Savunma Bütçesini imzalaması kurda yukarı yönlü ataklara neden oluyor. Şuanda 5.95 direncinin hemen altında bir fiyatlama var. Buranın geçilmesi ile birlikte 5.9730, 6.00 ve 6.0365 dirençleri ilk etapta hedef haline gelebilir. Aşağı tarafta ise 5.9320, 5.9235, 5.9000, 5.8875 ve 5.8500 desteklerini izleyeceğiz.Bu tarafta da 5.85 desteğini ana seviye olarak takip ediyoruz. Kırılması satışları derinleştirebilir ancak bu seviye üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü isteğini korumaya devam edecektir.

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum yorumları ne kadar oldu? Bugün dolar ne kadar? Euro ne kadar? Döviz ne kadar?

Kullanıcı Oyu: 4.55 ( 2 Oy Verildi)
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar