Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

İçindekiler

Döviz Yorumları Euro ve Dolar yorumları daha fazlası Finanspara’da bulabilirsiniz. Anlık olarak bu sayfa her gün güncellenilmektedir. Tarih sıralaması başlığı ile Döviz yorumları ve Euro yorumları ve daha fazlasına erişebileceksiniz.

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum
Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

27.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnvestaz – Dolar TL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

DolarTL Aşağı Yönlü Harekete Geçti / 5.7100 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % -0,42

ABD borsalarında, Dow Jones Endeksi % 0,04 gerilemeyle 26.536 puan, S&P 500 Endeksi % 0,12 kayıpla 2.913 puan ve Nasdaq Endeksi % 0,32 değer kazancıyla 7.909 puan seviyelerinde seyretti. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada Çin lideri Xi Jinping ile G20 zirvesinde ticaret müzakerelerinde anlaşma sağlanamazsa ek tarifeler getirmek ve Çin’le daha az iş yapmak konusunda açıklamalarda bulundu. Trump daha önce de Xi ile bu haftaki zirveden memnun kalmazsa 300 milyar dolarlık Çin malına ek tarife getirebileceğini açıklamıştı. Trump Çin’in para birimini pinpon topu gibi devalüe ettiğini de söyledi.

26.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

İnvestaz – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu
DolarTL Yatay Seyir İzledi / 5.7200 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % -0,03

ABD borsalarında, Dow Jones Endeksi % 0,67 satışla 26.548 puan, S&P 500 Endeksi % 0.95 gerileyerek 2.917 puan ve Nasdaq Endeksi % 1,51 azalışla 7.884 puan seviyelerinde seyretti.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü risklerin son dönemde arttığını söyledi ve bu değerlendirme politika yapıcılar arasında faiz indirimi için zeminin güçlenmesine neden oldu.

25.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Analizi

Dolar/TL kuru dün 5,7105 ve 5,8318 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,8090 seviyesinden tamamladı. Tekrarlanan İstanbul seçimlerinin net bir farkla Millet İttifakı liderliğinde sona ermesinin ardından taraflardan gelen ılımlı mesajlar Dolar/TL kurunun güne %1’in üzerinde kayıpla başlamasını sağladı. Kur sabah saatlerinde 5,71 ile 6 Haziran’dan bu yana ki en düşük seviyelerini test ederken öğleden sonra iyimserliğin sona ermesiyle tekrardan 5,80 seviyelerine ulaştı. Bugün yurtdışında Fed üyelerinin konuşmaları kur hareketlerine etkili olacaktır. Sabah 08:40 itibariyle 5,82 seviyelerinden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 5,76 seviyesi ilk destek seviyesi olarak izlenecek olup altında 5,71 ve 5,66 seviyeleri, yukarıda ise 5,84’ün üzerinde 5,88 ve 5,92 seviyeleri takip edilecektir.

24.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu
Seçim Bitti, Kur Rahatladı

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve sonuçların itiraz süreci başlatmayacak kadar net olması, piyasanın rahatlamasına sebep oldu. Geri çekilmenin bir süre daha devam etmesi halinde 5.6873 desteği hedeflenebilir. Aksi yöndeki hareketlerde ise 5.8143 ve 5.9145 direnç noktaları olarak takip edilebilir. Önümüzdeki günlerde S-400’lerin teslim edilmesine başlanacağından, ABD tarafından gelebilecek yaptırımlara ilişkin gelişmeler dikkatle takip edilmelidir.

21.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Analizi

Dün sabahki USDTRY analizimizde de belirtmiş olduğumuz üzere, USDTRY paritesi Fed’den gelen güvercin açıklamalar sonrasında dün gün içerisinde düşüş hareketini sürdürerek 5,73 seviyesi altına kadar indi. Dolar endeksi, Fed’den Çarşamba günü gelen güvercin açıklamalar sonrasında düşüş hareketi dün gün içerisinde de sürdürürken, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki güçlenme etkisini artırdı. Bununla birlikte dolar endeksi dün gün içerisinde 96,50 seviyesi altını test ederken, USDTRY paritesi düşüş hareketini hızlandırarak 5,7290 seviyesine geriledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,76’lı seviyelerde hareket ediyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki pozitif seyrin sabah saatleri itibarıyla devam ettiğini görüyoruz. Ancak Türk lirasının dolar karşısında değer kaybına uğrayan birkaç para birimi içerisinde yer alması ve diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden olumsuz ayrışıyor olması dikkat çekiyor.

20.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri


Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Analizi

Fed, Haziran ayı toplantısı sonucunda faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek faizleri %2,25 – %2,5 aralığında korurken; faiz oranlarına ilişkin daha önce kullanılan sabırlı ifadesi kaldırdı ve belirsizliklerin arttığına işaret ederek 2008’den bu yana ilk kez faizleri indirmeye hazır olduğu mesajını verdi. Kararın açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Fed Başkanı Powell, ticaret görüşmelerine ilişkin “giderek artan belirsizlik” ifadesini kullanırken, çok sayıda Fed yetkilisinin artık teşvik politikasına olan ihtiyacın daha da arttığı görüşünde olduğunu belirtti. Powell, ticaret savaşlarının daha da kötüleşmesi durumunda Fed’in harekete geçmeye hazır olduğunu ifade etti. Genel olarak bakıldığında, dün Fed’den gelen açıklamaların ve Powell’ın ifadelerinin oldukça güvercin bir tutum ortaya koyduğunu görmekteyiz. Fed’den dün gelen açıklamaların ardından dolar endeksi değer kaybederken 97,40 seviyesi üzerinden 97 seviyesi altına gerilerken, USDTRY paritesi ise 5,82’li seviyelerden 5,80 seviyesi altına geriledi. Kur bu sabah saatlerinde 5,78 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor. Bu noktada, gelişen ülke para birimlerindeki pozitif seyrin ve dolar endeksindeki satış baskısının devam ediyor olması ile birlikte, kurdaki mevcut düşüş eğiliminin kısa vadede devam edebileceği görüşündeyiz.

19.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Analizi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin dün gerçekleştirdiği konuşmasında, ek parasal teşvike duyulan ihtiyaca vurgu yaparak faiz indirimleri ve daha fazla parasal genişlemenin bankanın araç setinde bulunduğunun altını çizmesi gelişen ülke para birimlerinin değer kazanmasını sağladı. Draghi’nin açıklamalarının ardından euroda görülen düşüşe bağlı olarak dolar endeksi önemli değer kazanımları elde etse de, küresel finansal koşulların gevşeyeceğine ilişkin iyimserlik ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri TL ve Güney Afrika randı öncülüğünde değer kazandı. Bununla birlikte dün sabah saatlerinde 5,87 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çeviren USDTRY paritesi gün içerisinde 5,82’li seviyelere kadar geriledi ve ardından öğle saatlerinde 5,82 – 5,85 seviyeleri arasında dalgalandı. Dolardaki yükselişe rağmen TL’de görülen bu değerlenmenin temelinde, Draghi açıklamaları sonrasında küresel likidite ortamının gevşeyeceğine ilişkin oluşan beklentiler yer alıyor. Bu sabah erken saatlerde ise S-400 konusuna ilişkin gelen haber akışı, TL varlıklarını olumsuz etkileyerek USDTRY paritesinin 5,91 seviyesi üzerine ani bir yükseliş hareketi (spike) gerçekleştirmesine neden oldu.

18.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USDTRY Analizi
Cuma günü elde ettiği kazançların bir kısmını dün gün içerisinde geri veren dolar endeksi, 97,60 seviyesinden 97,30 seviyesine doğru kısmi bir geri çekilme gerçekleştirdi. Dolar endeksinde görülen bu geri çekilme ve petrol fiyatlarındaki satış baskısı ile birlikte Türk lirasının dün gün içerisinde pozitif bir seyir izlediği ve gelişen ülke para birimleri arasında pozitif ayrıştığı görüldü. Türk lirası dün gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi konumundaydı. Bununla birlikte USDTRY paritesinin de 5,90 seviyesi üzerinden 5,85’e gerilediğini gördük. • TCMB dün yaptığı basın duyurusu ile piyasa yapıcı bankalara APİ çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. TCMB, söz konusu kararın, finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla alındığını belirtti. Diğer taraftan likidite imkân limitlerinin hazine ihalelerine katılım çerçevesinde belirlenecek olması, ihalelere katılımı da özendirici bir etkide bulunabilir. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,87 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor.

17.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

USDTRY: Yükseliş eğiliminde olan Dolar/TL kurunun 5.9192 üzerindeki fiyatlamalarında Türk Lirası aleyhine işlemlerin kuvvetlenmesi beklenebilir. Bu durumda 5.98 direnç noktası test edilebilir. Kurun olası geri çekilmelerinde ise 5.8485 ve 5.77 seviyeleri destek oluşturabilir.

14.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 5,8038 ve 5,9037 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,8684 seviyesinden tamamladı. S400’lere teslimatlarına yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen açıklamaların ardından jeopolitik risklerin yeniden ön plana çıkması TL varlıklarında satış baskısını ve oynaklığı artırdı. Dolar/TL dün akşamüstü saatlerinde 5,90’i test ederek haziran ayının en yüksek seviyelerine ulaştı. Bugün yurtiçinde cari denge ve TCMB beklenti anketi ABD tarafında ise sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri takip edilecek. Sabah 08:52 itibariyle kur 5,87 seviyelerinden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 5,85’in altında 5,80 ve 5,76 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 5,90-5,96 ve 5,99 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

13.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Dün ABD’den gelen Mayıs ayı TÜFE verilerinin zayıf bir performansı işaret etmesinin ardından dolar endeksi kısa vadeli sert bir satış baskısına maruz kalarak 96,58 seviyesine kadar gerilese de, endeksteki düşüş hareketinin kalıcı olmadığını gördük. Bir süredir devam eden “aşırı satım” sürecinin ardından dolar endeksi, teknik düzeltmenin ve piyasalardaki ABD – Çin arasındaki ilişkilerin G-20 toplantısı ile birlikte düzelebileceği iyimserliğinin de etkisi ile, yönünü yukarı çevirerek hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi ve 97 seviyesi üzerini test etti. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte USDTRY paritesi, dün ABD TÜFE verilerinin hemen ardından 5,76’lı seviyelere kadar inse de, kurdaki düşüş kalıcı olamadı. Dolar endeksinde dün görülen bu yükseliş hareketi ve Türk lirasında etkisini sürdürmekte olan negatif ayrışma ile birlikte USDTRY paritesi kısa süre içerisinde yeniden 5,80 seviyesi üzerine geri döndü. USDTRY paritesinin bu sabah saatlerinde 5,83’lü seviyelerde hareket etmekte olduğunu ve aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere kısa vadeli düşüş trendini yukarı yönlü kırmak girişimi içerisinde olduğunu görüyoruz.

11.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – Dolar TL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasalarda dolarda yaşanan dalgalı seyir ve TL’de yaşanan değer kazanımları sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,7621 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan düşüş eğilimi TL fiyatlamaları desteklemeye devam ettiği izleniyor. ABD’de açıklanan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi Nisan ayında piyasa beklentisi altında gerçekleşirken, global piyasalarda dolarda görece dalgalı seyri destekledi. Bugün, ABD’de açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi verisi takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun psikolojik seviyesi olan 5,8000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,8500, 5,8720 ve 5,9000 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,7200, 5,7000 ve 5,6600 destek seviyeleri izlenebilir.

10.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – Dolar TL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Haftanın son işlem gününde, TL’de yaşanan değer kayıpları sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,8680 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, yurtiçinde sakin veri akışına rağmen, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan yüksek seyir TL fiyatlamaları üzerinde baskıyı artırdığı izleniyor. Diğer taraftan, ABD’de açıklanan TDİ verisinin piyasa beklentisi altında gerçekleşmesi global piyasalarda dolarda kısmi değer kayıplarına neden olurken, açıklanan verinin kur fiyatlamalarında yükseliş isteğini bir miktar sınırladığı görülüyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun psikolojik seviyesi olan 5,8000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,9000, 5,9240 ve 5,9490 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,7500, 5,7200 ve 5,7000 destek seviyeleri izlenebilir.

30.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnfo Yatırım FX – Dolar TL Yorumu
Dolar/TL 6,00 seviyesine doğru gerileme eğiliminde

Hafta içinde ABD Başkanı Trump’ın anlaşmaya uzak olduklarına dair mesajlar vermesinin ardından Çin şirketlerinin Wall Street’e erişiminin engellenebileceği ve Çin’in savunma ile teknolojide kullanılan nadir element ihracatını kısacağı yönündeki haberler ile piyasalarda satışlar yaşanıyor. Risk iştahının düşmesi ile ABD Dolar Endeksi tekrar 98,0 seviyesine yükselirken gelişen ülke paralarında da düşüşler yaşanıyor. Hafta başında TCMB ve SPK’nın adımları ile son haftalardaki düşüşünün ardından sınırlı toparlama gösteren TL varlıklar, dünde pozitif ayrıştı. Önceki gün 5,99 seviyesine gerileyen USD/TRY kuru dün 6,0550’ye yükselmesinin ardından yönünü aşağı çevirdi ve 6,2 tabanına geriledi. TL üzerinde baskıya neden olan S-400’lerin teslimatının Haziran’a yetişememe açıklamasının ardından piyasalarda ABD ile Türkiye’nin anlaşmaya varabileceğine dair beklenti oluştu.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesiyle çanak oluştururken tepki yükselişi eğilimine girerek 5,80-6,20 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 50 günlük HO 5,81 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 6,10-6,25 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,98 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 6,08 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

29.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnvestaz – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu
DolarTL Geri Çekilme Devam Etti / 6.1200 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % -0,52

ABD borsalarında, Dow Jones Endeksi % 0,93 azalışla 25.347 puan, S&P 500 Endeksi % 0,84 kayıpla 2.802 puan ve Nasdaq Endeksi % 0,39 değer kaybıyla 2.802 puan seviyelerinde seyretti.

28.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

TCMB dün yaptığı açıklama ile finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verdi. Söz konusu değişiklik ile piyasadan yaklaşık 4,2 milyar dolar tutarında likidite çekilmesi bekleniyor. TCMB’nin açıklaması sonrasında 6,087 seviyesi üzerinden 6,03’lü seviyelere gerileyen USDTRY paritesi, daha sonra gün içerisinde 6,03 – 6,07 seviyeleri arasında dalgalandı. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,0750 seviyesi civarında hareket ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in bir anlaşmaya varmak istediğine, ancak ABD cephesinin anlaşmaya hazır olmadığına ilişkin yaptığı açıklamanın piyasalar üzerinde önemli bir etki yaratmadığını gördük. Dolar endeksinin kayıplarını n bir kısmını telafi ettiğini ve yeniden 97,80 seviyesi üzerine çıktığını görüyoruz. Bununla birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde satıcılı bir görünüm hakimken, TL’nin de dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasındaki konumunu koruğunu görmekteyiz.

27.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Dün öğle saatlerinde ABD’de açıklanan Mayıs ayı PMI verileri beklentilerin altında bir performans sergiledi. İmalat PMI Endeksi 52,6 olan beklentinin altında kalarak 50,6 olarak gerçekleşirken (Eylül 2009’dan bu yana görülen en düşük seviye), Hizmet PMI Endeksi 50,9 olarak gerçekleşti (beklenti 53,5). ABD’den gelen zayıf PMI verileri sonrasında dolar endeksi hızlı bir şekilde değer kaybederek 98,30 seviyesi üzerinden 97,80 seviyesine doğru geri çekilirken, USDTRY paritesinin de 6,14 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çevirmesini sağladı. Ayrıca, dün gün içerisinde sert satış baskılarına maruz kalan Brent petrol de kurdaki geri çekilmede etkili oldu. Dün sabah saatlerine, dünkü bültenimizde belirttiğimiz üzere 6,15 seviyesi üzerine yükselen USDTRY paritesi, zayıf ABD PMI verileri ve petrol fiyatlarında görülen sert satış baskısının etkisi ile birlikte 6,10 seviyesi altına indi. Kur daha sonra Asya seansı içerisinde 6,10 – 6,12 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,12 seviyesi üzerinde seyrediyor.

24.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu
Dün öğle saatlerinde ABD’de açıklanan Mayıs ayı PMI verileri beklentilerin altında bir performans sergiledi. İmalat PMI Endeksi 52,6 olan beklentinin altında kalarak 50,6 olarak gerçekleşirken (Eylül 2009’dan bu yana görülen en düşük seviye), Hizmet PMI Endeksi 50,9 olarak gerçekleşti (beklenti 53,5). ABD’den gelen zayıf PMI verileri sonrasında dolar endeksi hızlı bir şekilde değer kaybederek 98,30 seviyesi üzerinden 97,80 seviyesine doğru geri çekilirken, USDTRY paritesinin de 6,14 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çevirmesini sağladı. Ayrıca, dün gün içerisinde sert satış baskılarına maruz kalan Brent petrol de kurdaki geri çekilmede etkili oldu. Dün sabah saatlerine, dünkü bültenimizde belirttiğimiz üzere 6,15 seviyesi üzerine yükselen USDTRY paritesi, zayıf ABD PMI verileri ve petrol fiyatlarında görülen sert satış baskısının etkisi ile birlikte 6,10 seviyesi altına indi. Kur daha sonra Asya seansı içerisinde 6,10 – 6,12 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi.

23.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 6,0481 ve 6,1221 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0946 seviyesinden tamamladı. S400’lere yönelik haber akışlarının Türk varlıklarını aşağıya çekmeye devam etmesi ve ülke risk primlerinin 500 seviyelerine yakın seyrini koruması dün TL’nin negatif ayrışmaya devam etmesini sağladı. Dün akşam Fed tutanakları takip edilirken merkez bankasının sabırlı duruşunu koruyacağı vurgusu yapıldı. Bugün yurtiçinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım verileri yurtdışına ise PMI verileri yakından takip edilecektir. Kur sabah 08:47 itibariyle 6,13 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,09’un altında 6,04 ve 6,01 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,13-6,20 ve 6,25 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

22.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 6,0117 ve 6,0923 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0525 seviyesinden tamamladı. Veri akışının zayıf kaldığı güne yatay başlayan Dolar/TL kuru TCMB’nin TL swap faizlerini %25,5’ten %24’e indirmesi ve haftalık repo ihalelerine yeniden başlaması hamleleri ile yükseliş kaydetti. Kararın ardından 6,09 seviyelerini test eden Dolar/TL kuru günün devamında daha sakin bir seyir izledi. Bugün yurtiçinde önemli bir veri bulunmazken yurtdışında Fed üyeleri ve AMB Başkanı Draghi’nin konuşmaları takip edilecek. Kur sabah 08:48 itibariyle 6,06 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,01’in altında 5,98 ve 5,96 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,09-6,13 ve 6,20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

21.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu
Dün sabah saatlerinde 6,08 seviyesinden yönünü aşağı çeviren USDTRY paritesi, dolar endeksindeki görece yatay seyrin de etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 6 – 6,05 seviyeleri arasında seyretti. Kur bu sabah saatlerinde 6,03 seviyesi civarında hareket ediyor. Teknik görünüme baktığımızda kurun 20 günlük hareketli ortalamasına denk gelen 6,01 – 6,03 bandı üzerinde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Trend ve momentum göstergeleri, kurun bu bant üzerinde tutunma potansiyelinin olduğu ve bu seviyelerin üzerinde tutunulması durumunda 6,10 seviyesine doğru bir yükseliş hareketinin oluşabileceğini işaret etmekte. Bugün yurt içi piyasalarda Mayıs Ayı Tüketici Güven Endeksi verisi açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Tüketici Güveni ve ABD Nisan Ayı Güncel Konut Satışları verileri takip edilecek.

20.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu
USD TL ortalamalarının üzerinde

USDTL’de kurunda büyük bir değişiklik bulunmuyor. Kur 6.00 seviyesinin üzerindeki seyrini korumaya devam ediyor. Kur için bugün açıklanacak önemli bir gelişme bulunmuyor. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S400 konusunda geri adım atmayacaklarını yinelemesi ve F35’lerin er ya da geç Türkiye’ye geleceğini belirtmesi yakından izlendi. Bu açıklamaların ardından ABD’den gelecek olası açıklamalar önemli olabilir. Kısacası Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkiler yakından takip edilmeli.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 14 günlük ortalama 6.05 seviyesinden geçiyor. Kur bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimini korumak isteyebilir. Buna karşın, kurda olası geri çekilmelerde 6.00 seviyesi en yakın destek olurken, bu desteğin altındaki kapanışlar kurun rahatlaması açısından önemli olabilir. Yukarıda izlediğimiz direnç ise 6.10 seviyesi olarak görülüyor. Bu direncin üzeri yükselişini sürdürmesi adına yakından takip edilmeli.

16.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu
Dolar/TL kuru dün 5,9971 ve 6,0876 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0310 seviyesinden tamamladı. Bir günlük aranın ardından sabah saatlerinde tekrardan negatif ayrışmanın yaşandığı Dolar/TL kurunda öğlen bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları öğleden sonra ise Trump’ın açıklamaları takip edildi. Bakan Çavuşoğlu S400 alımının erteleneceğine yönelik haberleri yalanlarken Trump’ın otomobil ithalatına yönelik tarifeleri erteleyeceğine yönelik haberler küresel dolar endeksinde kayıplar yaşanmasına neden oldu. Kur sabah 08:45 itibariyle 6,04 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,00’ın altında 5,98 ve 5,96 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,09-6,13 ve 6,20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

15.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

TL dün gün içerisinde oldukça dalgalı bir seyir izleyerek dolar karşısında kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı. Rusya’dan yapılacak S-400 füze alımı ve buna bağlı olarak ABD – Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik gelen haber akışı TL’deki volatiliteyi artırırken, yurt içi olumsuz veri akışı da TL üzerinde baskı oluşturuyor. Bunların yanı sıra, Çin’in ABD’nin vergi hamlesine misilleme ile karşılık vermesi ve ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden tırmanmaya başlaması ile birlikte küresel risk iştahındaki bozulmanın da arttığını görüyoruz. Tüm bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 5,98 – 6,08 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izleyen USDTRY, bu sabah saatlerinde 6,05’li seviyelerden işlem görüyor. Küresel bazda zayıflamaya devam eden risk iştahı ve TL varlıklarındaki negatif ayrışma, kurdaki geri çekilmelerin kalıcı olmasına engel olmakta. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir görünüm hakimken, TL’nin dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğunu görmekteyiz.

14.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dün sabahki bültenimizde, küresel risk iştahındaki zayıflığın devam etmesi ve yurt içi gelişmelere ilişkin varlığına koruyan endişeli hava ile birlikte, TL’deki kazançların kalıcı olmakta güçlük çekebileceğini belirtmiş, kurun kısa vadede yeniden 6 seviyesi üzerini hedef alabileceğini ifade etmiştik. Önceki gün, Almanya basınında yer alan Türkiye’nin S-400 füze alımını gerçekleştirmeyeceğine yönelik haberler sonrasında TL’de oluşan kazançlar dün itibarıyla geri verildi ve USDTRY paritesi 5,96’lı seviyelerden 6,13 seviyesi üzerine yükseldi. Küresel bazda zayıflamaya devam eden risk iştahı ve TL varlıklarındaki negatif ayrışma, TL’deki kazançların geri verilmesinde etkili oldu.

Zayıflayan küresel risk algınının yanında TL varlıklarına yönelik negatif ayrışmanın korunuyor olması kurdaki yükseliş eğiliminin sürmesine neden olmakta. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir görünüm hakimken, TL’nin dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğunu görmekteyiz. Bu noktada kurun 6 seviyesi üzerindeki seyrini korumasını ve kurdaki yükseliş eğiliminin bir süre daha etkili olmasını beklemekteyiz. Bugün yurt içi piyasalarda Mart ayı Sanayi Üretimi verileri ve Hazine’nin düzenleyeceği tahvil ihraçları takip edilecek. Yurt dışı piyasalarda ise Almanya’dan gelecek olan enflasyon verileri ve Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verileri izlenecek.

10.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Türk lirası, TCMB’den dün gelen sıkılaştırıcı hamlelere rağmen gün içerisinde dolar karşısında değer kaybetmeyi sürdürürken, USDTRY paritesinin 6,24 seviyesi üzerini test ettiği görüldü. • TCMB dün yaptığı basın duyuruları ile, haftalık repo ihalelerine ara verdiğini ve zorunlu karşılık oranlarında da revizyona gittiğini açıkladı. • Bu noktada karar ile piyasadan 7,2 milyar TL çekiliyor – sıkılaştırıcı bir adım, zira TL zorunlu karşılıkların TL cinsinden tesis edilmesi gereken payı daha da artmış oluyor. Diğer taraftan DTH tutmayı da bankalar için daha maliyetli bir hale getiriyor. • Söz konusu TCMB adımları çerçevesinde brüt döviz rezervlerinde oldukça sınırlı (0,2 milyar dolar) artış görülebilir.

09.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL hassasiyetini koruyor

USDTL kuru 6.15 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor. TL varlıklar üzerinde hassasiyet devam ediyor. Haber akışları yakından takip edilmeli. Dışarıda bugün ABD ve Çin arasında görüşmeler izlenecek. Olası açıklamalar Dolar üzerinde etkili olabilir. Sınırlı da olsa USDTL kuru üzerinde de hissedebiliriz.

Teknik Analiz: USDTL kurunda oynaklık sürüyor. Kur 6.19 seviyesinin üzerine doğru hareketinde zayıf kalıyor. Bu direnç noktasını aşması durumunda 6.22 seviyesine doğru hareketine neden olabilir. Olası geri çekilmelerde, 6.15 / 6.10 ara destek noktaları olarak takip edilebilir. Ana destek noktası ise 6.00 olarak izlenebilir.

08.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu
TL varlıklarındaki satış baskısı dün gün içerisinde hızlandı. Tahvil faizlerindeki yükseliş sürerken; gösterge tahvil faizi %25 seviyesi üzerini test ederken, 10 yıllık tahvil faizi ise yükselişini %21’e taşıdı. BIST-100 endeksi yılbaşından bu yana elde ettiği kazançların tamamını silerken, USDTRY paritesi 6,20 seviyesine doğru yükselişini sürdürerek son 7 ayın en yüksek seviyelerini test etti. Yeniden seçim atmosferine girilecek olmasının yarattığı belirsizlik TL’deki zayıflamanın temel sebebini oluştururken, ABD – Çin arasında yeniden gerilen iplerin küresel risk iştahını olumsuz etkilemesi ve TL’deki satışta etkili oldu. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 6,20 seviyesine doğru yükselen kur, daha sonra 6,12 – 6,18 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,1780 seviyesi civarında hareket ediyor. Türk lirasının gelişmekte olan ülke para birimleri arasındaki negatif ayrışmasının bu sabah saatlerinde de etkisini devam ettirdiği görülüyor. TL varlıklarına yönelik düşük risk iştahının sürmesi ve küresel gelişmelerin de gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor olması ile birlikte kurda kısa vadede istikrarlı bir geri çekilme hareketi görmeyi beklemiyoruz.

07.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. YSK üyeleri, AK Parti’nin itirazını 4 ret oyuna karşılık 7 oyla kabul ederek seçimin iptaline ve 23 Haziran tarihinde seçimin yenilenmesine karar verdi. YSK kararının ardından, yeniden bir seçim atmosferine girilecek olması dolayısı ile TL cephesindeki fiyatlamanın negatif olduğu görüldü. Bununla birlikte Türk lirası dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybederken, USDTRY paritesi açıklamanın ardından 6,15 seviyesi üzerine çıktı. Kurdaki yükseliş eğiliminin devam edebileceğini ve 6 seviyesinin aşılması durumunda yükseliş hareketinin vime kazanabileceğini bir süredir bültenlerimizde belirtiyorduk. Dün 6 psikolojik eşiğine aşan kur, YSK kararının ardından yükselişini hızlandırarak 6,15 seviyesi üzerini test etti.

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum yorumları ne kadar oldu? Bugün dolar ne kadar? Euro ne kadar? Döviz ne kadar?

User Rating: 4.55 ( 2 votes)

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar