Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Döviz Yorumları Euro ve Dolar yorumları daha fazlası Finanspara’da bulabilirsiniz. Anlık olarak bu sayfa her gün güncellenilmektedir. Tarih sıralaması başlığı ile Döviz yorumları ve Euro yorumları ve daha fazlasına erişebileceksiniz.

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum
Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

24.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu
Dün öğle saatlerinde ABD’de açıklanan Mayıs ayı PMI verileri beklentilerin altında bir performans sergiledi. İmalat PMI Endeksi 52,6 olan beklentinin altında kalarak 50,6 olarak gerçekleşirken (Eylül 2009’dan bu yana görülen en düşük seviye), Hizmet PMI Endeksi 50,9 olarak gerçekleşti (beklenti 53,5). ABD’den gelen zayıf PMI verileri sonrasında dolar endeksi hızlı bir şekilde değer kaybederek 98,30 seviyesi üzerinden 97,80 seviyesine doğru geri çekilirken, USDTRY paritesinin de 6,14 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çevirmesini sağladı. Ayrıca, dün gün içerisinde sert satış baskılarına maruz kalan Brent petrol de kurdaki geri çekilmede etkili oldu. Dün sabah saatlerine, dünkü bültenimizde belirttiğimiz üzere 6,15 seviyesi üzerine yükselen USDTRY paritesi, zayıf ABD PMI verileri ve petrol fiyatlarında görülen sert satış baskısının etkisi ile birlikte 6,10 seviyesi altına indi. Kur daha sonra Asya seansı içerisinde 6,10 – 6,12 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi.

23.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 6,0481 ve 6,1221 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0946 seviyesinden tamamladı. S400’lere yönelik haber akışlarının Türk varlıklarını aşağıya çekmeye devam etmesi ve ülke risk primlerinin 500 seviyelerine yakın seyrini koruması dün TL’nin negatif ayrışmaya devam etmesini sağladı. Dün akşam Fed tutanakları takip edilirken merkez bankasının sabırlı duruşunu koruyacağı vurgusu yapıldı. Bugün yurtiçinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım verileri yurtdışına ise PMI verileri yakından takip edilecektir. Kur sabah 08:47 itibariyle 6,13 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,09’un altında 6,04 ve 6,01 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,13-6,20 ve 6,25 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

22.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 6,0117 ve 6,0923 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0525 seviyesinden tamamladı. Veri akışının zayıf kaldığı güne yatay başlayan Dolar/TL kuru TCMB’nin TL swap faizlerini %25,5’ten %24’e indirmesi ve haftalık repo ihalelerine yeniden başlaması hamleleri ile yükseliş kaydetti. Kararın ardından 6,09 seviyelerini test eden Dolar/TL kuru günün devamında daha sakin bir seyir izledi. Bugün yurtiçinde önemli bir veri bulunmazken yurtdışında Fed üyeleri ve AMB Başkanı Draghi’nin konuşmaları takip edilecek. Kur sabah 08:48 itibariyle 6,06 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,01’in altında 5,98 ve 5,96 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,09-6,13 ve 6,20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

21.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu
Dün sabah saatlerinde 6,08 seviyesinden yönünü aşağı çeviren USDTRY paritesi, dolar endeksindeki görece yatay seyrin de etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 6 – 6,05 seviyeleri arasında seyretti. Kur bu sabah saatlerinde 6,03 seviyesi civarında hareket ediyor. Teknik görünüme baktığımızda kurun 20 günlük hareketli ortalamasına denk gelen 6,01 – 6,03 bandı üzerinde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Trend ve momentum göstergeleri, kurun bu bant üzerinde tutunma potansiyelinin olduğu ve bu seviyelerin üzerinde tutunulması durumunda 6,10 seviyesine doğru bir yükseliş hareketinin oluşabileceğini işaret etmekte. Bugün yurt içi piyasalarda Mayıs Ayı Tüketici Güven Endeksi verisi açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Tüketici Güveni ve ABD Nisan Ayı Güncel Konut Satışları verileri takip edilecek.

20.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu
USD TL ortalamalarının üzerinde

USDTL’de kurunda büyük bir değişiklik bulunmuyor. Kur 6.00 seviyesinin üzerindeki seyrini korumaya devam ediyor. Kur için bugün açıklanacak önemli bir gelişme bulunmuyor. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S400 konusunda geri adım atmayacaklarını yinelemesi ve F35’lerin er ya da geç Türkiye’ye geleceğini belirtmesi yakından izlendi. Bu açıklamaların ardından ABD’den gelecek olası açıklamalar önemli olabilir. Kısacası Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkiler yakından takip edilmeli.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 14 günlük ortalama 6.05 seviyesinden geçiyor. Kur bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimini korumak isteyebilir. Buna karşın, kurda olası geri çekilmelerde 6.00 seviyesi en yakın destek olurken, bu desteğin altındaki kapanışlar kurun rahatlaması açısından önemli olabilir. Yukarıda izlediğimiz direnç ise 6.10 seviyesi olarak görülüyor. Bu direncin üzeri yükselişini sürdürmesi adına yakından takip edilmeli.

16.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu
Dolar/TL kuru dün 5,9971 ve 6,0876 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0310 seviyesinden tamamladı. Bir günlük aranın ardından sabah saatlerinde tekrardan negatif ayrışmanın yaşandığı Dolar/TL kurunda öğlen bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları öğleden sonra ise Trump’ın açıklamaları takip edildi. Bakan Çavuşoğlu S400 alımının erteleneceğine yönelik haberleri yalanlarken Trump’ın otomobil ithalatına yönelik tarifeleri erteleyeceğine yönelik haberler küresel dolar endeksinde kayıplar yaşanmasına neden oldu. Kur sabah 08:45 itibariyle 6,04 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,00’ın altında 5,98 ve 5,96 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,09-6,13 ve 6,20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

15.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

TL dün gün içerisinde oldukça dalgalı bir seyir izleyerek dolar karşısında kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı. Rusya’dan yapılacak S-400 füze alımı ve buna bağlı olarak ABD – Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik gelen haber akışı TL’deki volatiliteyi artırırken, yurt içi olumsuz veri akışı da TL üzerinde baskı oluşturuyor. Bunların yanı sıra, Çin’in ABD’nin vergi hamlesine misilleme ile karşılık vermesi ve ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden tırmanmaya başlaması ile birlikte küresel risk iştahındaki bozulmanın da arttığını görüyoruz. Tüm bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 5,98 – 6,08 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izleyen USDTRY, bu sabah saatlerinde 6,05’li seviyelerden işlem görüyor. Küresel bazda zayıflamaya devam eden risk iştahı ve TL varlıklarındaki negatif ayrışma, kurdaki geri çekilmelerin kalıcı olmasına engel olmakta. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir görünüm hakimken, TL’nin dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğunu görmekteyiz.

14.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dün sabahki bültenimizde, küresel risk iştahındaki zayıflığın devam etmesi ve yurt içi gelişmelere ilişkin varlığına koruyan endişeli hava ile birlikte, TL’deki kazançların kalıcı olmakta güçlük çekebileceğini belirtmiş, kurun kısa vadede yeniden 6 seviyesi üzerini hedef alabileceğini ifade etmiştik. Önceki gün, Almanya basınında yer alan Türkiye’nin S-400 füze alımını gerçekleştirmeyeceğine yönelik haberler sonrasında TL’de oluşan kazançlar dün itibarıyla geri verildi ve USDTRY paritesi 5,96’lı seviyelerden 6,13 seviyesi üzerine yükseldi. Küresel bazda zayıflamaya devam eden risk iştahı ve TL varlıklarındaki negatif ayrışma, TL’deki kazançların geri verilmesinde etkili oldu.

Zayıflayan küresel risk algınının yanında TL varlıklarına yönelik negatif ayrışmanın korunuyor olması kurdaki yükseliş eğiliminin sürmesine neden olmakta. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir görünüm hakimken, TL’nin dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğunu görmekteyiz. Bu noktada kurun 6 seviyesi üzerindeki seyrini korumasını ve kurdaki yükseliş eğiliminin bir süre daha etkili olmasını beklemekteyiz. Bugün yurt içi piyasalarda Mart ayı Sanayi Üretimi verileri ve Hazine’nin düzenleyeceği tahvil ihraçları takip edilecek. Yurt dışı piyasalarda ise Almanya’dan gelecek olan enflasyon verileri ve Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verileri izlenecek.

10.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Türk lirası, TCMB’den dün gelen sıkılaştırıcı hamlelere rağmen gün içerisinde dolar karşısında değer kaybetmeyi sürdürürken, USDTRY paritesinin 6,24 seviyesi üzerini test ettiği görüldü. • TCMB dün yaptığı basın duyuruları ile, haftalık repo ihalelerine ara verdiğini ve zorunlu karşılık oranlarında da revizyona gittiğini açıkladı. • Bu noktada karar ile piyasadan 7,2 milyar TL çekiliyor – sıkılaştırıcı bir adım, zira TL zorunlu karşılıkların TL cinsinden tesis edilmesi gereken payı daha da artmış oluyor. Diğer taraftan DTH tutmayı da bankalar için daha maliyetli bir hale getiriyor. • Söz konusu TCMB adımları çerçevesinde brüt döviz rezervlerinde oldukça sınırlı (0,2 milyar dolar) artış görülebilir.

09.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL hassasiyetini koruyor

USDTL kuru 6.15 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor. TL varlıklar üzerinde hassasiyet devam ediyor. Haber akışları yakından takip edilmeli. Dışarıda bugün ABD ve Çin arasında görüşmeler izlenecek. Olası açıklamalar Dolar üzerinde etkili olabilir. Sınırlı da olsa USDTL kuru üzerinde de hissedebiliriz.

Teknik Analiz: USDTL kurunda oynaklık sürüyor. Kur 6.19 seviyesinin üzerine doğru hareketinde zayıf kalıyor. Bu direnç noktasını aşması durumunda 6.22 seviyesine doğru hareketine neden olabilir. Olası geri çekilmelerde, 6.15 / 6.10 ara destek noktaları olarak takip edilebilir. Ana destek noktası ise 6.00 olarak izlenebilir.

08.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu
TL varlıklarındaki satış baskısı dün gün içerisinde hızlandı. Tahvil faizlerindeki yükseliş sürerken; gösterge tahvil faizi %25 seviyesi üzerini test ederken, 10 yıllık tahvil faizi ise yükselişini %21’e taşıdı. BIST-100 endeksi yılbaşından bu yana elde ettiği kazançların tamamını silerken, USDTRY paritesi 6,20 seviyesine doğru yükselişini sürdürerek son 7 ayın en yüksek seviyelerini test etti. Yeniden seçim atmosferine girilecek olmasının yarattığı belirsizlik TL’deki zayıflamanın temel sebebini oluştururken, ABD – Çin arasında yeniden gerilen iplerin küresel risk iştahını olumsuz etkilemesi ve TL’deki satışta etkili oldu. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 6,20 seviyesine doğru yükselen kur, daha sonra 6,12 – 6,18 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,1780 seviyesi civarında hareket ediyor. Türk lirasının gelişmekte olan ülke para birimleri arasındaki negatif ayrışmasının bu sabah saatlerinde de etkisini devam ettirdiği görülüyor. TL varlıklarına yönelik düşük risk iştahının sürmesi ve küresel gelişmelerin de gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor olması ile birlikte kurda kısa vadede istikrarlı bir geri çekilme hareketi görmeyi beklemiyoruz.

07.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. YSK üyeleri, AK Parti’nin itirazını 4 ret oyuna karşılık 7 oyla kabul ederek seçimin iptaline ve 23 Haziran tarihinde seçimin yenilenmesine karar verdi. YSK kararının ardından, yeniden bir seçim atmosferine girilecek olması dolayısı ile TL cephesindeki fiyatlamanın negatif olduğu görüldü. Bununla birlikte Türk lirası dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybederken, USDTRY paritesi açıklamanın ardından 6,15 seviyesi üzerine çıktı. Kurdaki yükseliş eğiliminin devam edebileceğini ve 6 seviyesinin aşılması durumunda yükseliş hareketinin vime kazanabileceğini bir süredir bültenlerimizde belirtiyorduk. Dün 6 psikolojik eşiğine aşan kur, YSK kararının ardından yükselişini hızlandırarak 6,15 seviyesi üzerini test etti.

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum yorumları ne kadar oldu? Bugün dolar ne kadar? Euro ne kadar? Döviz ne kadar?

User Rating: 4.55 ( 2 votes)

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar