Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

İçindekiler

Döviz Yorumları Euro ve Dolar yorumları daha fazlası Finanspara’da bulabilirsiniz. Anlık olarak bu sayfa her gün güncellenilmektedir. Tarih sıralaması başlığı ile Döviz yorumları ve Euro yorumları ve daha fazlasına erişebileceksiniz.

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum
Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

19.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Geçen hafta küresel piyasalarda yaşanan çalkantının arından bu haftaya pozitif risk iştahıyla başlıyoruz. Piyasalar dikkatlerini tekrar merkez bankalarına çevirirken, cuma günü Jackson Hole sempozyumunda konuşacak Powell’dan halihazırda güvercin beklentiler oluşmuş durumda. Diğer yandan, Çin Merkez Bankası’nın şirketler için ucuz fonlama yaratmak için faiz reformu yapacağına yönelik haber akışı piyasaları kısmen de olsa desteklerken, Almanya’nın mali teşviki düşündüğüne dair çıkan haberler de fiyatlamalarda etkisini gösteriyor. Bu gelişmeler dışında, ticaret gerilimi ile ilgili olumlu haber akışı ve Hong Kong’ta hafta sonunun sakin geçmesi risk iştahını destekleyen diğer faktörler. Pozitif risk ortamıyla birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de haftaya hafif alıcılı başlarlarken, şu dakikalarda yatay bir görüntü sergiliyorlar. Geçen hafta negatif ayrışan TL tarafında ise kısmi yükselişler gözleniyor. Geçen hafta 419 seviyesine kadar yükselen ve bugün itibarıyla 409’a gerileyerek bir miktar iyileşen ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) ile risk iştahındaki olumlu görüntüye bağlı olarak, kurda hafif de olsa yaşanan yükseliş isteğinin sınırlı kalabileceğini ve 5,60 direncinin altında fiyatlamaların devam edebileceğini düşünüyoruz. Aksi durumda tepki gelebilecek ana direnç 5,63 civarında. Öte yandan, olası geri çekilmelerde ise 5,54 desteği izlenebilir.

16.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnvestaz – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu
DolarTL Geri Çekilme Yaşadı / 5.6100 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % – 0,83

ABD borsalarında, Dow Jones Endeksi % 0,39 kazançla 25.579 puan, S&P 500 Endeksi % 0,25 artışla 2.847 puan ve Nasdaq Endeksi % 0,09 düşüşle 7.766 puan seviyelerinde seyretti. ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları geçen hafta 9,000 artarak 220,000’e yükseldi. Önceki haftanın işsizlik maaşı başvuruları ise 209,000’den 211,000’e revize edildi. ABD’de Sanayi Üretimi, 2019 Haziran ayında % 0.2 yükseldikten sonra 2019 Temmuz ayında % 0.2 geriledi. Önceki ayın verisi ise % 0.0 dan % 0.2 artışa revize edildi.

15.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Anadolu Yatırım – USDTRY Dolar Kuru Yorumu

5,63 kritik seviye… Geçen hafta bayram öncesinde 5,4483’ü gören kurda haftalık kapanış 5,4956’den gerçekleşmişti. Bayramda olduğumuz dönemde 5,6351 görülürken bu sabahki işlemler 5,55’in hemen üzerinden geçmekte. Aşağıda 5,54-5,53-5,51 seviyeleri sırasıyla takip edilebilecekken yukarıda 5,60-5,63 bandını izliyoruz. TL’de değer kaybının hızlanmaması için 50 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 5,63 yukarı kırılmamalı.
Son Fiyat : 5,5547
Destekler : 5,5400-5,5300-5,5100
Dirençler : 5,5800-5,6000-5,6300

09.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL temkinli ve zayıf

USDTL kurunda zayıf seyir sürüyor. Kur 5.50 bölgesine doğru yükselmesine karşın çok güçlü olamıyor. Bu hafta TL’nin lehine bir havanın olması bu durumu destekliyor. Bugün Türkiye cari işlemler dengesi ve TCMB beklenti anketi ile ABD ÜFE verisi açıklanacak. Genel olarak kur üzerinde ciddi hareket yaratabilecek veriler değil. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Teknik görünüm kurda zayıf.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.45-5.55 aralığındaki seyrine devam ediyor. Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan oluşturamadığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir. Ana resimde teknik olarak çok güçlü değil. Bir süre yatay ve zayıf bir seyir izleyebiliriz.

USDTRY-TL Lehine Algı Devam Edecek mi?

5.5026 seviyesinin altında güne dengeli ve yatay bir seyirle giriş yapan dolar TL kurunda satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 5.4467 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin kırılması ve altında saatlik bazda kapanışlar gerçekleşmesi durumunda 5.3982 ana destek seviyesi gündeme gelebilir. Ancak 5.3982 referans seviyesi korunmaya devam ettiği sürece kısa vadeli alıcılar piyasaya giriş yapabilir. Böyle bir senaryoda ise 5.5026 ve 5.5455 dirençlerini takip edeceğiz.

Destek: 5.4467 – 5.3982 – 5.3188
Direnç: 5.5026 – 5.5455 – 5.5945

07.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL zayıf ve sakin

USDTL kurunda büyük bir değişiklik bulunmuyor. Şimdilik TL varlıklar üzerinde yeni bir hareketin bulunmaması kurun yatay ve zayıf hareketini destekliyor. Bugün içinde veri takvimi sakin dolayısıyla olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Gelişmekte olan ülke para birimleri ABD Doları karşısında pozitif. Bu durumda USDTL kurunun geri çekilmesini destekliyor. Ancak kurda hassasiyet sürüyor. Dolayısıyla kritik seviyelerdeyiz ve 5.50 altındaki performansı yakından izlenmeli.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.50-5.60 aralığındaki seyrine devam ediyor. Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan oluşturamadığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir. Ana resimde teknik olarak çok güçlü değil. Bir süre yatay bir seyir izleyebiliriz. Geri çekilmelerde hız kazanabilmesi adına 5.50 altı kapanışları görmekte fayda var.

Dirençler: 5.55 / 5.62 / 5.65
Destekler: 5.50 / 5.48 / 5.45

06.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL sakin ve temkinli

USDTL kuru 5.55-5.65 aralığındaki seyrini korumaya devam ediyor. Dün TCMB tarafından yayımlanan duyurular neticesinde kurda yeni bir hareket oluşmadığını gözlemledik. Kur temkinli ve stabil kalıyor. Bugün için olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.55-5.65 aralığındaki seyrine devam ediyor. Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan oluşturamadığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir. Ana resimde teknik olarak çok güçlü değil. Bir süre yatay bir seyir izleyebiliriz.

05.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL için enflasyon günü

USDTL kuru yeni haftaya sakin başladı. Kur 5.60 bölgesinde seyrediyor. Bugün temmuz ayı enflasyon rakamları takip edilecek. Verinin TL varlıklar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Dışarıda ise Dolar çok güçlü değil. ABD ve Çin arasında ticaret savaşı endişelerinin yeniden gündeme gelmesi piyasaları rahatsız ediyor. Bu süreçte Dolarda güçlenme oluşmayabilir. Bugün için olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. ABD’de açıklanacak PMI verileri takip edilebilir.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.55-5.65 aralığındaki seyrine devam ediyor. Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan oluşturamadığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir. Ana resimde teknik olarak çok güçlü değil. Bir süre yatay bir seyir izleyebiliriz.

02.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL’de geri çekilmeler sınırlı kalıyor ancak yükselişinde de güçlü değil

Küresel piyasalarda tansiyon dinmiyor. Bu haftaki Fed toplantısının ardından ABD Başkanı Trump yapılan faiz indiriminden hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Sonrasında ise Çin ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu hafta ABD ve Çin Şangay’da yapmış oldukları görüşmelerin ardından bir sonraki görüşmenin eylül ayında ABD kanadında olacağını belirtip, yapıcı bir müzakere geçirdiklerine değinmişlerdi. Ancak ABD Başkanı Trump ticaret endişelerini yeniden alevlendirdi. Trump, Çin’in almayı taahhüt ettiği yüksek hacimli tarım ürünlerini almadığına değinerek, ticaret görüşmelerinin devam ettiğini, bir sonraki görüşmenin 1 Eylül’de ABD’de başlayacağını ve ABD’de Çin’den ülkelerine gelen 300 milyar dolarlık mal için %10’luk ek bir tarife uygulamaya başlayacaklarını ekledi. Bu ek verginin zaten %25 gümrük vergisi konduğunu 250 milyar dolarlık ürünü kapsamadığını belirtti. Bu açıklamalar piyasalarda tekrardan endişeleri gündeme getirince, gelişmekte olan ülke piyasaları açısından da olumlu algılanmazken USDTL kurunun da geri çekilmesini zorlaştırıyor. Dolayısıyla bu durum bir süre daha fiyatlamalar üzerinde etkisini göstermeye devam edebilir. Bugün günlerden tarım dışı istihdam. Açıklanacak veri özellikle Fed toplantısından gelen açıklamaların ardından biraz daha önem kazanmış durumda. Dolar üzerinde sınırlı bir etki yaratabilir.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.55-5.65 aralığındaki seyrine devam ediyor. Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan oluşturamadığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir. Ana resimde ise 5.75 seviyesini izliyoruz. Bu direncin üzerine yerleşemediği yükselişinde başarılı olmasını beklemiyoruz.

01.08.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL’de bir değişiklik yok

Beklenen Fed toplantısı gerçekleşti. Beklentiler doğrultusunda Fed 25 baz puanlık faiz indirimine gitti. Ancak piyasalar için bundan sonraki süreçte yol haritası önemliydi. Faiz indirimlerine devam edip etmeyeceğini merak eden piyasalar yine sorunun net cevabını bulamadı. Fed bundan sonraki süreç için kesin bir dille faiz indirimine devam edeceklerinin sinyalini vermedi ve açık kapı bıraktı. Dolayısıyla piyasalarda Dolar pozitif bir hava izlenmeye başlandı. Ancak USDTL kuru üzerinde ciddi bir hareket yok. Kur, 5.55 ve 5.60 aralığındaki seyrini sürdürüyor. Şimdilik kur üzerinde büyük bir etki oluşmadı bundan sonraki süreçte de olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.

31.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Küresel piyasalarda bugün TSİ ile 21.00’daki Fed toplantısı izlenecek. Fed toplantısından 25 baz puan faiz indirimine gidilmesi beklenmektedir. Fed son faiz indirimini ise 2008 yılında yapılmıştı. Ayrıca Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam verisi beklenmektedir. Öncü gösterge olan ADP Tarım Dışı İstihdam verisi bugün yakından takip edilecek. Yurtiçinde ise saat 10:30’da TCMB Enflasyon Raporu ve saat 14:00’da PPK Toplantı Özeti izlenecek. Açıklanacak veriler arasında ise haziran ayı dış ticaret verileri bulunuyor. Dolar/TL kurunda TL lehine pozitif fiyatlamaların etkisi dünkü işlemlerde etkisini artırdı. Kurda 5,60 desteğinin kırılması ile düşüş 5,5490 seviyesine kadar sürdü. Kurda 5,60 altında kalınması halinde 5,50-5,45 bölgesine kadar gerileme devam edebilir. Kısa vadeli yönde izlendiğimiz 5 günlük AO’sı 5,62’de bulunmaktadır. Yukarı yönde tepkilerde 5,60-5,62 bandı ilk direnç bölgesi haline dönüştü. Sonraki önemli dirençler ise 5,65-5,68 seviyelerinde bulunuyor.

30.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu
USDTRY… Düşüş Eğilimi Devam Ediyor… FED kararı haftasına güçlü başlayan Dolar karşısında TL pozitif ayrışarak değer kazanmaya devam ediyor. FED’in Çarşamba günü gerçekleşecek toplantısında 25 baz puan faiz indirmesi beklenirken, Trump’ın FED’in para politikalarına yönelik eleştirilerine devam ediyor. FED öncesi yapılan üst düzey açıklamalarla Dolar dirençli durmaya devam edebilir. Ancak yurtiçindeki iyimser hava ile ülke risk primimizin 350 seviyesinin altına inmesi TL’deki pozitif ayrışmayı destekleyebilir. Hafta boyunca FED faiz kararı, TCMB enflasyon raporu ve PPK toplantı özeti, ABD tarımdışı istihdam verisi piyasaların odak noktası olup, paritenin seyri açısından yön belirleyici olacaktır.

29.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL yeni haftaya yatay başladı

USDTL kuru yeni haftaya 5.65 seviyesinin üzerinde başladı. Ana resimde büyük bir değişiklik yok. Bu hafta Fed toplantısı kur için önemli olacaktır. Bugünde gündem sakin olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta yarar var.

Teknik Analiz: USDTL 5.65-5.75 aralığındaki seyrine devam ediyor. Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan oluşturmadığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir.

Dirençler: 5.72 / 5.75 / 5.81
Destekler: 5.65 / 5.60 / 5.58

26.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
TCMB sonrası USDTL denge arayışında

TCMB politika faizini 425 baz puan indirerek %24’den %19.75 seviyesine çekti. Piyasalarda her ne kadar anketlerde beklentiler 250 baz puan görülse de fiyatlamalarda beklentilerin 300-400 baz puan olduğunu izliyorduk. Sonuç olarak indirim beklentilerin çok üstünde kalmayacak şekilde gerçekleşti. Karar sonrasında dolar kurunda 5.75 seviyesine yükselse de ardından 5.68-5.69 seviyesine geri çekilerek denge arayışı içerisinde bulundu. Fiyatlamalar bize mevcut faiz indiriminin zaten büyük oranda fiyatlara yansıtıldığını gösteriyor. Karar metnini inceldiğimizde global merkez bankalarının gevşemeci politika sürecine giriyor olması önemli bir etken görünüyor. Bu noktada 31 Temmuz tarihindeki Fed toplantısı önemli olacak.

25.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu
Günün İki Başrolü Var: TCMB ve AMB

Haftaya ve aya genel bakış açısı ile baktığımızda merkez bankalarının toplantıları oldukça dikkat çekiyordu. TCMB, AMB ve FED’in gerçekleştireceği Temmuz toplantıları yaşanan son gelişmeler ile birlikte önemini iyice artırdı. Bugün ilk olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 14:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalarda faiz indirim beklentisi oldukça kuvvetli. Öyle ki ‘indirim olacak mı?’ sorusundan ziyade ‘ne kadar indirim olacak?’ sorusu soruluyor. Piyasalardaki genel beklentiler 200 baz puanlık bir indirim olacağı yönünde olsa da, tam olarak kararın ne olacağına dair kimse emin değil. Beklentilerin üzerinde agrasif bir indirim USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelere neden olabileceği gibi, uzun vadede enflasyonda da yükselmeye neden olabilir. Ardından TSİ 14:45’te sahneye Avrupa Merkez Bankası çıkacak ve faiz oranı kararını açıklayacak. Geçtiğimiz günlerde bu toplantı sonrası faiz indirimi beklenmiyor fakat indirim için Eylül ayına sinyal verileceği bekleniyordu. Fakat Euro bölgesinde enflasyonun beklentileri karşılayamaması ve ekonomik aktiviteye dair endişeler ile birlikte AMB’nın bu toplantısından nasıl bir sonuç çıkacağı merakla beklenir oldu. Karar ardından TSİ 15.30’da Mario Draghi basın toplantısı gerçekleştirecek.

24.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu
IMF Küresel Ekonomik Görünüm Raporunu Yayınladı

Uluslararası Para Fonu (IMF) dün Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu Washington’da yayınladı. Bu rapora göre IMF; 2019 ve 2020 yıllarına ait küresel büyüme tahminini %0.1 puan düşürdü. Küresel ticaret ve Brexit konularında atılabilecek hatalı adımların tahminlerdeki ekonomik sıçramayı rayından çıkarabileceği uyarısında bulunan kurum küresel büyüme tahminlerini düşürdü. Buna göre 2019 yılı için %3.2; 2020 yılı için ise %3.5 büyüme tahmin ediliyor. Ek olarak mal ve hizmetlerin küresel ticaret hacmi büyümesine dair beklentilerde bu raporda düşürüldü. Bu yıl içerisindeki tahmin %2.5 olarak güncellendi. Buda 0.9 puan düşüş olduğunu gösteriyor. Ticaret savaşlarında başrolde olan iki ülkeye baktığımızda ise IMF raporunda tahminlerin değiştiği görülüyor. IMF; Çin’in 2019 yılı büyüme tahminini 0.1 puan azalttı ve %6.2 seviyesine çekti. Diğer yandan Amerika’nın 2019 yılı büyüme tahminini 0.3 puan artırdı ve %2.6 seviyesine yükseltti.

23.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL perşembe gününü bekliyor

USDTL kuru bu haftaki Merkez Bankası toplantısı öncesinde hassasiyetini koruyor. Piyasalarda 300-400 baz puan aralığında bir faiz indirimi beklentisi bulunuyor. Bu beklentinin fiyatlamalara dâhil edildiği görülüyor. Ancak 25 Temmuz günü yapılacak indirimle daha net bir fiyatlama görebiliriz. Piyasaların beklentisi doğrultusunda bir indirim kuru çok rahatsız etmez. Ancak TCMB agresif kalırsa bu durum kurun yukarı yönlü hareketine neden olabilir. Dolayısıyla 25 Temmuz gününe kadar kurda temkinli seyrin sürmesi bekleniyor. Bugün icin takvim sakin, olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.70 bölgesinde fiyatlanıyor. Zaman zaman 5.65-5.70 aralığında olan kur 5.65 altında çok ısrarcı olamıyor. Şimdilik 5.65-5.75 aralığındaki seyrin sürmesi beklenebilir. Bu aralığın altında veya üzerinde bir alan görülmediği sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor gibi duruyor.

22.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnvestaz – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu
Dolar TL Karşısında Değer Kazandı / 5.6800 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % 0,83

ABD borsasında, Dow Jones Endeksi % 0,25 değer kaybederken, S&P 500 Endeksi % 0,62 değer kaybetti. Nasdaq Endeksi % 0,74 geriledi. ABD’de 2019 Haziran’da 98.2 olan Tüketici Güveni Endeksi 2019 Temmuz’da 98.4’e yükseldi. Beklenti 98.8’di. Cari Koşullar Endeksi 111.9’dan 111.1’e gerilerken Beklentiler Endeksi 89.3’ten 90.1’e yükseldi.

TCMB Repo İhalesi düzenledi. 47 milyar liralık teklif geldi. İhalede en düşük, ortalama ve en yüksek basit faiz % 24,00 olurken, en düşük, ortalama ve en yüksek bileşik faiz ise % 27,05 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB tarafından Mayıs 2019 dönemine ilişkin Uluslararası Yatırım Pozisyonu verileri açıklandı. Buna göre, 2019 Mayıs sonu itibarıyla Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, 2018 yıl sonuna kıyasla % 4,4 artışla 239,1 milyar dolar, yükümlülükleri ise % 5,8 azalışla 562,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan ve 2018 yıl sonunda – 367,9 milyar dolar olan net UYP, 2019 Mayıs sonunda – 323,1 milyar dolar oldu.

Yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatı 12 Temmuz ile biten işlem haftasında 234 milyon dolar artarak 185.531 milyar dolara yükseldi. TCMB tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri açıklandı. Buna göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 12 Haziran haftasında net 118 milyon dolarlık menkul kıymet aldı. Yabancılar 230 milyon dolarlık tahvil alırken, 112 milyon dolarlık hisse senedi sattı. TCMB brüt Döviz Rezervleri 12 Temmuz haftasında 74.1 milyar dolardan 75.7 milyar dolara yükseldi.

19.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu
Trump: S-400 Konusu İçin Şuan Yaptırım Arayışım Yok

Bilindiği gibi S-400 sevkiyatları geçtiğimiz hafta başlamış ve gözler Amerika’nın ne tepki vereceğine çevrilmişti. Daha önce G-20 zirvesinde Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Trump yaptırım konusunda ılımlı açıklamalar yapsa da ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yakın zamanda yaptırımdan yana açıklamalarda bulunması TL üzerinde baskılara neden oluyordu. Dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump Oval Ofis’te bu konu hakkında sorulan birkaç soruya yanıt verdi. S-400 konusunda yaptırıp olup olmayacağı yönünde ki bir soruya Trump; Hayır, şuanda buna bakmıyoruz cevabını verdi. Geçtiğimiz birkaç gün önce ABD Savunma Bakanlığı Türkiye’nin F-35 projesinin askıya alındığı açıklamasında bulunmuştu. Trump’ın yaptırım konusunda yaptığı bu açıklama TL üzerindeki baskıları azalttı ve USDTRY paritesinde aşağı yönlü sert hareketlenmelere sebep oldu. Bununla birlikte St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın para politikasını hafifletmekten yana olan açıklamaları bu gevşemeye destek sağladı. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmeler sırasıyla 5.7925 – 5.8394 – 5.9061 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.5788 – 5.4868 – 5.3993 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

18.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Dün altın fiyatları 1400’ün aşağısını bir an görmesine karşın hızla yükseldi ve günü 1426 seviyesinden kapattı. EURUSD 1.12’nin altına inse de günlük kapanışı 1.1222 oldu. USDTRY’de ise sakin seyir devam etti ve 5.6811’den kapanış gerçekleşti. Dün Pentagon’dan yapılan açıklamayla Türkiye’nin F-35 programından çıkarılma sürecinin başlatıldığı duyuruldu. Türkiye ile stratejik ortaklığın devam ettiği vurgulanan açıklamada nispeten ılımlı olmasıyla kur etkilenmedi ve düşüşünü sürdürdü. Bunun yanı sıra NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin NATO’ya katkısı ve NATO’nun Türkiye ile iş birliği, F -35’lerden çok daha derin ve kapsamlı olduğunu belirtti. Dün yayınlanan verilere göre İngiltere’de TÜFE beklentiler dahilinde %2 olarak açıklandı. Euro Bölgesi TÜFE verisi ise beklentilerden iyi gelerek %1.3’lük artış kaydetti. ABD’de ise konut başlangıçları beklentilerden kötü gelerek 1.253M seviyesine geriledi. İnşaat izinleri de aynı şekilde gerileyerek 1.220M olarak açıklandı.

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu
Pentagon’dan Beklenen Açıklama

17.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Analizi

Dün sabah bültenimizde de ifade ettiğimiz üzere, gün içerisinde 5,70 seviyesi üzerinde tutunmayı sürdüren USDTRY paritesi, gün içerisinde 5,70 – 5,72 seviyeleri arasında seyretti. Dün öğle saatlerinde ABD’den gelen perakende satışlar verileri beklentilerin üzerinde bir performans sergilerken, sabah saatlerinden itibaren yükseliş eğilimi içerisinde olan dolar endeksinin verilerin ardından97,40 seviyesi üzerine doğru yükselişini sürdürdüğü görüldü. Ancak, dolar endeksinde görülen yükseliş eğilimine rağmen USDTRY paritesinin 5,70 – 5,72 seviyeleri arasında görece sakin bir seyir izlediğini gördük. Kurda yükseliş eğiliminin sınırlanmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik eleştirel bir ton kullanmayan ifadeleri etkili oldu.

16.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Sevgül Yırtar Düzgün, Araştırma Müdürü, Piramit Menkul – Dolar Kuru Yorumu
Geçtiğimiz haftaya TCMB Başkanı’nın görevden alınması nedeniyle yükselişle başlayan dolar /TL kuru, Fed Başkanı Powell’ın faiz indirimi sinyali vermesi ile yönünü aşağı çevirdi. Cuma günü ise S-400 ile ilgili gelişmeler kurda yönün yeniden yukarı dönmesine neden oldu. Öte yandan Cuma akşamı Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu indirdi. Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu Mayıs en “BB-” seviyesine düşüren Fitch, not görünümünün “negatif” olduğunu açıkladı. Not indirimi ardından kurun bu sabah 5,7160 seviyelerinde yatay yönde hareket edildiğini izlemekteyiz. Geçtiğimiz hafta içinde 5,7927-5,6295 aralığında dalgalı yönde hareket eden dolar/TL kurunda alçalan trendin etkisi devam etmektedir. Aşağıda ana destek noktası olan 5,65’de (200 günlük AO) tutunum olması orta vadeli yön için önemli. Kurda yukarıda ise 5,70 üzerinde kapanışların ve güç kazancının devam etmesi halinde 50 günlük AO direnci olan 5,78 ilk direnci oluşturmaktadır. Özetle 5,65- 5,70 bandı dışında hızlı ataklar teknik yönde belirleyici olabilir. Orta vadeli teknik yönde takip ettiğimiz MACD göstergesi sıfır çizgisi altında yatay yönde bulunuyor. Veri gündeminde bugün ABD tarafında Haziran Perakende Satışlar ile Sanayi Üretimi verilerini; Euro Bölgesinde Ticaret Dengesi takip edilecek. Almanya’da ise Temmuz ayı ZEW Ekonomik Hissiyatı izlenecek Yurtiçinde ise Nisan ayı işsizlik verileri açıklanacak.

12.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Yurt içinde gözler Cari Hesap verisindeydi. Piyasa beklentisi 280 milyon dolar fazla vermesindeyken açıklananın 151 milyon dolar olarak gerçekleşmesi beklentileri karşılamamasıyla sonuçlandı. .Cari Hesabın beklenenden daha kötü gelmesine rağmen fiyatların Türk Lirası lehine hareket ettiği gözlendi.Diğer taraftan dün gözler Fed Başkanı Powell’daydı, Başkanın temmuz ayına dair, Fed’in faiz indirmesine ilişkin yeşil ışık yakması, doların gelişen para birimleriyle birlikte Türk Lirası karşısında da değer kaybı yaşanmasına neden oldu. Fiyatlamaların seyri açısından yurtiçinde Sanayi Üretim rakamıyla, ABD tarafında açıklanacak ÜFE verisi takip edilecek.

USDTRY paritesi düşen kanal içindeki hareketini sürdürüyor. Paritenin kanal içinde kalmayı sürdürdüğü müddetçe geri çekilme hareketi devam edebilir. Haftanın ilk işlem gününü boşlukla açan kurun, bu boşluğu kapatma çabasının sürdürdüğü gözleniyor. Bu bakımdan geri çekilme hareketinin devam etmesi adına 5,7050 direnç seviyesi altındaki kapanışlar önem arz ederken, söz konusu seviyenin altındaki kapanışlar 5,64-5,58 bölgesini gündeme getirebilir.

11.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu
S-400 meselesinden kaynaklı ABD’nin Türkiyeye uygulayacağı yaptırım meselesi konuşulurken, dün, önümüzdeki günlerde toplanacak Avrupa Konseyinin, Türkiyenin Doğu Akdenizde sürdürdüğü sondaj çalışmalarına karşı bazı yaptırım uygulanmasının görüşeceği haberler sonrası TL varlıklarında sert satışların yaşandığı izlendi. Bu süre zarfında ülke risk indikatörü olarakta bilinen Türkiye 5 Yıllık CDS’inde yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görüldü. Fakat, Powell’ın dün temsilciler meclisinde yapacağı yarıyıl sunumu metninde zayıf enflasyon riskinin Fed’in mevcut beklentilerinden daha kalıcı olabilir, Haziran’dan bu yana belirsizliklerin görünümü zayıflattı ifadeleri sonrası Dolar endeksindeki düşüşle birlikte kurda da yeniden 5.70’li seviyelere doğru geri çekilmeler hız kazandığı gözleniyor.

10.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Cumartesi günü TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görev süresi bitmeden, görevden alınması sonrası kurda görülen yukarı yönlü baskının dün itibari ile geri çekilme hareketine bıraktığı görülüyor. Öte yandan yurt içi veri akışının zayıf olduğu günde, Türkiye 5 Yıllık CDS’ine baktığımızda USDTRY paritesine paralel olacak şekilde düşüş hareketin hakim olduğu izleniyor. ABD bölgesinde ise açıklanan iş imkanları ve personel değişim oranının beklenenden düşük gelmesi Türk Lirasını desteklediği izlendi. USDTRY paritesi fiyatlamaları açısından Fed Başkanı Powell’ın konuşması ile FOMC toplantı tutanakları yakından takip edilecek.

09.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu
TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması sonrası yurtiçi piyasaların değişime ilk tepkisi negatif oldu. Fakat Dolar/TL kuru test olmuş olduğu 5.80 seviyesinden 5.7330 sınırına kadar geriledi. 1407 seviyesini test eden ons altın 1395 noktasından günlük kapanışını gerçekleştirdi. Dolar lehine işlemlerin gerçekleşmeye devam ettiği EURUSD paritesi dünü 1.1206 sınırından tamamladı. CDS’ler 397 seviyelerine yükselirken, CDS’lerin tekrar 430’lu seviyeler üzerine yönelmesi TL varlıklar için kısa vadeli negatif ayrışmanın güçlenebileceğine işaret edebilir.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı kararı ile Cumartesi sabahı görevden alınması ve yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal’ın getirilmesiyle kur yeni haftaya 5.77 üzerinde yükselişle başladı. Gün içerisinde kazançlarını geri veren kur 5.7065 seviyesine kadar geriledi. Satıcılı seyrini sürdürebilecek olan kurda 5.75 aşağısında kalındıkça Türk Lirası lehine işlemlerin devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 5.70 ve 5.64 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Kurun 5.75 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 5.85 seviyesi direnç oluşturabilir.

08.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu
TCMB Kararı USDTRY’de Sert Hissedildi

Piyasalar geçtiğimiz hafta oldukça olumlu fiyatlanan USDTRY paritesini takip ediyorlar ve düşüşün devam edip etmeyeceğini soruyorlardı. G-20 zirvesinde ABD ile yakın ilişkiler ve ılımlı mesajlar TL varlıklarını değerlendirmiş ve gerginliğe sebep olan S-400 konusundaki çekinceleri bir miktar azaltmıştı. Piyasalar bu konuya odaklanmışken hafta sonu sürpriz bir haber akışı dikkatleri oldukça çekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alındı. Bununla birlikte boşalan koltuğa Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı. TCMB Yeni Başkanı Uysal ilk değerlendirmesinde; para politikalarını bağımsız olarak uygulamaya devam edeceğini, uygulanacak politikalarla ilgili iletişim kanallarını üst düzeyde kullanacağını belirtti. Bu haber akışı ile birlikte USDTRY paritesi haftaya yukarı yönlü sert gapli açılış ile başlangıç yaptı.

05.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TLParitesi USDTRY Analizi

USDTRY paritesi dün dünün hareketini genişleterek 200 günlük hareketli ortalamasını test etti. Türk lirasında dün etkili olan pozitif ayrışma ve ABD’de piyasaların kapalı olması nedeniyle dolar endeksindeki sınırlı hareket kabiliyeti, USDTRY’nin düşüşünü genişletmesini sağladı. Ancak kur, 5,58 seviyesini teste temsinin hemen ardından 200 günlük hareketli ortalamasından yukarı yönlü bir sıçrama gerçekleştirerek yeniden 5,60 seviyesi üzerine çıktı. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,6150 seviyesi civarında hareket ediyor. Gelişen ülke para birimlerindeki görünümün bozulduğunu ve genel bir satıcılı seyrin hâkim olduğunu görüyoruz. Türk lirası ile dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasında yer alıyor.

04.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Analizi
USDTRY paritesi gün içerisinde 5,60 – 5,70 seviyeleri arasındaki bant hareketini sürdürdü. TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon verilerinin ardından 5,6090 seviyesine kadar gerileyen parite, daha sonra yönünü yukarı çevirerek yeniden 5,65 seviyesi üzerine yükseldi. Dün gün içerisinde açıklanan ve olumsuz bir performansı işaret eden ABD ADP İstihdam Değişimi, Fabrika Siparişleri ve Dayanıklı Mal Siparişleri verilerinin ardından gerileyen dolar endeksi ve değer kaybını sürdüren petrol fiyatları da kurdaki düşüş eğilimini destekleyen faktörler arasında yer aldı.

03.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Dün sabahki bültenimizde, USDTRY paritesinin kanal desteğinden yönünü yukarı çevirerek kısa vadede yeniden 5,70 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Beklediğimiz hareketi gerçekleştiren USDTRY paritesi, dün sabah saatlerinde 5,64’lü seviyelerden yükselişe geçerek 5,70 seviyesi üzerine kadar çıktı. Ancak kurun 5,70 üzerinde kalıcı olamadığını ve yeniden 5,65 seviyesi altına dönüş yaptığı gördük. Petrol fiyatlarında etkisini yitiren yükseliş hareketi ve dolar endeksindeki görece yatay seyir, kurun 5,70 seviyesi üzerinde tutunamamasında etkili oldu. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,65 seviyesi civarında hareket ediyor. Gelişen ülke para birimlerinde hafif satılıcı bir seyir gözlemlenirken, Türk lirasının gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer aldığını görüyoruz. Bu noktada, teknik olarak, USDTRY paritesinin haftalık grafiğindeki orta vadeli yükseliş kanalının alt çizgisi (kanal desteği) üzerindeki seyrini takip etmeye devam ediyoruz (kanal desteğindeki hareket aşağıdaki grafik üzerinden görülebilir).

02.07.2019 Tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Sevgül Yırtar Düzgün, Araştırma Müdürü, Piramit Menkul – Dolar Kuru Yorumu
Dolar Kurunda Alçalan Kanal Devam Ediyor

Hafta sonu gerçekleşen G20 zirvesinde ticaret geriliminin azalması ve Trump’ın S400 nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıklamasının etkisi ile TL varlıklar dün pozitif görüntü sergiledi. Dolar /TL kuru dünkü işlemlerde 200 günlük AO (5,65) desteğinin altını test etti. Öte yandan Mart 2018’den gelen uzun vadeli yükselen kanalın alt bandı (5,75) altında hareket başladı. Kurda 5,65-5,75 seviyeleri uzun vadeli yönde önemli seviyeleri oluşturmaktadır. Bu iki seviye altında kalınması halinde 5,50 desteği gündeme gelebilir. Kurda olası tepkilerde ise 5,70 (5 günlük AO) ve 5,75 kısa vadeli dirençleri oluşturmaktadır. Yurt içi piyasalarda bu hafta haziran ayı enflasyon verileri izlenecek. Baz etkisi nedeniyle Haziran ayından itibaren enflasyonda aşağı yönde seyir başlayabilir. Haziran ayında Enflasyonun aylık %0,05 artması, yıllık bazda %15,8 seviyesine gerilemesi beklenmektedir. Küresel piyasalarda bu hafta Çarşamba günü ADP tarım dışı istihdam ve Cuma günü ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri takip edilecek.

01.07.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Dolar/TL İyimser Hava İle Haftaya Pozitif Başladı

Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesi fiyatlamaları oldukça etkilerken, bu etkilenmeden TL pozitif olarak payını aldı. Bilindiği gibi S-400 konusu zaman zaman Türkiye ile Amerika arasında gerginliklere sebep oluyordu. Bu gerginliklerin üzerine Amerika kanadından gelen ‘yaptırım’ tehditleri TL üzerinde baskı oluşturuyordu. Bu gergin ortam ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 zirvesine katıldı ve bu zirvede Amerika Başkanı Donald Trump ile görüştü. Yapılan ikili görüşmede oldukça samimi ve sıcak görüntüler oluşurken, görüşme ardından yapılan açıklamalar ise pozitif rüzgarların oluşmasına neden oldu. Bu görüşme ile ilgili Erdoğan; yaptırım olmayacağını Trump’tan dinlemiş olduğumuzu, bu konuya Trump’ın kendisinin açıklık getirdiğini belirtti.

27.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnvestaz – Dolar TL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

DolarTL Aşağı Yönlü Harekete Geçti / 5.7100 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % -0,42

ABD borsalarında, Dow Jones Endeksi % 0,04 gerilemeyle 26.536 puan, S&P 500 Endeksi % 0,12 kayıpla 2.913 puan ve Nasdaq Endeksi % 0,32 değer kazancıyla 7.909 puan seviyelerinde seyretti. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada Çin lideri Xi Jinping ile G20 zirvesinde ticaret müzakerelerinde anlaşma sağlanamazsa ek tarifeler getirmek ve Çin’le daha az iş yapmak konusunda açıklamalarda bulundu. Trump daha önce de Xi ile bu haftaki zirveden memnun kalmazsa 300 milyar dolarlık Çin malına ek tarife getirebileceğini açıklamıştı. Trump Çin’in para birimini pinpon topu gibi devalüe ettiğini de söyledi.

26.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

İnvestaz – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu
DolarTL Yatay Seyir İzledi / 5.7200 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % -0,03

ABD borsalarında, Dow Jones Endeksi % 0,67 satışla 26.548 puan, S&P 500 Endeksi % 0.95 gerileyerek 2.917 puan ve Nasdaq Endeksi % 1,51 azalışla 7.884 puan seviyelerinde seyretti.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü risklerin son dönemde arttığını söyledi ve bu değerlendirme politika yapıcılar arasında faiz indirimi için zeminin güçlenmesine neden oldu.

25.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Analizi

Dolar/TL kuru dün 5,7105 ve 5,8318 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,8090 seviyesinden tamamladı. Tekrarlanan İstanbul seçimlerinin net bir farkla Millet İttifakı liderliğinde sona ermesinin ardından taraflardan gelen ılımlı mesajlar Dolar/TL kurunun güne %1’in üzerinde kayıpla başlamasını sağladı. Kur sabah saatlerinde 5,71 ile 6 Haziran’dan bu yana ki en düşük seviyelerini test ederken öğleden sonra iyimserliğin sona ermesiyle tekrardan 5,80 seviyelerine ulaştı. Bugün yurtdışında Fed üyelerinin konuşmaları kur hareketlerine etkili olacaktır. Sabah 08:40 itibariyle 5,82 seviyelerinden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 5,76 seviyesi ilk destek seviyesi olarak izlenecek olup altında 5,71 ve 5,66 seviyeleri, yukarıda ise 5,84’ün üzerinde 5,88 ve 5,92 seviyeleri takip edilecektir.

24.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu
Seçim Bitti, Kur Rahatladı

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve sonuçların itiraz süreci başlatmayacak kadar net olması, piyasanın rahatlamasına sebep oldu. Geri çekilmenin bir süre daha devam etmesi halinde 5.6873 desteği hedeflenebilir. Aksi yöndeki hareketlerde ise 5.8143 ve 5.9145 direnç noktaları olarak takip edilebilir. Önümüzdeki günlerde S-400’lerin teslim edilmesine başlanacağından, ABD tarafından gelebilecek yaptırımlara ilişkin gelişmeler dikkatle takip edilmelidir.

21.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Analizi

Dün sabahki USDTRY analizimizde de belirtmiş olduğumuz üzere, USDTRY paritesi Fed’den gelen güvercin açıklamalar sonrasında dün gün içerisinde düşüş hareketini sürdürerek 5,73 seviyesi altına kadar indi. Dolar endeksi, Fed’den Çarşamba günü gelen güvercin açıklamalar sonrasında düşüş hareketi dün gün içerisinde de sürdürürken, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki güçlenme etkisini artırdı. Bununla birlikte dolar endeksi dün gün içerisinde 96,50 seviyesi altını test ederken, USDTRY paritesi düşüş hareketini hızlandırarak 5,7290 seviyesine geriledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,76’lı seviyelerde hareket ediyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki pozitif seyrin sabah saatleri itibarıyla devam ettiğini görüyoruz. Ancak Türk lirasının dolar karşısında değer kaybına uğrayan birkaç para birimi içerisinde yer alması ve diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden olumsuz ayrışıyor olması dikkat çekiyor.

20.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri


Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Analizi

Fed, Haziran ayı toplantısı sonucunda faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek faizleri %2,25 – %2,5 aralığında korurken; faiz oranlarına ilişkin daha önce kullanılan sabırlı ifadesi kaldırdı ve belirsizliklerin arttığına işaret ederek 2008’den bu yana ilk kez faizleri indirmeye hazır olduğu mesajını verdi. Kararın açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Fed Başkanı Powell, ticaret görüşmelerine ilişkin “giderek artan belirsizlik” ifadesini kullanırken, çok sayıda Fed yetkilisinin artık teşvik politikasına olan ihtiyacın daha da arttığı görüşünde olduğunu belirtti. Powell, ticaret savaşlarının daha da kötüleşmesi durumunda Fed’in harekete geçmeye hazır olduğunu ifade etti. Genel olarak bakıldığında, dün Fed’den gelen açıklamaların ve Powell’ın ifadelerinin oldukça güvercin bir tutum ortaya koyduğunu görmekteyiz. Fed’den dün gelen açıklamaların ardından dolar endeksi değer kaybederken 97,40 seviyesi üzerinden 97 seviyesi altına gerilerken, USDTRY paritesi ise 5,82’li seviyelerden 5,80 seviyesi altına geriledi. Kur bu sabah saatlerinde 5,78 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor. Bu noktada, gelişen ülke para birimlerindeki pozitif seyrin ve dolar endeksindeki satış baskısının devam ediyor olması ile birlikte, kurdaki mevcut düşüş eğiliminin kısa vadede devam edebileceği görüşündeyiz.

19.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Analizi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin dün gerçekleştirdiği konuşmasında, ek parasal teşvike duyulan ihtiyaca vurgu yaparak faiz indirimleri ve daha fazla parasal genişlemenin bankanın araç setinde bulunduğunun altını çizmesi gelişen ülke para birimlerinin değer kazanmasını sağladı. Draghi’nin açıklamalarının ardından euroda görülen düşüşe bağlı olarak dolar endeksi önemli değer kazanımları elde etse de, küresel finansal koşulların gevşeyeceğine ilişkin iyimserlik ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri TL ve Güney Afrika randı öncülüğünde değer kazandı. Bununla birlikte dün sabah saatlerinde 5,87 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çeviren USDTRY paritesi gün içerisinde 5,82’li seviyelere kadar geriledi ve ardından öğle saatlerinde 5,82 – 5,85 seviyeleri arasında dalgalandı. Dolardaki yükselişe rağmen TL’de görülen bu değerlenmenin temelinde, Draghi açıklamaları sonrasında küresel likidite ortamının gevşeyeceğine ilişkin oluşan beklentiler yer alıyor. Bu sabah erken saatlerde ise S-400 konusuna ilişkin gelen haber akışı, TL varlıklarını olumsuz etkileyerek USDTRY paritesinin 5,91 seviyesi üzerine ani bir yükseliş hareketi (spike) gerçekleştirmesine neden oldu.

18.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USDTRY Analizi
Cuma günü elde ettiği kazançların bir kısmını dün gün içerisinde geri veren dolar endeksi, 97,60 seviyesinden 97,30 seviyesine doğru kısmi bir geri çekilme gerçekleştirdi. Dolar endeksinde görülen bu geri çekilme ve petrol fiyatlarındaki satış baskısı ile birlikte Türk lirasının dün gün içerisinde pozitif bir seyir izlediği ve gelişen ülke para birimleri arasında pozitif ayrıştığı görüldü. Türk lirası dün gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi konumundaydı. Bununla birlikte USDTRY paritesinin de 5,90 seviyesi üzerinden 5,85’e gerilediğini gördük. • TCMB dün yaptığı basın duyurusu ile piyasa yapıcı bankalara APİ çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. TCMB, söz konusu kararın, finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla alındığını belirtti. Diğer taraftan likidite imkân limitlerinin hazine ihalelerine katılım çerçevesinde belirlenecek olması, ihalelere katılımı da özendirici bir etkide bulunabilir. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,87 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor.

17.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

USDTRY: Yükseliş eğiliminde olan Dolar/TL kurunun 5.9192 üzerindeki fiyatlamalarında Türk Lirası aleyhine işlemlerin kuvvetlenmesi beklenebilir. Bu durumda 5.98 direnç noktası test edilebilir. Kurun olası geri çekilmelerinde ise 5.8485 ve 5.77 seviyeleri destek oluşturabilir.

14.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 5,8038 ve 5,9037 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,8684 seviyesinden tamamladı. S400’lere teslimatlarına yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen açıklamaların ardından jeopolitik risklerin yeniden ön plana çıkması TL varlıklarında satış baskısını ve oynaklığı artırdı. Dolar/TL dün akşamüstü saatlerinde 5,90’i test ederek haziran ayının en yüksek seviyelerine ulaştı. Bugün yurtiçinde cari denge ve TCMB beklenti anketi ABD tarafında ise sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri takip edilecek. Sabah 08:52 itibariyle kur 5,87 seviyelerinden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 5,85’in altında 5,80 ve 5,76 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 5,90-5,96 ve 5,99 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

13.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Dün ABD’den gelen Mayıs ayı TÜFE verilerinin zayıf bir performansı işaret etmesinin ardından dolar endeksi kısa vadeli sert bir satış baskısına maruz kalarak 96,58 seviyesine kadar gerilese de, endeksteki düşüş hareketinin kalıcı olmadığını gördük. Bir süredir devam eden “aşırı satım” sürecinin ardından dolar endeksi, teknik düzeltmenin ve piyasalardaki ABD – Çin arasındaki ilişkilerin G-20 toplantısı ile birlikte düzelebileceği iyimserliğinin de etkisi ile, yönünü yukarı çevirerek hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi ve 97 seviyesi üzerini test etti. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte USDTRY paritesi, dün ABD TÜFE verilerinin hemen ardından 5,76’lı seviyelere kadar inse de, kurdaki düşüş kalıcı olamadı. Dolar endeksinde dün görülen bu yükseliş hareketi ve Türk lirasında etkisini sürdürmekte olan negatif ayrışma ile birlikte USDTRY paritesi kısa süre içerisinde yeniden 5,80 seviyesi üzerine geri döndü. USDTRY paritesinin bu sabah saatlerinde 5,83’lü seviyelerde hareket etmekte olduğunu ve aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere kısa vadeli düşüş trendini yukarı yönlü kırmak girişimi içerisinde olduğunu görüyoruz.

11.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – Dolar TL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasalarda dolarda yaşanan dalgalı seyir ve TL’de yaşanan değer kazanımları sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,7621 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan düşüş eğilimi TL fiyatlamaları desteklemeye devam ettiği izleniyor. ABD’de açıklanan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi Nisan ayında piyasa beklentisi altında gerçekleşirken, global piyasalarda dolarda görece dalgalı seyri destekledi. Bugün, ABD’de açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi verisi takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun psikolojik seviyesi olan 5,8000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,8500, 5,8720 ve 5,9000 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,7200, 5,7000 ve 5,6600 destek seviyeleri izlenebilir.

10.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – Dolar TL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Haftanın son işlem gününde, TL’de yaşanan değer kayıpları sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,8680 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, yurtiçinde sakin veri akışına rağmen, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan yüksek seyir TL fiyatlamaları üzerinde baskıyı artırdığı izleniyor. Diğer taraftan, ABD’de açıklanan TDİ verisinin piyasa beklentisi altında gerçekleşmesi global piyasalarda dolarda kısmi değer kayıplarına neden olurken, açıklanan verinin kur fiyatlamalarında yükseliş isteğini bir miktar sınırladığı görülüyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun psikolojik seviyesi olan 5,8000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,9000, 5,9240 ve 5,9490 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,7500, 5,7200 ve 5,7000 destek seviyeleri izlenebilir.

30.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnfo Yatırım FX – Dolar TL Yorumu
Dolar/TL 6,00 seviyesine doğru gerileme eğiliminde

Hafta içinde ABD Başkanı Trump’ın anlaşmaya uzak olduklarına dair mesajlar vermesinin ardından Çin şirketlerinin Wall Street’e erişiminin engellenebileceği ve Çin’in savunma ile teknolojide kullanılan nadir element ihracatını kısacağı yönündeki haberler ile piyasalarda satışlar yaşanıyor. Risk iştahının düşmesi ile ABD Dolar Endeksi tekrar 98,0 seviyesine yükselirken gelişen ülke paralarında da düşüşler yaşanıyor. Hafta başında TCMB ve SPK’nın adımları ile son haftalardaki düşüşünün ardından sınırlı toparlama gösteren TL varlıklar, dünde pozitif ayrıştı. Önceki gün 5,99 seviyesine gerileyen USD/TRY kuru dün 6,0550’ye yükselmesinin ardından yönünü aşağı çevirdi ve 6,2 tabanına geriledi. TL üzerinde baskıya neden olan S-400’lerin teslimatının Haziran’a yetişememe açıklamasının ardından piyasalarda ABD ile Türkiye’nin anlaşmaya varabileceğine dair beklenti oluştu.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesiyle çanak oluştururken tepki yükselişi eğilimine girerek 5,80-6,20 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 50 günlük HO 5,81 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 6,10-6,25 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,98 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 6,08 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

29.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnvestaz – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu
DolarTL Geri Çekilme Devam Etti / 6.1200 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % -0,52

ABD borsalarında, Dow Jones Endeksi % 0,93 azalışla 25.347 puan, S&P 500 Endeksi % 0,84 kayıpla 2.802 puan ve Nasdaq Endeksi % 0,39 değer kaybıyla 2.802 puan seviyelerinde seyretti.

28.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

TCMB dün yaptığı açıklama ile finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verdi. Söz konusu değişiklik ile piyasadan yaklaşık 4,2 milyar dolar tutarında likidite çekilmesi bekleniyor. TCMB’nin açıklaması sonrasında 6,087 seviyesi üzerinden 6,03’lü seviyelere gerileyen USDTRY paritesi, daha sonra gün içerisinde 6,03 – 6,07 seviyeleri arasında dalgalandı. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,0750 seviyesi civarında hareket ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in bir anlaşmaya varmak istediğine, ancak ABD cephesinin anlaşmaya hazır olmadığına ilişkin yaptığı açıklamanın piyasalar üzerinde önemli bir etki yaratmadığını gördük. Dolar endeksinin kayıplarını n bir kısmını telafi ettiğini ve yeniden 97,80 seviyesi üzerine çıktığını görüyoruz. Bununla birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde satıcılı bir görünüm hakimken, TL’nin de dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasındaki konumunu koruğunu görmekteyiz.

27.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Dün öğle saatlerinde ABD’de açıklanan Mayıs ayı PMI verileri beklentilerin altında bir performans sergiledi. İmalat PMI Endeksi 52,6 olan beklentinin altında kalarak 50,6 olarak gerçekleşirken (Eylül 2009’dan bu yana görülen en düşük seviye), Hizmet PMI Endeksi 50,9 olarak gerçekleşti (beklenti 53,5). ABD’den gelen zayıf PMI verileri sonrasında dolar endeksi hızlı bir şekilde değer kaybederek 98,30 seviyesi üzerinden 97,80 seviyesine doğru geri çekilirken, USDTRY paritesinin de 6,14 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çevirmesini sağladı. Ayrıca, dün gün içerisinde sert satış baskılarına maruz kalan Brent petrol de kurdaki geri çekilmede etkili oldu. Dün sabah saatlerine, dünkü bültenimizde belirttiğimiz üzere 6,15 seviyesi üzerine yükselen USDTRY paritesi, zayıf ABD PMI verileri ve petrol fiyatlarında görülen sert satış baskısının etkisi ile birlikte 6,10 seviyesi altına indi. Kur daha sonra Asya seansı içerisinde 6,10 – 6,12 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,12 seviyesi üzerinde seyrediyor.

24.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu
Dün öğle saatlerinde ABD’de açıklanan Mayıs ayı PMI verileri beklentilerin altında bir performans sergiledi. İmalat PMI Endeksi 52,6 olan beklentinin altında kalarak 50,6 olarak gerçekleşirken (Eylül 2009’dan bu yana görülen en düşük seviye), Hizmet PMI Endeksi 50,9 olarak gerçekleşti (beklenti 53,5). ABD’den gelen zayıf PMI verileri sonrasında dolar endeksi hızlı bir şekilde değer kaybederek 98,30 seviyesi üzerinden 97,80 seviyesine doğru geri çekilirken, USDTRY paritesinin de 6,14 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çevirmesini sağladı. Ayrıca, dün gün içerisinde sert satış baskılarına maruz kalan Brent petrol de kurdaki geri çekilmede etkili oldu. Dün sabah saatlerine, dünkü bültenimizde belirttiğimiz üzere 6,15 seviyesi üzerine yükselen USDTRY paritesi, zayıf ABD PMI verileri ve petrol fiyatlarında görülen sert satış baskısının etkisi ile birlikte 6,10 seviyesi altına indi. Kur daha sonra Asya seansı içerisinde 6,10 – 6,12 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi.

23.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 6,0481 ve 6,1221 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0946 seviyesinden tamamladı. S400’lere yönelik haber akışlarının Türk varlıklarını aşağıya çekmeye devam etmesi ve ülke risk primlerinin 500 seviyelerine yakın seyrini koruması dün TL’nin negatif ayrışmaya devam etmesini sağladı. Dün akşam Fed tutanakları takip edilirken merkez bankasının sabırlı duruşunu koruyacağı vurgusu yapıldı. Bugün yurtiçinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım verileri yurtdışına ise PMI verileri yakından takip edilecektir. Kur sabah 08:47 itibariyle 6,13 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,09’un altında 6,04 ve 6,01 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,13-6,20 ve 6,25 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

22.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 6,0117 ve 6,0923 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0525 seviyesinden tamamladı. Veri akışının zayıf kaldığı güne yatay başlayan Dolar/TL kuru TCMB’nin TL swap faizlerini %25,5’ten %24’e indirmesi ve haftalık repo ihalelerine yeniden başlaması hamleleri ile yükseliş kaydetti. Kararın ardından 6,09 seviyelerini test eden Dolar/TL kuru günün devamında daha sakin bir seyir izledi. Bugün yurtiçinde önemli bir veri bulunmazken yurtdışında Fed üyeleri ve AMB Başkanı Draghi’nin konuşmaları takip edilecek. Kur sabah 08:48 itibariyle 6,06 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,01’in altında 5,98 ve 5,96 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,09-6,13 ve 6,20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

21.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu
Dün sabah saatlerinde 6,08 seviyesinden yönünü aşağı çeviren USDTRY paritesi, dolar endeksindeki görece yatay seyrin de etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 6 – 6,05 seviyeleri arasında seyretti. Kur bu sabah saatlerinde 6,03 seviyesi civarında hareket ediyor. Teknik görünüme baktığımızda kurun 20 günlük hareketli ortalamasına denk gelen 6,01 – 6,03 bandı üzerinde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Trend ve momentum göstergeleri, kurun bu bant üzerinde tutunma potansiyelinin olduğu ve bu seviyelerin üzerinde tutunulması durumunda 6,10 seviyesine doğru bir yükseliş hareketinin oluşabileceğini işaret etmekte. Bugün yurt içi piyasalarda Mayıs Ayı Tüketici Güven Endeksi verisi açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Tüketici Güveni ve ABD Nisan Ayı Güncel Konut Satışları verileri takip edilecek.

20.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu
USD TL ortalamalarının üzerinde

USDTL’de kurunda büyük bir değişiklik bulunmuyor. Kur 6.00 seviyesinin üzerindeki seyrini korumaya devam ediyor. Kur için bugün açıklanacak önemli bir gelişme bulunmuyor. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S400 konusunda geri adım atmayacaklarını yinelemesi ve F35’lerin er ya da geç Türkiye’ye geleceğini belirtmesi yakından izlendi. Bu açıklamaların ardından ABD’den gelecek olası açıklamalar önemli olabilir. Kısacası Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkiler yakından takip edilmeli.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 14 günlük ortalama 6.05 seviyesinden geçiyor. Kur bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimini korumak isteyebilir. Buna karşın, kurda olası geri çekilmelerde 6.00 seviyesi en yakın destek olurken, bu desteğin altındaki kapanışlar kurun rahatlaması açısından önemli olabilir. Yukarıda izlediğimiz direnç ise 6.10 seviyesi olarak görülüyor. Bu direncin üzeri yükselişini sürdürmesi adına yakından takip edilmeli.

16.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu
Dolar/TL kuru dün 5,9971 ve 6,0876 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,0310 seviyesinden tamamladı. Bir günlük aranın ardından sabah saatlerinde tekrardan negatif ayrışmanın yaşandığı Dolar/TL kurunda öğlen bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları öğleden sonra ise Trump’ın açıklamaları takip edildi. Bakan Çavuşoğlu S400 alımının erteleneceğine yönelik haberleri yalanlarken Trump’ın otomobil ithalatına yönelik tarifeleri erteleyeceğine yönelik haberler küresel dolar endeksinde kayıplar yaşanmasına neden oldu. Kur sabah 08:45 itibariyle 6,04 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 6,00’ın altında 5,98 ve 5,96 bölgesi destek olarak, yukarıda ise 6,09-6,13 ve 6,20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

15.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

TL dün gün içerisinde oldukça dalgalı bir seyir izleyerek dolar karşısında kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı. Rusya’dan yapılacak S-400 füze alımı ve buna bağlı olarak ABD – Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik gelen haber akışı TL’deki volatiliteyi artırırken, yurt içi olumsuz veri akışı da TL üzerinde baskı oluşturuyor. Bunların yanı sıra, Çin’in ABD’nin vergi hamlesine misilleme ile karşılık vermesi ve ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden tırmanmaya başlaması ile birlikte küresel risk iştahındaki bozulmanın da arttığını görüyoruz. Tüm bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 5,98 – 6,08 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izleyen USDTRY, bu sabah saatlerinde 6,05’li seviyelerden işlem görüyor. Küresel bazda zayıflamaya devam eden risk iştahı ve TL varlıklarındaki negatif ayrışma, kurdaki geri çekilmelerin kalıcı olmasına engel olmakta. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir görünüm hakimken, TL’nin dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğunu görmekteyiz.

14.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dün sabahki bültenimizde, küresel risk iştahındaki zayıflığın devam etmesi ve yurt içi gelişmelere ilişkin varlığına koruyan endişeli hava ile birlikte, TL’deki kazançların kalıcı olmakta güçlük çekebileceğini belirtmiş, kurun kısa vadede yeniden 6 seviyesi üzerini hedef alabileceğini ifade etmiştik. Önceki gün, Almanya basınında yer alan Türkiye’nin S-400 füze alımını gerçekleştirmeyeceğine yönelik haberler sonrasında TL’de oluşan kazançlar dün itibarıyla geri verildi ve USDTRY paritesi 5,96’lı seviyelerden 6,13 seviyesi üzerine yükseldi. Küresel bazda zayıflamaya devam eden risk iştahı ve TL varlıklarındaki negatif ayrışma, TL’deki kazançların geri verilmesinde etkili oldu.

Zayıflayan küresel risk algınının yanında TL varlıklarına yönelik negatif ayrışmanın korunuyor olması kurdaki yükseliş eğiliminin sürmesine neden olmakta. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir görünüm hakimken, TL’nin dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğunu görmekteyiz. Bu noktada kurun 6 seviyesi üzerindeki seyrini korumasını ve kurdaki yükseliş eğiliminin bir süre daha etkili olmasını beklemekteyiz. Bugün yurt içi piyasalarda Mart ayı Sanayi Üretimi verileri ve Hazine’nin düzenleyeceği tahvil ihraçları takip edilecek. Yurt dışı piyasalarda ise Almanya’dan gelecek olan enflasyon verileri ve Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verileri izlenecek.

10.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Türk lirası, TCMB’den dün gelen sıkılaştırıcı hamlelere rağmen gün içerisinde dolar karşısında değer kaybetmeyi sürdürürken, USDTRY paritesinin 6,24 seviyesi üzerini test ettiği görüldü. • TCMB dün yaptığı basın duyuruları ile, haftalık repo ihalelerine ara verdiğini ve zorunlu karşılık oranlarında da revizyona gittiğini açıkladı. • Bu noktada karar ile piyasadan 7,2 milyar TL çekiliyor – sıkılaştırıcı bir adım, zira TL zorunlu karşılıkların TL cinsinden tesis edilmesi gereken payı daha da artmış oluyor. Diğer taraftan DTH tutmayı da bankalar için daha maliyetli bir hale getiriyor. • Söz konusu TCMB adımları çerçevesinde brüt döviz rezervlerinde oldukça sınırlı (0,2 milyar dolar) artış görülebilir.

09.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL hassasiyetini koruyor

USDTL kuru 6.15 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor. TL varlıklar üzerinde hassasiyet devam ediyor. Haber akışları yakından takip edilmeli. Dışarıda bugün ABD ve Çin arasında görüşmeler izlenecek. Olası açıklamalar Dolar üzerinde etkili olabilir. Sınırlı da olsa USDTL kuru üzerinde de hissedebiliriz.

Teknik Analiz: USDTL kurunda oynaklık sürüyor. Kur 6.19 seviyesinin üzerine doğru hareketinde zayıf kalıyor. Bu direnç noktasını aşması durumunda 6.22 seviyesine doğru hareketine neden olabilir. Olası geri çekilmelerde, 6.15 / 6.10 ara destek noktaları olarak takip edilebilir. Ana destek noktası ise 6.00 olarak izlenebilir.

08.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu
TL varlıklarındaki satış baskısı dün gün içerisinde hızlandı. Tahvil faizlerindeki yükseliş sürerken; gösterge tahvil faizi %25 seviyesi üzerini test ederken, 10 yıllık tahvil faizi ise yükselişini %21’e taşıdı. BIST-100 endeksi yılbaşından bu yana elde ettiği kazançların tamamını silerken, USDTRY paritesi 6,20 seviyesine doğru yükselişini sürdürerek son 7 ayın en yüksek seviyelerini test etti. Yeniden seçim atmosferine girilecek olmasının yarattığı belirsizlik TL’deki zayıflamanın temel sebebini oluştururken, ABD – Çin arasında yeniden gerilen iplerin küresel risk iştahını olumsuz etkilemesi ve TL’deki satışta etkili oldu. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dün gün içerisinde 6,20 seviyesine doğru yükselen kur, daha sonra 6,12 – 6,18 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,1780 seviyesi civarında hareket ediyor. Türk lirasının gelişmekte olan ülke para birimleri arasındaki negatif ayrışmasının bu sabah saatlerinde de etkisini devam ettirdiği görülüyor. TL varlıklarına yönelik düşük risk iştahının sürmesi ve küresel gelişmelerin de gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor olması ile birlikte kurda kısa vadede istikrarlı bir geri çekilme hareketi görmeyi beklemiyoruz.

07.05.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. YSK üyeleri, AK Parti’nin itirazını 4 ret oyuna karşılık 7 oyla kabul ederek seçimin iptaline ve 23 Haziran tarihinde seçimin yenilenmesine karar verdi. YSK kararının ardından, yeniden bir seçim atmosferine girilecek olması dolayısı ile TL cephesindeki fiyatlamanın negatif olduğu görüldü. Bununla birlikte Türk lirası dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybederken, USDTRY paritesi açıklamanın ardından 6,15 seviyesi üzerine çıktı. Kurdaki yükseliş eğiliminin devam edebileceğini ve 6 seviyesinin aşılması durumunda yükseliş hareketinin vime kazanabileceğini bir süredir bültenlerimizde belirtiyorduk. Dün 6 psikolojik eşiğine aşan kur, YSK kararının ardından yükselişini hızlandırarak 6,15 seviyesi üzerini test etti.

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum

Dolar Yorum ve Yorumları Analizleri Döviz Piyasası Yorum yorumları ne kadar oldu? Bugün dolar ne kadar? Euro ne kadar? Döviz ne kadar?

User Rating: 4.55 ( 2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar