Borsa Yorumları Piyasalar Uzman Yorumları

İçindekiler

Borsa Teknik Yorumu, Sevgül Düzgün, Piramit Menkul Araştırma Müdürü

Geçtiğimiz haftaya yukarı kaçış boşluğu ile başlayan BIST100 endeksi, hafta genelinde 98.374-100.500 bandında hareket etti. Endeks haftalık bazda %3,26 oranında değer artışı ile Cuma gününü 99.635 puandan kapattı. Hafta genelinde 100.000 direncinin hedeflendiği endekste, gelen satışlar ise 98.500 civarından karşılandı. Mayıs ayında 83.500’ün görülmesi ile başlayan yükselen kanaldaki hareketini sürdüren endekste, kanal üst bandı 102.500’de bulunmaktadır. Yeni haftada 99.600 (5günlük AO ve 100.500 seviyeleri ilk dirençleri oluşturmaktadır. Bu iki seviye üzerinde ise 102.500 (kanal direnci) ve ardından 105.000 hedef dirençler olabilir. Aşağı yönde ise 98.400 stop-loss noktasının kırılması halinde, 96.650-97.000 bölgesi gündeme gelebilir. Teknik göstergelerden MACD sıfır çizgisi üzerinde AL konumunu korumaktadır. Kısa vadeli teknik göstergelerde ise satım bölgelerine dönüş gözlenmektedir. Endeks dolar bazında günü 1,77 centten kapattı. Aşağıda 1,74-centin kırılması halinde, 1,65-1,60 cent bölgesine geri çekilme olabilir. Yukarı yönde ise 1,90- 2,00 cent aralığı orta vadeli önemli direnç bölgesini oluşturmaktadır. Küresel borsalardaki negatif görüntü ve dolar/TL kurundaki %2’lik yükseliş nedeniyle, endeksin güne satış baskısı altında başlamasını beklemekteyiz.

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün pozitif açılış sonrasında güçlenen satışlar ile 127.725’e kadar geri çekilen Ağustos Vadeli sözleşme günün son saatlerinde güç kazanan tepki alımları ile toparlandı ve günü %0.27’lik değer kazanımı ile 129.400’den tamamladı.
Düşüş kanal direncinin üzerinde kapanış yapılmasını pozitif bulduğumuz sözleşmenin hafif pozitif başlamasını bekliyoruz. Gün içi hareketlerde 129.700 seviyesinin aşılması ile 130.400 direncini hedefliyor olacağız. Sözleşmede yükseliş hareketinin tekrar ivme kazanabilmesi için geçtiğimiz günlerde kar satışlarının geldiği yer olan 130.400 seviyesinin üzerinde kapanış görmeliyiz.
Sözleşmede gün içi ilk destekler olarak 128.600 ve 128.250 seviyelerini verebiliriz.

Faiz indirimi kapısı açılıyor…

Gelişmiş ülke borsaları Wall Street önderliğinde yükselmeye devam ediyor. Ekonomi cephesinden gelen yavaşlama sinyallerine rağmen yeni zirveler yapmaya devam eden S&P 500 endeksi 3.000 psikolojik direncinin hemen altında işlem görüyor. 10 yıllık tahvil faizleri %1.95 ile 2016 Kasım ayından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Gelişmiş ülke borsalarından çelişkili sinyaller geliyor. Zayıf dolar ve düşük faizlerin verdiği destekle döviz ve tahvil piyasaları yükselmeye devam ediyor. Hisse senedi cephesinde ise güçlü yükseliş sonrası kar satışları ile görülüyor. Gelişmekte olan döviz ve hisse piyasası arasındaki korelasyon son dönemde %60 civarında seyrediyor.

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

BIST100: Haftanın son işlem gününde alıcılı bir görüntü sergileyen endeks günü %0,95 oranında kazançla 96.485 puandan kapattı. İşlem hacmi ise 5,6 milyar TL ile son bir aylık ortalama işlem hacmi olan 6,1 milyar TL’nin altında gerçekleşti. Endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Cuma günü 96.200 direncinin üzerinde kapatan endeks, bu seviyenin üzerinde yükseliş eğilimini koruyabilir.
BIST-30 Ağustos kontratı: Cuma günü alıcılı bir seyir izleyen kontrat günü 125.100 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 23.620 adet artarak 377.654 adet kontrat olarak gerçekleşti. Cuma günkü kapanış seviyesinin üzerinde kalınması durumunda, kontrat yükselen üçgen hedefi olarak 128.400 civarını test edebilir.

Borsa Yorumları Piyasalar Uzman Yorumları Analizleri

Borsa Yorumları Piyasalar Uzman Yorumları Finanspara uzman ekibiyle yorumluyoruz. BİST yorumları ve analizleri uzman görüşleri Finanspara farkıyla sizlerle.

20.06.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım FX

BIST-100 endeksinde bu sabah yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz
Güne yatay başlayan BİST-100 endeksi günü %0,03 yükselişle 94,244’den kapattı.
Günün ilk yarısında BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 447 puan azalırken, toplam işlem hacmi 3,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne negatif seyirle başlamasına karşın 94.774 puana kadar yükselen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, bu seviyede etkisini artıran satışlarla düşüşe geçerek günün ilk yarısında 93.500-94.000 puan bandında dengelendi. Öğleden sonra BIST 100 endeksi tarafında da yatay bir seyrin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Dün Fed 2019 yılı için faiz indirimi sinyali verdi. Noktasal grafiğe göre 17 politika yapıcının 8’i 2019 için daha düşük faiz öngörüsünde bulundu. Federal fonlama oranında değişikliğe gitmeyen banka, yüzde 2.25-2.50 aralığında bıraktı. Fed’in karar metninden para politikası için “sabırlı” duruş ifadesi çıkarıldı. Dolar/TL kuru Fed’in faizlerde değişikliğe gitmeme haberiyle birlikte 5,78 seviyesine kadar gerilediği dikkat çekti. Öndeki gün de ECB Başkanı Draghi’nin de faiz indirimi sinyali vermesi ile GOP’lardaki yükseliş hızlanmıştı. ABD ile yaşanan S-400 gerginliğine dair ABD Başkanı Trump’ın yaptırım hazırlığında olduğuna dair haberler sonrası USD/TRY kuru 5,9170 seviyesine yükseldi. Asya seansındaki yükselişin ardından kur tekrar 5,82 seviyesi üzerinde işlem gördü. TL fiyatlamasında yakın zaman için en önemli risk olarak görülen S-400 meselesine dair Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın ay sonunda Japonya’daki görüşmesi kritik görülüyor. Teknik olarak orta vadede düşüş trendi devam ederken ABD ile Çin arasında ticaret müzakereleri ile Suriye ve İran üzerinde jeopolitik gelişmeler ve ABD ile S400 belirsizliği piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmasını bekliyoruz. Aşağı yönde 93,600 ve 93,000 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 94,900 ve 95,500 izlenebilir.

03.05.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

FED rüzgarı zayıflıyor…

Çarşamba günkü toplantının ardından FED başkanının yaptığı konuşmada faizlerde yakın zamanda yukarı veya aşağı yönlü bir hareket için koşulların oluşmadığı yönünde açıklaması piyasalar tarafından yeterince güvercin bulunmadı. Açıklamanın ardından dolar endeksi tekrar 97.5 seviyesine yükseldi. Bu seviyenin aşılması durumunda bir sonraki direnç seviyesi 97.75 civarında. Öte yandan İstanbul seçimleri ile ilgili devam eden belirsizlik TL varlıkları baskılamaya devam ediyor. Dün MSCI Türkiye endeksi %1.6’lık değer kaybı ile GOÜ endeksinin %1.5 altında kaldı. BIST Banka endeksindeki satışlar endeksi tekrar 118K desteğine yaklaştırdı. BIST Banka endeksinin bu seviyelerden gelebilecek tepki alımları ile bugün 118K seviyesinin üzerinde kalabileceğini düşünüyoruz. Seçimler ile ilgili YSK kararı haftaya kalmış görülüyor. Saat 10:00 da açıklanacak Nisan ayı enflasyon verileri (TÜFE için İş Yatırım ve Piyasa tahmini : %2.4), ve piyasalar kapandıktan sonra açıklanacak FITCH’in Türkiye değerlendirmesi, yurtdışında ise öğleden sonra açıklanacak ABD istihdam rakamları günün önemli veri akışları. FITCH’ in Türkiye için yabancı para uzun vadeli notu halihazırda yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında. Görünüm ise negatif. Dün akşam beklentilerin üzerinde 1Ç net kar rakamı açıklayan Yapı Kredi Bankası hisselerine olumlu piyasa tepkisi görebiliriz. Coca Cola İçecek’in sonuçlarında ise büyük bir sürpriz yok. Bugün ise Otokar’ın 1Ç finansalları açıklanacak. BIST’de yatay hafif aşağı yönlü bir açılış görebiliriz. TL dolara karşı sabahki işlemlerde hafif değer kaybı ile 5.97 seviyesinde işlem görüyor.

02.05.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Fed açıklamasının yarattığı sınırlı oynaklık…

Dünya piyasaları Wall Street’teki satış dalgası sonrası temkinli bir hava içinde güne başlıyor. Fed’in enflasyondaki gerilemeyi “geçici” görmesi önümüzdeki aylarda faiz indirimi beklentisini kırarak ABD hisselerinde satışlara yol açtı. Asya piyasalarında ise ABD – Çin dış ticaret görüşmelerinde anlaşmaya varılacağı beklentisi ile görece sakin bir seyir izleniyor.

Wall Street’teki satışlara rağmen Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz. Dolar endeksindeki görece sakin seyir ve Enflasyon Raporu toplantısında verilen faiz indirimi konusunda aceleci olunmayacağı mesajı Borsa İstanbul’u destekliyor. Rezervler konusunda somut bir açıklama yapılacağı konusunda ise beklentimiz kalmadı.
Beklentinin üzerinde kar açıklayan Turkcell ve TSKB hisselerinin endeksin biraz üzerinde performans göstermesini bekliyoruz. Zayıf kar açıklayan Vestel Beyaz ve Bolu Çimento hisselerinde satıcılı bir seyir öngörüyoruz.

Bugün yurtiçi ve dünyada gözler PMI verilerinde olacak. Mart ayında Türkiye ve Avrupa PMI verilerinde (Türkiye 47,2, Avro bölgesi 47,8) görülen dipten dönüşün devam edip etmeyeceği izlenecek. Şirketler cephesinde Yapı Kredi ve Coca Cola şirketlerinin karı izlenecek.

30.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Yeni haftaya 95.000 seviyelerinden alımlarla başlayan endeks, düşük hacimle dalgalı seyrine devam etti. Gün içinde yurt dışı piyasalarda gözlenen kararsızlık, endeksi yukarı hareketlerde sınırlarken, günün kapanışı 94.535 seviyesinden gerçekleşti.
Sabah Çin piyasalarındaki satışların sonrasında günün genelinde yön arayışını sürdüren ABD ve Avrupa piyasalarında kapanışlar pozitif bölgede gerçekleşti.

Bugün içeride dış ticaret dengesi ve enflasyon raporu izlenirken, Avro Bölgesi’nde büyüme verisi, ABD’de ise tüketici güveni takip edilecektir. Çin piyasaları bu sabah beklentilerin altında kalan PMI verilerine karşılık alıcılı seyir izliyor. Avrupa ve ABD piyasalarının ise güne yine kararsız başlamaları bekleniyor. Borsa İstanbul’un güne yatay başlamasını bekliyoruz.

BIST 100 Teknik Analiz
94.535 seviyesinden kapanan endeksin güne yatay başlamasını bekliyoruz.
95.300 aşılmadığı sürece endeksteki yukarı hareketlere temkinli yaklaşılmaya devam edilmelidir.
94.000 desteğinin kırılması halinde ise endekste satış baskısının artması beklenmelidir.

29.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman
VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:

Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen Nisan Vadeli sözleşmede %0.38 oranında sınırlı yükseliş ile 118.025 seviyesinden günü tamamladı.

Teknik göstergelerdeki zayıf görünüme rağmen son 2 işlem gününde 117.100’ün üzerinde tutunan sözleşmede İkili Dip formasyon oluşumu görüyoruz. Nisan Vade de 117.100, Haziran Vade de ise 120.500-120.100 bandı kısa vade de önemli destekler olarak takip edilebilir. Bu desteklerin üzerinde bahsettiğimiz formasyon oluşumu geçerliliğini koruyacaktır. Gün içinde etkili olabilecek yükseliş denemelerinde 119.000 seviyesini ilk ara direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin aşılması halinde ise 120.150 ve 120.700 seviyeleri kısa vadeli üst dirençler olarak verebiliriz.

DESTEK 117.100 115.800 113.000
DİRENÇ 119.000 120.150 120.700

26.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Madendeki güvercinler…

Zirve seviyelere yakın seyreden ABD borsalarına karşın dünya ekonomisinden ve piyasalardan alarm sinyalleri geliyor. Perşembe günü açıklanan veriler dünya ticaretinde Mayıs 2019 tarihinden beri görülen en sert yavaşlamaya işaret ediyor. Dün açıklanan Güney Kore büyüme ve bugün gelen Japonya sanayi verileri de sert bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Gelişmiş ülke hisse senedi ve borçlanma piyasalarındaki olumlu havaya karşın emin liman olarak görülen dolar ve yen güçleniyor. Gelişmekte olan piyasaların zayıf halkaları olarak görülen Arjantin ve Türkiye varlıkları negatif ayrışıyor.

Politik belirsizlik nedeniyle Türkiye varlıklarındaki satış baskısı Merkez Bankası’nın “politika belirsizliğiyle” daha da hızlandı. Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu açıklamasından “ilave sıkılaşmaya gidebileceği” cümlesini çıkarması ve koşullar izin verirse “faiz indirimine başlayabileceğine” işaret etmesi sonrası Türk lirasından başlayarak hisse senedi ve tahvil piyasasına yayılan yeni bir satış dalgasına dönüştü.

25.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Piyasalarda Bugün
PPK toplantısı öncesi sakin seyir…

Hızlı yükseliş sonrası küresel piyasalarda kar satışlarıyla güne başlıyoruz. Doların güçlenmesi ve Arjantin varlıklarında seçimlere yönelik endişeler nedeniyle sert satışlar posta kutumuzdaki kötü haberler. Uluslararası yatırım bankası Goldman’ın yeniden yapılandırılan kredileri satın almak için Türk banklarıyla görüşmesi günün iyi haberi.
Türkiye varlıklarında satışlar hız keserek devam ediyor. Borsa İstanbul dün gelişmekte olan piyasalara paralel bir seyir izliyor. Yeniden yapılandırılan Türkiye kredilerine uluslararası yatırımcı ilgisi haberinin desteğiyle banka endeksi %2 artarken, sanayi endeksi %0,7 geriledi.

24.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

Seda Yalçınkaya borsa yorumu

23 Nisan nedeniyle dün yurtiçi piyasalar kapalıydı ancak dışarıda ralli vardı. ABD’de açıklanan bilançolar nedeniyle ABD borsalarında rekor seviyeler görüldü. Borsalarda risk iştahının güçlü olması piyasalarda şimdilik olumlu havanın oluşmasına destekleyici oluyor. İçeride ise YSK yakından izleniyor. Seçimlerle ilgili gündemin tamamen ortadan kalkması için YSK’nın kesin sonucu açıklaması bekleniyor. Hafta başından bu yana itiraz dilekçesine yönelik görüşmeler sürüyor. YSK verdiği ara kararda, KHK’lıların oy kullanabileceğine karar verdi. Ancak İstanbul seçimleriyle ilgili sonuç hala belirsiz olduğu için iç piyasada tedirgin ve bu durum USDTL kurunun yukarı yönde hareketine neden olurken, endeksinde güçlenmesini zorlaştırıyor. Tabii iç piyasayı sadece seçimlerle ilgili gelişmelerin rahatsız etmediğini de eklemekte fayda var. Hala Türkiye’ye yönelik risk algısı yüksek olduğu için piyasaların önümüzdeki günlerde rahatlaması için olumlu haber akışlarına ihtiyacı bulunuyor. Bugün için dışarıda takvim sakin, Türkiye’de ise kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi takip edilecek. Verilerin TL varlıklar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. YSK gündemde olduğu için olası açıklamalara karşı dikkatli olmakta fayda var. Endekste bu sabah yatay negatif bir açılış beklenebilir.

22.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım FX

BIST-100 endeksi kuvvetli 96,000 desteğine çok yaklaştı
Güne satış ağırlıklı başlayan BIST-100 endeksi günü %1,34 düşüşle 96,886’den kapattı.
Günün ilk yarısında BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 74,30 puan artarken, toplam işlem hacmi yaklaşık 1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,19, holding endeksi yüzde 0,09 değer kazandı. Güne yükselişle başlayan ve 97.300 puanı test eden BIST 100 endeks günün ilk yarısında 97.000 puanın hemen altında dengelendi. Haftanın son işlem gününe yukarı yönde başlayan dolar/TL yatay seyir izledi. İkinci yarıda ise Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 97.000 puan civarında dengelendi. Küresel piyasalarda işlem hacimleri tatil nedeniyle düşerken, içeride; MB rezervlerine ilişkin endişe, İstanbul seçimlerine yönelik belirsizlik ve ABD ile S-400 gerilimi Türk Lirası üzerinde baskıya neden olmaya devam ediyor.

Teknik olarak orta ve uzun vadede düşüş trendi devam ederken ABD ile Çin arasında yeni yılda hızlanması beklenen ticaret müzakereleri ile Suriye üzerinde jeopolitik gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmasını bekliyoruz. Aşağı yönde 96,000 ve 95,500 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 98,600 ve 100,000 izlenebilir.

19.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa BIST100 ve VİOP30 Teknik Yorumları, Gülizar Türk Anadolu Yatırım

BIST 100 Endeksi

Tepkinin devamı için 96.500 üzerinde kalmalı…

BIST’te yatay başlangıç bekliyoruz. ABD ve Avrupa piyasaları Paskalya tatili nedeniyle kapalı olacağından düşük işlem hacmi ile nispeten dar bantta hareket edeceğiz. Küresel piyasalardaki zayıf seyir, FT’da yer alan haber ile İstanbul seçiminin yenilenmesi riskinin masada olması dün USD/TL’de 5,85’in üzerinin görülmesine yol açarken BIST100’de de 96.769 puana kadar düşüşe yol açtı. Kapanış ise %1,34’lük kayıpla 96.886’dan gerçekleşti. Bu sabah USD/TL’de işlemler 5,82 üzerinden gerçekleşmekte.100 Endeksi’nde satışların derinleşmemesi için 96.500 desteği korunmaya devam edilmeli. 96.500 üzerinde 97.500-98.000 tepkide test edilebilecek seviyeler olarak izlenebilecekken 96.500 altında 95.500-95.000 destekleri test edilebilir.

Kapanış : 96.886
Destekler : 96.500-96.000-95.500
Dirençler : 97.500-98.000-98.500

18.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Kaygan zeminde sıçramak…
Çin ekonomisinden gelen güçlü verilere rağmen ABD vadelileri ve Asya borsalarında kar satışlarıyla güne başlıyoruz. 2018 4. çeyrekte gördüğü dip seviyelere göre %16 yükselen fiyatlar ve oynaklık seviyelerindeki düşüş yatırımcıları olası geri çekilmelere karşı korunma satın almaya teşvik ediyor.

Türkiye varlıkları dünyadan pozitif ayrışmaya devam ediyor. İmamoğluna mazbatanın verilmesi siyasi belirsizliği azaltarak Türkiye varlıklarındaki risk priminin gerilemesini destekledi. Hisse senedinden, tahvile, döviz kurundan CDS’e tüm Türkiye varlıklarında önemli kazançlar görüldü.

Ancak piyasalardaki yükselişe rağmen halen kaygan bir zemindeyiz. FT gazetesinde çıkan ve Türkiye’nin döviz rezervlerindeki toparlanmanın bankalarla yapılan swap işlemlerinden kaynaklandığını iddia eden haber sonrasında sabah ilk işlemlerde Türk lirasında %1’e yakın değer kaybı halen kırılgan olduğumuzu gösteriyor.

17.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST100…Türkiye-ABD Arasındaki Gerilim Kısmen Azaldı… Türkiye – ABD arasındaki S-400 ilişkilerinde ABD Başkanı Trump ile görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın olumlu açıklamaları ile gerilimin bir miktar azaldığını ve endeksin üzerindeki aşağı yönlü baskıyı kısmen azalttığını söyleyebiliriz. Küresel piyasalarda açıklanan ekonomik veriler risk iştahını artırırken, dün yurtiçinde açıklanan sanayi üretimi verilerindeki belirgin iyileşme Borsa İstanbul’un primli seyrini destekledi. Şubat ayı sanayi üretimi aylık bazda %1.3 (beklenti: %0.3) yıllık bazda ise geçen yılın aynı ayına göre %5.1 geriledi. Günü %1.70 yükselişle 96.809 seviyesinden kapatan endeks de bugün yurtiçinde belirsizliğin devam ettiği İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalar takibimizde olurken belirsizliğin devam etmesi durumunda endeksin yukarı yönlü hareketleri sınırlı olabilir.

16.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün satıcılı açılış sonrasında günün genelinde dalgalı bir seyir izleyen Nisan Vadeli sözleşmede kapanışa doğru satış baskısı arttı ve sözleşme %1.33 oranında değer kaybı ile 120.575 seviyesinden kapandı.

Güne hafif alıcılı başlamasını beklediğimiz sözleşmede 120.500-121.000 bandını ilk ara destek, direnç seviyeleri olarak izleyeceğiz. Sözleşmede 121.000’in aşılması durumunda gün içi yükseliş ataklarının güç kazandığını görebiliriz. Bu seviyenin üzerinde yaşanacak hareketlerde ise ilk etapta 122.200 seviyesini hedef alacağız. Sözleşmede tepki hareketlerinin güç kazanabilmesi için 122.200’ün üzerinde kapanış görmeliyiz. Sözleşmenin açılış sonrasında 120.500’ün üzerinde tutunamaması halinde ise 120.000 ve 119.100 seviyeleri kısa vadeli destekler olarak takip edilebilir.

DESTEK 120.000 119.100 117.200
DİRENÇ 121.000 122.200 123.300

15.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Dünyanın gerisinde kalmak…
Küresel risk iştahı güçlenmeye devam ediyor. Avro bölgesi ve Asya ülkeleri PMI verileri küresel yavaşlamanın sınırlı kalacağın göstererek dünya borsalarında yeni bir yükselişi tetikledi.

Doların küresel olarak değer kaybettiği ve uzun vadeli faizlerin gerilediği mevcut konjonktürün normal şartlar altında Türkiye varlıklarını desteklemesi gerekir. Ancak bu kez tarih tekerrür etmiyor.

MSCI Türkiye Nisan ayında %1 getiri (GOÜ %3) ve son üç ayda %18 götürü (GOÜ %4 getiri) ile dünya piyasalarından negatif ayrıştı. Türkiye’nin dünyanın geride kalmasında seçim sonuçlarına yönelik belirsizliğin devam etmesi etkili oldu.

12.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım Seçimleri geride bırakamamak…

Dünya borsalarında gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan piyasalar arasındaki ayrışma dikkat çekiyor. Gelişmiş ülke borsaları beklentilerden güçlü Almanya, Fransa, İtalya sanayi üretimi verileri ile yükselmeye devam ediyor. Gelişmekte olan piyasalarda ise döviz kurundan başlayarak, tahvile ve hisse senedine yayılan satışlar görülüyor.

Türkiye varlıkları İstanbul seçimlerinin yenileneceğine yönelik endişelerle dünyadan olumsuz ayrışıyor. MSCI Türkiye Perşembe günü %1,9 gerileyerek son üç aydaki kaybını %18’e taşıdı. Türkiye euro-tahvilleri ve banka tahvillerinde de satıcılı bir seyir görülüyor.

ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki yükselişe rağmen Türkiye varlıklarında satıcılı bir seyir öngörüyoruz. Sabah ilk işlemlerde Türk lirasında görülen satışlar Cumartesi günü açıklanması beklenen YSK kararı öncesinde riskten kaçma eğiliminin güçleneceğine işaret ediyor. Borsa İstanbul için destek seviyeleri olarak 95.000 ve 93.000 seviyeleri öne çıkıyor.

10.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul VİOP ve BİST 100 Yorumu, Murat Barışık, Ata Yatırım

Kısa Vade Strateji – VİOP30

Nisan vade endeks sözleşmeleri 60 dakikalık grafiğinde görüldüğü üzere sıkışmalar yaşamaktadır. Bu sıkışmaların ardından üçgen formasyonu oluşturmuştur. Sözleşmelerde yön arayışı devam etmektedir.

Sözleşmelerin yeni güne yatay açılış ile başlayacaktır. Açılışın ardından 125,500 direnç noktasını kırması durumunda yükselişlerin 127,500 seviyesine kadar devam edeceğini düşünüyoruz.

Sözleşmelerin 123,800 seviyesini aşağı yönlü kırması durumunda geri çekilmeler 122,500 seviyesine kadar hızlanacaktır.

09.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Seçimler sonrası normale dönüş çabaları…

Küresel borsalardaki yükseliş sürüyor. Dünya ekonomisindeki yavaşlamanın korkulduğu kadar sert olmaması ve ABD, Avrupa ve Çin’in eşanlı olarak genişleyici para ve maliye politikaları uygulaması tahvilden hisse senedine geçişi desteklemeye devam ediyor.

Türkiye piyasaları İstanbul seçim sonuçlarına yönelik belirsizlik nedeniyle dünya piyasalarından negatif ayrıştı. Ak Parti’nin tüm sandıkların yeniden sayılması yönündeki talebi İstanbul’un seçim sarmalına girebileceği endişesini tırmandırarak Türkiye varlıklarında sert satışlara yol açtı.

Dünya borsalarındaki yükselişe paralel Türkiye varlıklarının güne hafif değer kazancıyla başlamasını bekliyoruz. Yüksek Seçim Kurulunun 31 ilçede yeniden sayım talebini kısmen reddetmesi ve yeniden sayımı 51 sandık ile sınırlaması (Büyükçekmece ile ilgili taleplere ilişkin karar ayrıca açıklanacak) siyasi belirsizliği azaltarak Türkiye varlıklarındaki risk priminin normale dönmesini hızlandırabilir.

08.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa VİOP Teknik Yorumu ve BIST 100 Stratejisi, Gedik Yatırım

BIST – 30 Yakın Vade
Nisan vadeli endeks kontratı cuma günü 124,925 ve 127,550 puanları arasında dalgalanarak günü %0,24’lük düşüşle 126,800 uzlaşma fiyatından tamamladı. Perşembe günkü sert yükselişin ardından BİST100 endeksindeki kar realizasyonları vadeli kontratın günü başladığı noktalara yakın seviyelerde tamamlamasını sağladı. İstanbul’a ilişkin yerel seçim belirsizliği, ABD ile S400-F35 konularına ilişkin görüşmeler ve Bakan Albayrak’ın Çarşamba günü açıklayacağı reform paketi bu hafta piyasalar tarafından yakın edilecek. Vadeli kontratın güne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün yukarıda 127,700 seviyesinin üzerinde 128,500 ve 129,700 bölgeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 126,750 seviyesinin altında 125,900 ve 124,700 seviyeleri izlenebilir.

05.04.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

Küresel Piyasalarda Gözler ABD TDİ Verisine Çevrildi…

Almanya’da açıklanan Fabrika Siparişleri verisi Şubat ayında bir önceki aya göre beklentilerin aksine yüzde 4,2 oranında düştü. Avrupa Merkez Bankası (ECB) 07 Mart tarihinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda, Yönetim Konseyi Üyeleri’nin düşük faiz oranlarının bankaların karlılıkları konusunda yarattıkları riskleri tartıştıklarını ve faiz artırımı için ileriye dönük yönlendirmede ilk faiz artırımı için 2020 yılının işaret edilmesine karar verildiği görülüyor. Notlarda, Yönetim Konseyi Üyeleri düşük faizlerin uzun süre devam etmesine yönelik riskleri tartıştıkları görülüyor. New York Fed Başkanı Williams yaptığı değerlendirmede, Ekonomik görünümünün iyi olduğunu ve İşsizlik oranının düşük seviyelerde seyretmeye devam ettiği belirtti. Başkan, para politikasının doğru yolda ilerlemeye devam ettiğini ve enflasyon üzerinde baskının oluştuğuna dair işaretlerin olmadığına değindi. ABD borsaları günü karmaşık tamamladı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar