Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

Altın yorum ve Altın Analizleri daha fazlası Finanspara’da. Bu sayfamızda anlık olarak altın yorum ve Altın analizleri an ve an paylaşılacaktır. Tarih sırasına göre başlıklardan takip edebileceksiniz. 

Altın Ne Olur? Altın Ne Kadar Oldu?

16.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu
Dün sabahki analizimizde, altın fiyatlarındaki toparlanma eğiliminin kısa vadede devam etmesini ve altının yeniden 1300 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Beklediğimiz üzere dün 1300 üzerine çıkan altın, ABD Başkanı Donald Trump’ın AB ve Japonya ile müzakereleri sürdürebilmek için otomobil ithalatına yönelik tarifeleri 6 aya kadar ertelemeyi planladığına yönelik çıkan haberler sonrasında 1294’lü seviyelere doğru geri çekildi. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1296 seviyesi civarında seyrediyor. Aşağıdaki grafik üzerinden görülebileceği üzere, kanal kırılması sonrasında beklediğimiz sert yükselişi gerçekleştirerek dün 1300 seviyesi üzerini test eden ons altın fiyatları, yaşadığı yükseliş sonrasında bir flama formasyonu oluşturtmuş durumda. Oluşan bu teknik formasyon bize, kısa süreli bir soluklanmanın ardından altının yükseliş eğilimini sürdürebileceğini işaret ediyor. Dolayısı ile altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde 1300 seviyesi üzerine yerleşmesini beklemekteyiz. 1300 seviyesi üzerinde tutunulması ile birlikte 1350 seviyesinin hedef haline gelebileceğini düşünüyoruz.

15.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu
Pazartesi günü, artan risk iştahı ile birlikte 1300 seviyesi üzerine yükselen ons altın, dün dolar endeksinde görülen hızlı yükseliş hareketi nedeniyle kazançlarının bir kısmını geri verdi. Dolar endeksi gün içerisinde, önceki gün başlattığı yükseliş hareketine kaldığı yerden devam ederek 97,50 seviyesi üzerine yükseldi. Endeksteki toparlanma hareketinin sürmesi ile birlikte ons altın ise 1300 seviyesinden 1293’lü seviyelere doğru kısmi bir geri çekilme gerçekleştirdi. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1295 seviyesinden işlem görüyor. Genel görünüme baktığımızda: Fed ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere küresel merkez bankalarının tonlarını yumuşatarak ekonomilerin desteklenmeye ihtiyaç duyduğu vurguları, ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden alevlenmesi ve bununla birlikte yeniden ortaya çıkan Kuzey Kore – ABD gerilimi ve majör merkez bankalarının altın alımlarına devam ediyor olması gibi faktörler, altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1300 seviyesi üzerine yerleşebileceğini ve orta vadede ise 1350 seviyesini hedef alabileceğini işaret ediyor.

14.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Dün sabahki analizimizde, kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kıran altın fiyatlarında teknik göstergelerin yükseliş hareketinin devamını işaret ettiğini ve küresel olarak zayıflayan risk algısı ve artan güvenli liman talebinin de teknik göstergeleri doğruladığını belirtmiş, altının kısa vadede 1300 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Çin Maliye Bakanlığı’nın, Çin’in 60 milyar dolar değerindeki ABD ürününe yönelik vergi tarifesinin yükseltileceğini açıklamasının ardından küresel risk iştahı hızla gerilerken, altın ve yen gibi güvenli liman görünümlü varlıkların değer kazandığı görüldü. Ons altın fiyatları yeniden 1300 seviyesi üzerine yükselerek 1303,36 seviyesini test ederken, yende görülen güvenli liman alımlarının etkisi ile birlikte USDJPY paritesi de 109,02 seviyesine kadar geriledi.

Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1299 seviyesinden işlem görüyor. Genel görünüme baktığımızda: Fed ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere küresel merkez bankalarının tonlarını yumuşatarak ekonomilerin desteklenmeye ihtiyaç duyduğu vurguları, ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden alevlenmesi ve bununla birlikte yeniden ortaya çıkan Kuzey Kore – ABD gerilimi ve majör merkez bankalarının altın alımlarına devam ediyor olması gibi faktörler, altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesini hedef alabileceğini işaret ediyor.

10.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Altının Tekrar Hızla O Seviyeye Çıkmasını Bekliyoruz

Küresel piyasalardaki zayıf risk iştahı ve dolar endeksinin 97,70 direncini aşamaması sonrasında yeniden 97,50 seviyesi altına gerilemesi ile birlikte altın fiyatlarının da önceki gün yaşadığı kayıpların bir kısmını telafi ettiği görülüyor. Yeniden 1280 seviyesi üzerine yerleşen ons altın, bu sabah saatlerinde 1286 seviyesi civarında seyrediyor. ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi 10 Mayıs’tan itibaren %10’dan %25’e yükseltmeye yönelik kararı bugün itibarıyla devreye giriyor. Bir yandan da Washington’da ABD ve Çin yetkilileri arasında ticaret görüşmeleri sürüyor. Dolayısı ile, ABD -Çin arasındaki görüşmelere ilişkin varlığını korumakta olan belirsizlikler nedeniyle altın ve yendeki güvenli liman alımlarının etkili olmaya devam edebileceği görüşündeyiz.

Teknik görünüme bakacak olursak: Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere ons altın bu sabah saatleri itibarıyla kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kırma çabası içerisinde. Teknik göstergelerin yükseliş çabasını desteklediğini görüyoruz. Bununla birlikte altın fiyatlarının kısa vadede yeniden 1300 seviyesi üzerine yerleşmesini beklemekteyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Nisan ayı TÜFE verileri ve Fed Yönetim Kurulu Üyesi Brainard ve New York Fed Başkanı Williams’ın (FOMC’de oy sahibi iki üye) konuşmaları takip edilecek. Ayrıca, ABD – Çin arasındaki müzakerelere ilişkin gelebilecek olası veri akışı da takip dilecek.

09.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Ons altın 1280$ seviyesinin üzerinde ısrarcı

Ons altın 1280$ seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. ABD ile Çin arasında ticaret görüşmeleri bugün ve yarın yapılacak. Bu görüşmeler öncesinde ABD, 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi %10’dan %25’e yükselttiğini duyurdu. Çin ise misilleme yapabilir tedirginliği hala var. Bu tablo karşısında piyasalardaki endişe küresel borsaların seyrine yansıyor. Dolayısıyla ons altında da güvenli liman algısı sınırlı da olsa çalışıyor. Bugün için görüşmelerle ilgili gelebilecek olası açıklamalara karşı dikkatli olmakta yarar var. Takvim açısından sakin bir gün dolayısıyla açıklanacak ABD verilerinin ons altında ciddi bir hareket yaratması beklenilmiyor.

Teknik Analiz: Ons altın ortalamalarının arasında seyrediyor. 14 günlük ortalama 1278$ olarak görülürken, 22 günlük ortalama ise 1282$ seviyesinden geçiyor. Altın 1282$ seviyesinin üzerinde güçlenirse bu durumda yükselişini 1287$ seviyesine doğru taşıyabilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde, 1280$ seviyesinin altında 1275$ seviyesi karşımıza çıkabilir.

08.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Altının Tekrar Hızla O Seviyeye Çıkmasını Bekliyoruz

ABD – Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin sekteye uğrayabileceğine ilişkin artan piyasa endişeleri, piyasadaki risk iştahını önemli ölçüde azaltırken, güvenli liman talebini artırdı. ABD – Çin arasındaki görüşmelerin, ABD Başkanı Trump’ın Pazar günkü tehditkar çıkışına rağmen devam edecek olması ve Çin cephesinin daha ılımlı ve uzlaşmacı bir tavır sergilemesi küresel piyasalarda bozulan risk algısını bir miktar düzeltse de, genel olarak düşük iştahı ortamı ve yüksek güvenli liman talebinin sürdüğünü görüyoruz. ABD Başkanı Trump’ın, Pazar günkü paylaşımında ifade ettiği ve Cuma günü uygulamaya koyacağını açıkladığı ek vergi tarifelerini devreye sokup sokmayacağı ve müzakere sürecinin nasıl şekilleneceği piyasalar gözünde halen daha büyük bir belirsizlik unsuru olarak yer almakta. Dolayısı ile piyasalardaki düşük risk iştahı ve yüksek güvenli liman ortamının bir süre daha etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Bununla birlikte altın ve yendeki güvenli liman alımlarının etkili olmaya devam edebileceği görüşündeyiz. Altın fiyatlarının kısa vadede 1300$ seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz.

07.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Altının Tekrar Hızla O Seviyeye Çıkacağını Bekliyoruz

ABD Başkanı Donald Trump’ın Pazar gecesi yaptığı sosyal medya paylaşımı sonrasında artan güvenli liman talebi ons altını 1285 seviyesi üzerine taşımıştı. Ancak, riskli varlıklarda yaşanan sert satışların ve risk iştahında görülen sert düşüşün ardından, dün öğleden sonra saatlerinden itibaren risk algısında bir iyileşme hareketi başladığı görüldü. Bununla birlikte 1280 seviyesi altına inen ons altın fiyatları, dün gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Ons altın bu sabah saatlerinde 1282 seviyesi civarında dalgalı bir seyir izlemekte. Bu noktada, küresel piyasalardaki güvenli liman talebinin güçlü kalmaya devam edeceği beklentimiz ile birlikte, altın fiyatlarında 1300 seviyesi altındaki seyrin kalıcı olmayacağına yönelik öngörümüzü korumaktayız.

Altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde yeniden 1300 seviyesi üzerini hedef almasını ve bu seviye üzerinde tutunması ile birlikte yükselişini 1350 seviyesine doğru hızlandırmasını beklemekteyiz. Bugün Almanya’dan gelecek olan Fabrika Siparişleri verileri izlenecek. Diğer taraftan, ABD – Çin arasındaki görüşmelere ilişkin gelecek olan haber akışı da yakından takip edilecek.

Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

User Rating: 4.63 ( 2 votes)

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar