Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

İçindekiler

Altın yorum ve Altın Analizleri daha fazlası Finanspara’da. Bu sayfamızda anlık olarak altın yorum ve Altın analizleri an ve an paylaşılacaktır. Tarih sırasına göre başlıklardan takip edebileceksiniz.

19.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu
Altın İHA Haberi İle Sert Yükseldi

Amerika kanadında yatırımcılar artık Fed’in faiz indirim yoluna gideceğine kesin gözüyle bakıyorlar. Fakat şimdi sıradaki soru şu: ‘faiz indirimlerinin büyüklüğü ne kadar olacak?’ Piyasalar bölgeden gelen her ekonomik veriyi değerlendirip ipuçları ararken, Fed başkanlarının yaptıkları açıklamalarda fiyatlamalara etki ediyor. Bununla birlikte küresel riskler başlıca önemli konulardan biri. Dün akşam saatlerinde Trump’ın Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait insansız hava aracınnı düşürdüklerine yönelik yaptığı açıklama piyasalardaki gerilimi birden artırdı ve bu gerilim güvenli limanlara kaçışı sağladı. Böylelikle altın fiyatlarında yukarı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleşti. İran kanadından böyle bir haberin kendilerine ulaşmadığı cevabı verilse de piyasalarda endişeler artış gösterdi. ABD – İran gerilimi ile birlikte uzun süredir devam eden ABD – Çin rekabeti küresel risk faktörlerini artırıyor. Bu da altın fiyatlarında volatiliteye neden oluyor. Gün içerisinde FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecek, bununla birlikte küresel bazda gerginliği artıracak bir haber akışı volatiliteyi sert etkileyebilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1478.95 – 1526.05 – 1578.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1435.87 – 1382.62 – 1359.97 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

18.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi
Ons altın yeniden 1425$ bölgesinde

ABD’ den dün gelen ve piyasaları tatmin etmeyen konut verileri Fed’in faiz indirme ihtimalini güçlendirmeye destek oldu. Dolayısıyla dün 1400$ bölgesine gevşeyen ons altın yeniden 1425$ bölgesinde seyrediyor. Altın için riskler hala devam ederken, gelen ABD verileri de Fed’in faiz indirimine yönelik beklentileri şekillendirdiğinden ons altında da hareketlilik sürüyor. Bugün içinde takvim sakin ancak olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın dün 1400$ bölgesine doğru düşüş kaydetmesine rağmen bu desteğin altında zorlandı. Yeniden yukarı yönde hareket eden altın için kritik seviyelerdeyiz. 1425$ seviyesinin üzerine yükselmesi ve kalıcı olması durumunda 1440$ seviyesine doğru tepki sürebilir. Zaman zaman geri çekilmelerle karşılaşsak bile bu süreçte sınırlı kalabilir.

Dirençler: 1425 / 1430 / 1440
Destekler: 1415 / 1410 / 1400

17.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Beklentileri Altın Fiyatları Yorumu

Dün öğle saatlerinde ABD’den gelen perakende satışlar verileri beklentilerin üzerinde bir performans sergilerken, sabah saatlerinden itibaren yükseliş eğilimi içerisinde olan dolar endeksinin verilerin ardından yükselişini sürdürdüğü görüldü. Dolar endeksinin 97,40 seviyesi üzerine yükselmesi ile birlikte 1415 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çeviren ons altın, 1401’li seviyelere kadar geriledi. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1404 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor. Geçtiğimiz haftaki analizlerimizde ons altının grafiğinde bir üçlü tepe formasyonu oluştuğunu belirtmiştik. Ancak cuma ve pazartesi günkü fiyat hareketleri ile birlikte söz konusu formasyonunun üçlü tepeden yükselen üçgene evirilmiş oluğunu görüyoruz. Bir devamlılık formasyonu olan yükselen üçgen formasyonu bize, 1425 direncinin yukarı yönlü kırılması ile birlikte ons altındaki yükseliş hareketinin hızlanabileceğini ve 1450 seviyesine doğru devam edebileceğini işaret ediyor. Bu noktada, 1425 direncini yakından takip ediyor olacağız.

16.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İnfo Yatırım FX – Altın Fiyatları Yorumu
Altın Fiyatları ABD Verilerini ve Fed’i Takip Ediyor

Altın fiyatları bu ay önemli haber akışlarını takip etti ve takip etmeye devam edecek. İlk önemli haber akışı Temmuz’un başında gerçekleşti. G-20 zirvesinde Amerika ile Çin arasında ateşkes kararı alındı. Fakat piyasalar birkaç hafta sonra bu kararın uzun sürmeyeceği beklentileri içine girdiler. Bununla birlikte Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalar geçtiğimiz günlerde takip edildi ve bu açıklamalar sonrasında Fed’in faiz indireceği beklentileri oldukça arttı. Bunlar takip edilirken bir yandan da Amerika’dan ekonomik veriler gelmeye devam etti ve ediyor. Amerika’dan gelen tarım dışı istihdam verisi beklentilerin oldukça üzerinde geldi ve Fed faiz indirimi için ‘acaba beklenecek mi?’ sorularının oluşmasına neden oldu. Fakat bu soruların ömrü uzun olmadı. 30 Temmuz’da gerçekleşecek toplantı sonrasında Fed’in faiz indirim yoluna gitmesine nerdeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Bununla birlikte küresel riskler, ticaret savaşları ve Brexit konusu altın fiyatlarını etkileyen diğer faktörler olarak bir yanda durmaya devam ediyor. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1437 – 1478 – 1526 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1380 – 1359 – 1320 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

12.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Ne Olacak? XAUUSD Yorum
Güne 1419,56 seviyesinde başlayan Ons Altın, ABD’den gelen Haziran ayı çekirdek tüketici fiyat endeksini ile işsizlik haklarından yararlanma başvurularının bekletiler üzerinde açıklanmasıyla Kıymetli Metalde geri çekilmelerin yaşandığı görüldü. Kıymetli metal dün 1427-1411 band aralığında hareket ederken, Trump’ın İran hakkındaki söylemleri, önümüzdeki günlerde emtialar arasında güvenli liman olarak bilinen Ons Altın’a talebi tekrardan canladırabilir. Fiyatlamalrın seyri açısından ABD tarafında açıklanacak ÜFE verisi takip edilecek.

Ons Altını teknik açıdan incelediğimizde, grafikte takoz formasyonu içinde hareket ettiği görülüyor. Fiyatlamaların seyri açısından 1404 destek direnci önem arz ederken, olası ABD-İran restleşmesi sertleşirse 1411-1424 bölgesi gündeme gelebilir.

11.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Ne Olacak? XAUUSD Yorum

Dün tüm gözler Powell’ın temsilciler meclisinde yaptığı yarıyıl sunumundaydı. Sunumda Başkanın faiz indirimi ile ilgili vermiş olduğu mesajlar, Fed’in Temmuz ayında faiz indirimine gitme ihtimalini arttırmasıyla güne 1397 seviyesinde başlayan kıymetli metalin önemli direnç seviyelerinden biri olan 1411 seviyesini test etmesine neden oldu. Diğer taraftan Doğu Akdeniz bölgesinde devam eden gerilim, emtialar arasında güvenli liman olarak bilinen Ons Altın varlık talebini artırmasıyla, fiyatlamalardaki kısmi değer artışlara destek olduğu göze çarpıyor.

Ons Altın fiyatlamaları açısından Fed Başkanı Powell’ın sunumu ile ABD’de açıklanacak Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi takip edilecek.

10.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Yorumu
ABD’de geçtiğimiz Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam sonrası gözler Fed Başkanı Powell’ın yaptığı konuşmaya çevrildi. Başkanın Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası sarf etmiş olduğu sözler faiz indirimi konusunda bir sinyal vermezken, faiz indirimi ile ilgili bugün yapacağı yorumlara sakladığı gözlendi. Öte yandan faiz konsunda Trump’ın ortaya koymuş olduğu kararlılık Fed’in yakın zamanda faiz indirimine yönelik atacağı adımı hızlandırabilir. Ons Altın fiyatlamaları açısından Fed Başkanı Powell’ın konuşması ile FOMC toplantı tutanakları yakından takip edilecek.

Ons Altını teknik açıdan incelediğimizde, grafikte oluşan, uzun zamandır takip ettiğimiz ters takoz formasyonunun aşağı yönlü geçildiği görülüyor. Fiyatlamaların seyri açısından 1398 direnç seviyesi önem arz ederken bu seviyenin altındaki kapanışlar 1382-1372 bölgesini gündeme getirebilir.

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumları
Ons altın için bugün Powell günü

Ons altın yön arayışı içerisinde. Altın 1400$ altında kalsa bile kritik destek noktası olan 1380$ seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Küresel borsalarda risk iştahı hala zayıf bu durumda ons altında geri çekilmeleri sınırlı bırakıyor. Altın için izlediğimiz riskler ve belirsizlikler sürdüğü için ons altında 1390$-1400$ aralığındaki seyrini sürdürüyor. Bugün için Fed Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunum izlenecek. Yarı yıl sunumunda faiz indirimine yönelik sinyaller önemli olabilir. Altın için olası haber akışlarına karşıda dikkatli olunmasında fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın dün 1385$ seviyesine kadar geri çekilmesine rağmen bu seviyenin altına doğru hareketinde zayıf kaldı. Bu seviyeden aldığı destekle yeniden yönünü yukarı çevirdi. Ancak hala yükselişinde çok güçlü olmadığını gözlemliyoruz. Altın için 1395$ seviyesinin üzerindeki seyri 1400$ seviyesine doğru tepki vermesi adına önemli olabilir. Ancak teknik olarak hala güçlü olmadığı için belli dirençlerden gelebilecek kar satışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Dirençler: 1400 / 1410 / 1415
Destekler: 1395 / 1392 / 1390

09.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu
Fed’in Faiz Belirsizliği… Piyasaların gözü yarın kongrede sunum yapacak olan Fed başkanı Powell’da olacak. Powell’ın faiz indirimi için mesaj vermesi piyasalarda risk iştahını güçlendirecektir. Ayrıca bu hafta açıklanacak TÜFE enflasyon verileri de Fed faiz indirimi beklentileri açısından önemli olacaktır. ABD’de endeksler geçtiğimiz haftayı rekor seviyerde tüm zamanların zirvesinde tamamlamış olsa da yeni haftada satışlar ağırlık kazandı.

Yukarı yönlü hareketlerde 1402 direnci geçilemediği sürece sarı metalde satış baskısının artması beklenebilir. Bu durumda 1382 ve 1362 seviyeleri test edilmek istenebilir. Alımların kuvvetlenmesi durumunda ise 1402 noktasının ardından 1416-1439 bandı karşımıza çıkabilir

08.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu
Altında Yükseliş Hız Kazanabilir

Cuma günü ABD’den gelen güçlü istihdam verileri sonrasında dolar endeksindeki oluşan yükseliş hareketi, ons altın fiyatlarının satış baskısına maruz kalmasına neden oldu. Dolar endeksinin 97,40 seviyesi üzerine yükselmesi ile birlikte 1415 seviyesi üzerinden düşüşe geçen altın fiyatları, 1386’lı seviyelere kadar geriledi. Bu sabah saatlerinde kayıplarının bir kısmını telafi etmiş olan ons altın, 1400 seviyesinin hemen altında hareket ediyor. Bu noktada, küresel büyümeye yönelik artan endişeler ve küresel merkez bankalarının olası gevşeme adımları ile birlikte yılın geri kalanında güvenli liman talebinin güçlü seyredeceği görüşündeyiz.

05.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri
Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Altında Yükseliş Hız Kazanabilir

Dün öğle saatlerinde ABD’den gelen Haziran ayı ADP Özel Sektör tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi 140.000 olan piyasa beklentinsin altında kalarak 102.000 olarak gerçekleşirken, akşam saatlerinde açıklanan Fabrika Siparişleri ve Dayanıklı Mal Siparişleri verileri de olumsuz bir performansı işaret etti., Mayıs Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ise verisi beklentiler dahilinde %1,3 geriledi. ABD’den gelen zayıf veriler ile birlikte ardından dolar endeksi 96,60 seviyesi altına indi. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte, dün sabahki bültenimizde öngördüğümüz üzere gün içerisinde 1410 seviyesi üzerindeki seyrini koruyan ons altın, gün içerisinde 1412 – 1425 seviyeleri arasında seyretti.

04.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu
Altında Yükseliş Hız Kazanabilir

Dün öğle saatlerinde ABD’den gelen Haziran ayı ADP Özel Sektör tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi 140.000 olan piyasa beklentinsin altında kalarak 102.000 olarak gerçekleşirken, akşam saatlerinde açıklanan Fabrika Siparişleri ve Dayanıklı Mal Siparişleri verileri de olumsuz bir performansı işaret etti., Mayıs Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ise verisi beklentiler dahilinde %1,3 geriledi. ABD’den gelen zayıf veriler ile birlikte ardından dolar endeksi 96,60 seviyesi altına indi. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte, dün sabahki bültenimizde öngördüğümüz üzere gün içerisinde 1410 seviyesi üzerindeki seyrini koruyan ons altın, gün içerisinde 1412 – 1425 seviyeleri arasında seyretti. Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1410 seviyesi üzerinde hareket ediyor.

03.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu
Ve Altın Tekrar 1400’ün Üzerinde…

G-20 zirvesi sonrasında küresel piyasalarda oluşan olumlu hava ile birlikte satış baskılarına maruz kalan ve 1400 seviyesi altına gerileyen ons altın, kayıplarını telafi etmiş durumda. Hafta başından bu yana, ons altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve altının yeniden 1400 üzerine yerleşmesini beklediğimizi belirtiyorduk. Küresel risk algısı dünden bu yana bozulma belirtileri gösteriyor. Ons altın, yen ve ABD tahvilleri gibi güvenli liman görünümündeki varlıklarda sert değer kazanımları görülürken, riskli varlıklara yönelik talepte bir zayıflama olduğu dikkat çekiyor. Diğer yandan, dolar endeksinde dün akşam saatlerinde görülen değer kaybı da, ons altındaki yükselişte etkili oldu.

02.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İnfo Yatırım FX – Ons Altın Yorumu
Trump ve Xi Altını Düşürdü

Altın fiyatlarında G-20 zirvesi sonrası ilk tepki fiyatlaması gerçekleşti. Piyasalar uzun süredir G-20 zirvesinde ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Jinping arasında gerçekleşecek olan görüşmeyi bekliyordu. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında gerçekleşen ticaret savaşlarının geleceği hakkında ipuçları arayan piyasalar bu görüşmeyi takip etti ve görüşme sonrası ateşkes kararı alınması piyasalarda olumlu hava estirdi. Böylelikle ilk iki çeyreği geride bırakan altın, üçüncü çeyreğe 1400 seviyesinin altında başlangıç yaptı. Geçici olabileceği beklenen bu ateşkes kararı ardından 1 yılın en sert düşüşünü gerçekleştiren altın fiyatlarında şimdi gözler Amerika’dan gelecek olan ekonomik verilere çevrilmiş durumda. Fed’in yıl içerisinde faiz indirimine gidebileceği beklentilere piyasalarda oldukça ağırlık kazanmış durumda. Bu sebeple Cuma günü Amerika’dan gelecek olan tarım dışı istihdam verisi bu konu hakkında da ipuçları verecek. XAUUSD ürününü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1397.57 – 1412.86 – 1423.35 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1382.46 – 1371.62 – 1357.75 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

01.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İnfo Yatırım FX – Ons Altın Yorumu
Amerika ile Çin Arasındaki Ilımlı Hava Altını Aşağı Çekti

Piyasalar oldukça hareketli geçen hafta sonunun ardından haftanın ilk işlem gününe başlarken gapli açılışlar gerçekleşti. Bu gapli açılışları yapan ürünlerin arasında altın dikkatleri üzerine çekti. Son dönemlerde yaşanan ticaret savaşları ile birlikte artan küresel risk, küresel büyümeye yönelik endişeler ve merkez bankalarının güvercin duruşları altın fiyatlarına pozitif yansıyordu. Oluşan risk algısı piyasalarda ‘güvenli liman’ talebini oluşturuyor ve bu talep ise fiyatları yukarı çekiyordu. Fakat hafta sonu gözler Japonya’ya çevrildi ve ABD Başkanı ile ÇİN Başkanı arasındaki görüşme takip edildi. Yaklaşık olarak 80 dakika süren bu görüşme ardından iki taraftan da pozitif açıklamalar geldi. Bu açıklamalar ile son dönemlerde gerilen piyasalar bir miktar rahatladı.

Altın Yorumları / Turkish Yatırım – (27.06.2019)

İçinde bulunduğumuz hafta içerisinde 1439 bölgesini fiyatladıktan sonra gelen kar realizasyonu satışları olduğunu düşündüğümüz geri çekilmeler ile şuanda 1407 seviyesinde bulunan Sarı Metal için düzeltme hareketinin devam etmesi olası. 1400 doğa destek seviyesi üzerinde kalınması durumunda alıcıların tekrar momentum bulması beklenebilir. Yukarıda 1412 ve 1423 takip ettiğimiz direnç alanları. 1400 bölgesi altında gerçekleşecek olan fiyatlamalarda ise 1395 destek bölgesine kadar geri çekilmelerin devam etmesi beklenebilir. 1395 seviyesinin aşağı yönde kırılımı ise satışları bir miktar daha derinleştirebilir ve 1285 tekrar gündeme gelebilir. Genel görünüm itibariyle ise yükseliş trendinin makro beklentimize uygun olarak yükselişleri desteklemesi beklentimiz dahilinde.

Altın Ne Olur? Altın Ne Kadar Oldu?

26.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İnvestaz – Ons Altın Yorumu
Altın Fiyatlarında Yükseliş Serisi Devam Ediyor / 1407 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % 0,27

Altın fiyatları, son altı yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra yükselişini yavaşlattı. Doların yükselmesi ve Fed yetkililerinden gelen açıklamaların faiz indirimlerinin büyüklüğüne ilişkin beklentileri düşürmesinin ardından yükselişini yavaşlattı.

25.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Dün sabahki bültenimizde, ons altındaki yükseliş eğiliminin devam etmesini beklediğimizi belirtmiş ve altın fiyatlarının gün içerisinde 1410 seviyesi üzerini hedef almasını öngördüğümüzü ifade etmiştik. Dolar endeksindeki değer kaybının tüm hızıyla devam etmesi ile birlikte altın beklediğimiz hareketi gerçekleştirdi. Endeks, yeni haftanın ilk işlem gününde de düşüş hareketine devam ederek 95,86 seviyesine indi ve Mart ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Dolar endeksinde devam eden düşüş hareketi ile birlikte ons altın ise 1438 seviyesi üzerine çıkarak Mayıs 2013’ten bu yanaki zirvesini test etti. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1425 seviyesi civarında hareket ediyor. Burada, gerek dolar endeksinde teknik görünümün aşırı satıma işaret ediyor olması, gerekse de altın fiyatlarındaki yükseliş momentumunun bu sabah saatleri itibarıyla bir miktar yorgunluk belirtileri göstermesi, ons altında mevcut seviyelerden aşağı yönlü bir teknik düzeltme hareketi gelebileceğini işaret ediyor.

24.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Şeker Yatırım – XAU USD Altın Yorumu
Alıcıların baskın olduğu ons altında yukarı yönlü eğilimin bugün de devam etmesi halinde 1407 direnci takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 1427 seviyesi ikinci direnç olarak hedeflenebilir. Satışların kuvvetlenmesi halinde ise sırasıyla 1378 ve 1364 destekleri test edilmek istenebilir.

21.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu
Bu yıl içerisinde küresel ticaret hacmi ve büyümeye yönelik artan endişeler ve jeopolitik risklerin etkisi ile birlikte güvenli liman talebinin güçlü kalmasını beklediğimizi, dolayısı ile ons altındaki geri çekilmelerin orta – uzun vadeli alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini bültenlerimizde sıklıkla belirttik. Dolar endeksindeki satış baskısı ve küresel piyasalardaki yüksek güvenli liman talebi ile birlikte ons altındaki yükseliş hareketinin devam ettiğini ve altının yaklaşık son 6 yılın zirvelerinde seyrettiğini görüyoruz. Bu hafta içerisinde hem Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi hem de Fed cephesinden gelen açıklamalar küresel piyasalardaki büyüme endişelerinin büyük oranda artmasına neden olurken, ABD – İran arasındaki siyasi gerilimin tırmanması da güvenli liman alımlarının hızlanmasını sağladı. Piyasalarda bozulan risk algısı ve artan riskten kaçış hareketi ile birlikte tahvil ve altına olan girişin hızlandığını görüyoruz. Bununla birlikte bugün Asya seansında 1400 seviyesi üzerine yükselen ons altın, 1411 seviyesi üzerini test ederek Eylül 2013’ten bu yana en yüksek seviyesini test etti. Dün sabahki bültenimizde, ons altındaki yükseliş hareketinin devam etmesini ve altının 1400 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1405 seviyesinden işlem görüyor. Hafta içerisinde yaşadığı sert yükseliş hareketlerinin ardından altın fiyatlarının bugün içerisinde 1400 seviyesi civarında dalgalanmasını beklemekteyiz. Bugün Euro Bölgesi, Almanya ve ABD’den gelecek olan PMI veri seti (İmalat, Hizmet, Bileşik PMI) ve ABD Güncel Konut Satışları verileri takip edilecek.

20.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Dün sabahki bültenimizde, altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirmesi gerektiğini belirtmiş, ons altının kısa vadede yeniden 1350 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Fed’in Haziran ayı toplantısı sonucunda belirsizliklerin arttığına işaret ederek 2008’den bu yana ilk kez faizleri indirmeye hazır olduğu mesajını vermesi dolar endeksi üzerinde satış baskısı yaratırken, ons altında sert bir yükseliş hareketini beraberinde getirdi. Bununla birlikte dolar endeksi değer kaybederken 97,40 seviyesi üzerinden 97 seviyesi altına gerilerken Ons altın ise 1390 seviyesi üzerini test ederek Eylül 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1380 seviyesi üzerinde seyrediyor. Bu hafta içerisinde hem Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi hem de Fed cephesinden gelen açıklamalar küresel piyasalardaki büyüme endişelerinin büyük oranda artmasına neden olurken, güvenli liman alımlarının da hızlanmasını sağladı. Piyasalarda bozulan risk algısı ve artan riskten kaçış hareketi ile birlitke güvenli liman talebinin güçlü kalmaya devam etmesini bekliyoruz.

19.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi dün gerçekleştirdiği konuşmasında, ek parasal teşvike duyulan ihtiyaca vurgu yaptı. ECB’nin Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenen Merkez Bankacılığı Forumu’nda yaptığı konuşmada daha fazla varlık alımı için yer olduğunu aktaran Draghi, risk görünümünün aşağı yönlü olmayı sürdürdüğünü ve görünümün iyileşmemesi durumunda daha fazla teşvikin gerekeceğini söyledi. Draghi’nin açıklamaları sonrasında euroda oluşan satış baskısı ile birlikte yükselişe geçen dolar endeksi ons altının 1350 seviyesi üzerinden 1333’lüs eviyelere gerilemesine neden olsa da, altındaki satış baskısı kalıcı olamadı. Dolar endeksinde devam eden tırmanış hareketine rağmen ons altın, Draghi’nin açıklamalarının küresel büyümeye ilişkin endişeleri doğrular nitelikte olması ile birlikte kısa süre içerisinde kayıplarını telafi ederek güvenli liman alımlarının etkisi ile birlikte yeniden 1340 seviyesi üzerine yerleşti. Ons altın bu sabah saatlerinde 1345 seviyesi üzerinde hareket ediyor.

18.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Geçtiğimiz hafta Cuma günü 1358 seviyesi üzerini test ederek öngördüğümüz seviyelere yükselen ons altın, küresel piyasalardaki yüksek güvenli liman talebi ile birlikte güçlü görünümünü korumakta. Dün gün içerisinde 1333 – 1343 seviyeleri arasında hareket eden ons altın, bu sabah saatlerinde 1342 seviyesinden işlem görüyor. Kısa vadeli teknik göstergeler, altın fiyatlarının 1340 seviyesi üzerinde tutunabileceğini ve yönünü yukarı çevirerek yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini işaret ediyor. Dolayısı ile ons altındaki yükseliş eğiliminin bugün içerisinde kaldığı yerden devam etmesini ve altın fiyatlarının 1340 seviyesi üzerinde tutunarak kısa vadede yeniden 1350 seviyesi üzerini hedef almasını beklemekteyiz.

17.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

ALTIN: Yukarı yönlü fiyatlamalarda 1345 seviyesi kırılmadığı sürece değerli metalde satış baskısının devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 1332 ve 1320 seviyeleri test edilebilir. Alımların güçlenmesi halinde ise 1345.0 noktasından sonra 1358 seviyesi tekrar karşımıza çıkabilir.

14.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Troy Gold Takas – Ons Altın ve Kıymetli Metaller Yorumu

Altın alıcılı seyirle geçirdiği Perşembe gününde son 2019 yılının en yüksek seviyesine yükselme çabasıyla hareket ederken, bu sabah seansında yılın en yükseğini kaydetti. Dünkü seansa 1333,66 dolar/onstan giriş yapan sarı maden, gün boyu alıcılı seyir içerisinde hareketini sürdürürken günün en düşük seviyesini açılış seviyesi olarak kaydetti. Dün gün içinde Umman Körfez’inde petrol tankerine yapılan saldırı haber akışı sonrası piyasalardaki risk algısı artarken petrol yüzde 4’ün üzerinde değer kazandı. Altın da bu durumdan pozitif faydalanarak yukarı doğru ivmelendi ve Seansı 1344,57 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, günün en yüksek seviyesinin seansı kapatmış oldu. Bugün ABD’de açıklanacak olan Mayıs ayı Perakende Satışları verisi piyasaların yakın takibinde olacak.

13.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Altında Düşüşler Alım Fırsatı

ABD Başkanı Trump, dün Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin ile ticaret anlaşmasını bizzat kendisinin ertelediğini ve Çin’in, bu yılın başından üzerinde müzakere edilen şartlara geri dönüş yapmaması durumunda söz konusu anlaşmayı tamamlamayacağını ifade etti. Trump’ın bu açıklamaları sonrasında küresel piyasalarda risk algısı bozulurken, güvenli liman talebinin yükseldiği görüldü. Trump’ın ifadelerinin ardından S&P500 ve Nasdaq vadelileri değer kaybederken, tahvil faizleri geriledi. Bununla birlikte ons altın yeniden 1338 seviyesi üzerini test etti. Gün içerisinde, ABD’den gelen zayıf TÜFE verilerine rağmen dolar endeksinde görülen yukarı yönlü düzeltme hareketi ile birlikte ons altın kazançlarının bir kısmını geri vermiş ve 1320 seviyesi altını test olsa da, güvenli liman talebindeki artış ile birlikte 1320 seviyesi üzerinde tutunmayı başardı. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1335 seviyesinin hemen üzerinde hareketi ediyor. Kısa vadeli teknik göstergeler, ons altının bugün içerisinde, dolar endeksindeki yükseliş eğilimine rağmen 1330 seviyesi üzerinde tutunabileceğinin ve yükseliş eğilimini koruyabileceğinin sinyalini veriyor. Diğer taraftan, ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimine ilişkin her gün gelen haber akışı ve ABD başkanı Trump’ın açıklamalarının yarattığı gerginlik de altına olan talebin güçlü kalabileceğini işrete diyor.

11.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Yorumu
Haftanın ilk işlem gününde, ABD ile Meksika arasında ticaret savaşlarına yönelik gerilimin sona erdiğinin açıklanması ile birlikte global piyasalarda artan risk iştahı ile birlikte küresel emtialar arasında güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan ons altının fiyatlamalarda 1325 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde ve dolar endeksinde yaşanan yükseliş isteği kıymetli metal fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1330 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1340, 1343 ve 1348 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1320, 1317 ve 1312 destek seviyeleri izlenebilir.

10.06.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Yorumu

Haftanın son işlem gününde, ABD istihdam verileri yakından takip edildi. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi altında gerçekleşmesi ve Ortalama saatlik kazançlar verisi artış hızında yaşanan ivme kaybı dolarda değer kayıplarına neden olurken, ons altının 1348 seviyeleri civarını test ettiği izlendi. ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan gerileme kıymetli metalde yükselişleri desteklediği görülse de global piyasalarda risk iştahında yaşanan toparlanma eğilimi kıymetli metal fiyatlamaları üzerinde kısmi baskı oluşturmaya devam ettiği izleniyor.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1330 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1340, 1343 ve 1348 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1320, 1317 ve 1312 destek seviyeleri izlenebilir.

30.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Altın dolar ve tahvillerdeki yükselişle kaybını korudu

Altın fiyatları, ABD-Çin ticaret gerginliğinin yoğunlaşması ve küresel büyüme endişelerinin artmasına rağmen, yatırımcıların dolar ve tahvillere yönelmesinden dolayı kaybının büyük kısmını korudu. Güvenli liman alımları, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarının Pekin ile ticaret anlaşmasına varılabileceği beklentilerini düşürmesinin etkisi ile ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizini Eylül 2017’den bu yana en düşük seviyeye indirdi. Tahvil rallisi, getiri eğrisinin bir kısmının daha da ters hale gelmesini sağladı ve bu durum ABD ekonomisinin resesyona yönelmiş olabileceği endişelerini artırdı.

Teknik olarak Ons altında saatlik grafikte 200 dak HO 1279$ seviyesinden geçiyor, gün içi oluşan fiyatlar bu seviyenin altında kaldığı sürece değerli metalin 1250-1280$ aralığında hareket etmesini bekliyoruz. Ons Altın da kısa vadede 1280$ seviyesindeki destek, kırılmasıyla birlikte 1270$ seviyesinin altında kalıcı olup olmayacağı yakından izlenecek. Yukarı yönde 1280$ ve 1286$ direnç seviyesi olarak izlenirken, 1270$ ve 1265$ seviyeleri destek olarak izlenecektir.

29.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ticaret Savaşları İle Birlikte Geriledi / 1273 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim %-0,44

Altın fiyatları, ABD-Çin ticaret gerginliğinin yoğunlaşması ve küresel büyüme endişelerinin artmasına rağmen, yatırımcıların dolar ve tahvillere yönelmesinden dolayı kaybını korudu.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların altında seyreden değerli madende günlük pivot 1280 üzerinde 1284 – 1286 – 1290 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde 1276 – 1273 – 1269 destekleri takip edilebilir.

28.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Dolar endeksindeki satış baskısı ile birlikte kayıplarının bir kısmını telafi eden ve Cuma günü 1287 seviyesi üzerine yükselen altın fiyatları, endeksteki düşüş eğiliminin durulması ile birlikte 1287 seviyesinden geri adım attı. Dolar endeksinin 97,50 seviyesinden 97,80 seviyesi üzerine yükselmesi ile birlikte 1287 seviyesi üzerinden 1282’lere doğru geri çekilen ons altın, bu sabah saatlerinde 1283 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor. Dolar endeksinde görülen sert satış baskıları ile birlikte eski kanalının üst çizgisinden (1270 – 1275 bandı) yönünü yukarı çevirerek 1286 seviyesi üzerine kadar yükselen ons altında, teknik görünüm yükseliş eğiliminin sürebileceğini ve altının kısa vadede 1300 seviyesini hedef alabileceğini işaret ediyor.

27.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu
Dün ABD’den gelen zayıf PMI verileri bu bununla birlikte dolar endeksinde görülen sert satış baskısı, altın fiyatlarının 1270 – 1275 bandından yükselişe geçmesini sağladı. Hafta başından bu yana yazdığımız analizlerimizde; ons altının bir süredir eski kanalının üzerinde hareket ettiğini ve eski kanal çizgisinin bu noktada destek görevi gördüğünü belirtiyor, eski kanalının üst çizgisine denk gelen 1270 – 1275 bandının destek görevi görmesini ve bununla birlikte altının bu bölgeden yeniden yönünü yukarı çevirmesini beklediğimizi ifade ediyorduk. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere, dün dolar endeksinde görülen sert satış baskıları ile birlikte ons altın, eski kanalının üst çizgisinden (1270 – 1275 bandı) yönünü yukarı çevirerek 1287 seviyesi üzerine kadar yükseldi. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1283 seviyesi civarında hareket etmekte.

24.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Dün ABD’den gelen zayıf PMI verileri bu bununla birlikte dolar endeksinde görülen sert satış baskısı, altın fiyatlarının 1270 – 1275 bandından yükselişe geçmesini sağladı. Hafta başından bu yana yazdığımız analizlerimizde; ons altının bir süredir eski kanalının üzerinde hareket ettiğini ve eski kanal çizgisinin bu noktada destek görevi gördüğünü belirtiyor, eski kanalının üst çizgisine denk gelen 1270 – 1275 bandının destek görevi görmesini ve bununla birlikte altının bu bölgeden yeniden yönünü yukarı çevirmesini beklediğimizi ifade ediyorduk. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere, dün dolar endeksinde görülen sert satış baskıları ile birlikte ons altın, eski kanalının üst çizgisinden (1270 – 1275 bandı) yönünü yukarı çevirerek 1287 seviyesi üzerine kadar yükseldi. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1283 seviyesi civarında hareket etmekte.

23.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Gedik Yatırım – Ons Altın Yorumu Ons altında yukarı yönlü tepkiler bir türlü yanıt alamıyor. Bu sabah 1273$ seviyesinden işlem gören ons altın yükseliş trendinin de gerisine inerek teknik olarak alçalan kanal içerisinde hareket ediyor. FOMC üyeleri para politikasında sabırlı yaklaşımın bir süre daha uygun olduğuna işaret ederken, enflasyondaki düşüşün de muhtemelen geçici bir durum olduğunu vurguladılar. Diğer yanda dolar endeksi 98,1 ile altın üzerindeki baskısını sürdürüyor. 1274$ seviyesinde sınırlı kalan geri çekilmeler daha da sertleşirse aşağı baskı 1268$ seviyelerine kadar devam edebilir. 1278/ 1282/ 1288 dirençler, 1274/ 1268/ 1263 ise desteklerdir.

22.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Geçtiğimiz hafta Salı günü 1300 seviyesi üzerini test eden ancak bu seviyeyi yukarı yönlü kırmakta başarısız olan ve yönünü yeniden aşağı çeviren ons altın, dolar endeksinde görülen yükseliş hareketinin etkisi ile birlikte dün 1270 seviyesi altını test ederek yaklaşık son 3 haftanın en düşük seviyesine indi. Dolar endeksi dün 98,10 seviyesi üzerine çıkarak son 1 ayın en yüksek seviyesine yükselirken, altın fiyatlarındaki geri çekilme hareketinin de hızlanmasına neden oldu. 1270 seviyesi altını test ettikten sonra bu bölgede kalıcı olmayan ons altın, kısa süre içerisinde kayıplarının bir kısmını telafi ederek yeniden 1270 seviyesi üzerine yerleşti ve 1270 – 1275 seviyeleri arasında dalgalandı. Ons altın, bu sabah saatlerinde 1273 seviyesi civarında hareket etmekte.

21.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Geçtiğimiz hafta Salı günü 1300 seviyesi üzerini test eden ancak bu seviyeyi yukarı yönlü kırmakta başarısız olan ve yönünü yeniden aşağı çeviren ons altın, 1275’li seviyelere kadar gerilemiş durumda. Altında yaşanan bu sert düşüşte, dolar endeksinde görülen hızlı yükseliş hareketinin etkili odluğunu belirtebiliriz. Dün 1273 – 1279 seviyeleri arasında hareket eden ons altın, bu sabah saatlerinde 1276 seviyesi civarında hareket etmekte. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere, ons altın fiyatları, dolar endeksindeki yükseliş nedeniyle yaşadığı kayıplar ile birlikte iki hafta önce yukarı yönlü kırdığı düşüş kanalının üst sınırına kadar gerilemiş durumda. Bu noktada, ons altının eski kanalının üst çizgisine denk gelen 1270 – 1275 bandının destek görevi görmesini ve altının bu bölgeden yeniden yönünü yukarı çevirmesini beklemekteyiz. Bugün Euro Bölgesi Tüketici Güveni ve ABD Nisan Ayı Güncel Konut Satışları verileri takip edilecek.

20.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu
Ons altın teknik olarak zayıflamaya başladı

Ons altın 1280$ seviyesinin altına doğru gevşemeye başladı. ABD ve Çin arasında hala değişen bir durum yok ancak gelen ılımlı açıklamalar bir nebze de olsa piyasalara nefes aldırdı. Bu tablo karşısında da, ons altın yükselişinde başarısız kaldı. Ancak hala piyasada risklerin devam etmesi nedeniyle dikkatli olunmasında fayda var. Olası açıklamalar ve risklerin yeniden yükselmesi, ons altında güvenli liman algısının çalışmasına neden olabileceği gibi yükselişini de tetikleyebilir.

Teknik Analiz: Ons altında 22 günlük ortalama 1282$ seviyesi olarak izleniyor. Altın bu seviyenin altında ve kalmaya devam ederse 1275$ ve ardından 1273$ seviyeleri takip edilebilir. Ons altının güçlenmeye başlaması için ilk etapta 1282$ ardından 50 günlük ortalamasının denk geldiği 1291$ seviyesinin üzerinde yerleşik seyirlerin görülmesinde fayda var.

16.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu
Dün sabahki analizimizde, altın fiyatlarındaki toparlanma eğiliminin kısa vadede devam etmesini ve altının yeniden 1300 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Beklediğimiz üzere dün 1300 üzerine çıkan altın, ABD Başkanı Donald Trump’ın AB ve Japonya ile müzakereleri sürdürebilmek için otomobil ithalatına yönelik tarifeleri 6 aya kadar ertelemeyi planladığına yönelik çıkan haberler sonrasında 1294’lü seviyelere doğru geri çekildi. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1296 seviyesi civarında seyrediyor. Aşağıdaki grafik üzerinden görülebileceği üzere, kanal kırılması sonrasında beklediğimiz sert yükselişi gerçekleştirerek dün 1300 seviyesi üzerini test eden ons altın fiyatları, yaşadığı yükseliş sonrasında bir flama formasyonu oluşturtmuş durumda. Oluşan bu teknik formasyon bize, kısa süreli bir soluklanmanın ardından altının yükseliş eğilimini sürdürebileceğini işaret ediyor. Dolayısı ile altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde 1300 seviyesi üzerine yerleşmesini beklemekteyiz. 1300 seviyesi üzerinde tutunulması ile birlikte 1350 seviyesinin hedef haline gelebileceğini düşünüyoruz.

15.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu
Pazartesi günü, artan risk iştahı ile birlikte 1300 seviyesi üzerine yükselen ons altın, dün dolar endeksinde görülen hızlı yükseliş hareketi nedeniyle kazançlarının bir kısmını geri verdi. Dolar endeksi gün içerisinde, önceki gün başlattığı yükseliş hareketine kaldığı yerden devam ederek 97,50 seviyesi üzerine yükseldi. Endeksteki toparlanma hareketinin sürmesi ile birlikte ons altın ise 1300 seviyesinden 1293’lü seviyelere doğru kısmi bir geri çekilme gerçekleştirdi. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1295 seviyesinden işlem görüyor. Genel görünüme baktığımızda: Fed ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere küresel merkez bankalarının tonlarını yumuşatarak ekonomilerin desteklenmeye ihtiyaç duyduğu vurguları, ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden alevlenmesi ve bununla birlikte yeniden ortaya çıkan Kuzey Kore – ABD gerilimi ve majör merkez bankalarının altın alımlarına devam ediyor olması gibi faktörler, altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1300 seviyesi üzerine yerleşebileceğini ve orta vadede ise 1350 seviyesini hedef alabileceğini işaret ediyor.

14.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Dün sabahki analizimizde, kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kıran altın fiyatlarında teknik göstergelerin yükseliş hareketinin devamını işaret ettiğini ve küresel olarak zayıflayan risk algısı ve artan güvenli liman talebinin de teknik göstergeleri doğruladığını belirtmiş, altının kısa vadede 1300 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Çin Maliye Bakanlığı’nın, Çin’in 60 milyar dolar değerindeki ABD ürününe yönelik vergi tarifesinin yükseltileceğini açıklamasının ardından küresel risk iştahı hızla gerilerken, altın ve yen gibi güvenli liman görünümlü varlıkların değer kazandığı görüldü. Ons altın fiyatları yeniden 1300 seviyesi üzerine yükselerek 1303,36 seviyesini test ederken, yende görülen güvenli liman alımlarının etkisi ile birlikte USDJPY paritesi de 109,02 seviyesine kadar geriledi.

Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1299 seviyesinden işlem görüyor. Genel görünüme baktığımızda: Fed ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere küresel merkez bankalarının tonlarını yumuşatarak ekonomilerin desteklenmeye ihtiyaç duyduğu vurguları, ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden alevlenmesi ve bununla birlikte yeniden ortaya çıkan Kuzey Kore – ABD gerilimi ve majör merkez bankalarının altın alımlarına devam ediyor olması gibi faktörler, altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesini hedef alabileceğini işaret ediyor.

10.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Altının Tekrar Hızla O Seviyeye Çıkmasını Bekliyoruz

Küresel piyasalardaki zayıf risk iştahı ve dolar endeksinin 97,70 direncini aşamaması sonrasında yeniden 97,50 seviyesi altına gerilemesi ile birlikte altın fiyatlarının da önceki gün yaşadığı kayıpların bir kısmını telafi ettiği görülüyor. Yeniden 1280 seviyesi üzerine yerleşen ons altın, bu sabah saatlerinde 1286 seviyesi civarında seyrediyor. ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi 10 Mayıs’tan itibaren %10’dan %25’e yükseltmeye yönelik kararı bugün itibarıyla devreye giriyor. Bir yandan da Washington’da ABD ve Çin yetkilileri arasında ticaret görüşmeleri sürüyor. Dolayısı ile, ABD -Çin arasındaki görüşmelere ilişkin varlığını korumakta olan belirsizlikler nedeniyle altın ve yendeki güvenli liman alımlarının etkili olmaya devam edebileceği görüşündeyiz.

Teknik görünüme bakacak olursak: Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere ons altın bu sabah saatleri itibarıyla kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kırma çabası içerisinde. Teknik göstergelerin yükseliş çabasını desteklediğini görüyoruz. Bununla birlikte altın fiyatlarının kısa vadede yeniden 1300 seviyesi üzerine yerleşmesini beklemekteyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Nisan ayı TÜFE verileri ve Fed Yönetim Kurulu Üyesi Brainard ve New York Fed Başkanı Williams’ın (FOMC’de oy sahibi iki üye) konuşmaları takip edilecek. Ayrıca, ABD – Çin arasındaki müzakerelere ilişkin gelebilecek olası veri akışı da takip dilecek.

09.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Ons altın 1280$ seviyesinin üzerinde ısrarcı

Ons altın 1280$ seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. ABD ile Çin arasında ticaret görüşmeleri bugün ve yarın yapılacak. Bu görüşmeler öncesinde ABD, 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi %10’dan %25’e yükselttiğini duyurdu. Çin ise misilleme yapabilir tedirginliği hala var. Bu tablo karşısında piyasalardaki endişe küresel borsaların seyrine yansıyor. Dolayısıyla ons altında da güvenli liman algısı sınırlı da olsa çalışıyor. Bugün için görüşmelerle ilgili gelebilecek olası açıklamalara karşı dikkatli olmakta yarar var. Takvim açısından sakin bir gün dolayısıyla açıklanacak ABD verilerinin ons altında ciddi bir hareket yaratması beklenilmiyor.

Teknik Analiz: Ons altın ortalamalarının arasında seyrediyor. 14 günlük ortalama 1278$ olarak görülürken, 22 günlük ortalama ise 1282$ seviyesinden geçiyor. Altın 1282$ seviyesinin üzerinde güçlenirse bu durumda yükselişini 1287$ seviyesine doğru taşıyabilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde, 1280$ seviyesinin altında 1275$ seviyesi karşımıza çıkabilir.

08.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Altının Tekrar Hızla O Seviyeye Çıkmasını Bekliyoruz

ABD – Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin sekteye uğrayabileceğine ilişkin artan piyasa endişeleri, piyasadaki risk iştahını önemli ölçüde azaltırken, güvenli liman talebini artırdı. ABD – Çin arasındaki görüşmelerin, ABD Başkanı Trump’ın Pazar günkü tehditkar çıkışına rağmen devam edecek olması ve Çin cephesinin daha ılımlı ve uzlaşmacı bir tavır sergilemesi küresel piyasalarda bozulan risk algısını bir miktar düzeltse de, genel olarak düşük iştahı ortamı ve yüksek güvenli liman talebinin sürdüğünü görüyoruz. ABD Başkanı Trump’ın, Pazar günkü paylaşımında ifade ettiği ve Cuma günü uygulamaya koyacağını açıkladığı ek vergi tarifelerini devreye sokup sokmayacağı ve müzakere sürecinin nasıl şekilleneceği piyasalar gözünde halen daha büyük bir belirsizlik unsuru olarak yer almakta. Dolayısı ile piyasalardaki düşük risk iştahı ve yüksek güvenli liman ortamının bir süre daha etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Bununla birlikte altın ve yendeki güvenli liman alımlarının etkili olmaya devam edebileceği görüşündeyiz. Altın fiyatlarının kısa vadede 1300$ seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz.

07.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Altının Tekrar Hızla O Seviyeye Çıkacağını Bekliyoruz

ABD Başkanı Donald Trump’ın Pazar gecesi yaptığı sosyal medya paylaşımı sonrasında artan güvenli liman talebi ons altını 1285 seviyesi üzerine taşımıştı. Ancak, riskli varlıklarda yaşanan sert satışların ve risk iştahında görülen sert düşüşün ardından, dün öğleden sonra saatlerinden itibaren risk algısında bir iyileşme hareketi başladığı görüldü. Bununla birlikte 1280 seviyesi altına inen ons altın fiyatları, dün gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Ons altın bu sabah saatlerinde 1282 seviyesi civarında dalgalı bir seyir izlemekte. Bu noktada, küresel piyasalardaki güvenli liman talebinin güçlü kalmaya devam edeceği beklentimiz ile birlikte, altın fiyatlarında 1300 seviyesi altındaki seyrin kalıcı olmayacağına yönelik öngörümüzü korumaktayız.

Altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde yeniden 1300 seviyesi üzerini hedef almasını ve bu seviye üzerinde tutunması ile birlikte yükselişini 1350 seviyesine doğru hızlandırmasını beklemekteyiz. Bugün Almanya’dan gelecek olan Fabrika Siparişleri verileri izlenecek. Diğer taraftan, ABD – Çin arasındaki görüşmelere ilişkin gelecek olan haber akışı da yakından takip edilecek.

Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

Altın Yorum ve Yorumları Analizleri Tahminleri

User Rating: 4.63 ( 2 votes)

7 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar