Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Haziranda En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Haziranda En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Haziranda En Çok Kazandıran Yatırım Araçları hangileri? Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi olarak (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde, haziran ayında en fazla reel getiri dolardan sağlanmış oldu..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), finansal yatırım araçlarının haziran ayına ilişkin reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre, geçen ay en yüksek reel getiri, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde olarak ise 1,4, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,81 ile dolarda gerçekleşmiş oldu.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından euro yüzde 0,24 oranında yatırımcısına kazanç sağlarken, külçe altın yüzde 0,77, mevduat faizi yüzde 1,85, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 6,11 ve BIST 100 endeksi yüzde 9,21 oranında yatırımcısına zarar sağladı.

TÜFE ile indirgendiğinde ise euro yüzde 0,65 oranında yatırımcısına kazandırırken külçe altın yüzde olarak 0,36, mevduat faizi yüzde 1,45, DİBS yüzde 5,72 ve BIST 100 endeksi yüzde 8,84 kayba sebep oldu.

Dolar üç aylık değerlendirmede, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,59, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12,16 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, BİST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 25,11, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 22,65 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre külçe altın yer alan incelemede ise, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,24, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,36 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağlamış oldu.

Aynı zaman aralığında ise BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde olarak ise 24,19, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19,79 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak kayıtlara geçmiş oldu.

En çok Euro Kazandırdı

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirme yapıldığında euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,68, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18,66 ile yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağlayan araç olarak görüldü.

Diğer taraftan DİBS, yatırımcısına Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde olarak ise 22,87, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 17,31 oranında kaybettirmiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar