Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü Hesaplaması Nasıl Olur?

Temettü Nasıl Hesaplanır? Bir şirket para kazanmaya başladığı zaman, genellikle iki genel seçeneğe sahiptir. Bir yandan, bu parayı kendi operasyonlarını genişleterek, yeni ekipman satın alarak vb. (Bu şekilde harcanan paraya “dağıtılmamış kazanç” denir.) Alternatif olarak, kârlarını yatırımcılarına dağıtmak için kullanabilir. Yatırımcılara bu şekilde ödenen paraya temettü denir. Bir hissedarın bir şirket tarafından sahip olduğu temettü tutarının hesaplanması genel olarak oldukça kolaydır; Sadece hisse başına ödenen temettü sahip olduğunuz hisse sayısıyla çarpın. Kazanılan kazancın hisse başına fiyatlara bölerek “temettü verimi” (hisse senedi sahiplerinin size temettü ödeyecekleri yatırım yüzdesi) belirlemek de mümkündür.

Hisse Başına Kar Payı

Pay başına düşen temettü, yatırımcılar için önemli bir miktadır çünkü temettüde ödediği meblağın doğrudan hissedar için geliri ifade ettiği tutar ve hisse başına kâr payı, bir hissedarın temettü ödemelerini hisselere sahip olmasından hesaplamak için kullanabileceği en basit rakamdır. Bu arada, zaman içinde büyüyen bir HBKP, bir şirketin yönetiminin kazanç artışının sürdürülebileceğine inandığı bir işaret olabilir.

Hisse Başına Kâr Payı (HBKP)

Aradaki temettüler de dâhil olmak üzere, HBKP’nin uygun bir şekilde hesaplanması için, herhangi bir özel temettü içermeyen tüm yıl boyunca yapılan temettüler bir araya getirilmelidir. Özel temettüler, sadece bir kez yayınlanması beklenen ve bu nedenle dahil edilmeyen temettülerdir. Ara dönem kâr payları, bir şirketin yıllık kazancı belirlemeden önce beyan edilen ve ödenen hissedarlara dağıtılan temettülerdir. Bir işletme, hesaplama dönemi boyunca ortak paylar çıkarmışsa, ödenmemiş adi hisse senetlerinin toplamı genellikle, hisse başına kazanç için kullanılan aynı rakam olan raporlama dönemindeki ağırlıklı ortalama paylar kullanılarak hesaplanır.

HBKP’yi artırmak, bir şirketin hissedarlarına güçlü bir performans göstermesi için iyi bir göstergedir. Bu nedenle, HBKP’ye katma konusunda temettü ödeyen birçok şirket, bu nedenle temettü ödeyen kurumlar sabit HBKP büyümesiyle başarı göstermedikler. Örneğin, Coca-Cola, 1920’den beri çeyreklik bir temettü ödedi ve en az 1996’dan beri (stok bölünmeleri için ayarlama) sürekli olarak yıllık HBKP’yi artırdı. Benzer şekilde, Walmart, her yıl Mart 1974’te temettü ödemesini 0,05 dolar olarak ilan ettiğinden beri yıllık nakit temettülerini artırdı ve 2015’ten bu yana perakende devi, hisse başına temettü başına 4 kuruş ekledi ve bu da Walmart’ın mali değeri için 2.08 dolara yükseldi.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü Nasıl Hesaplanır? Bir şirket para kazanmaya başladığı zaman, genellikle iki genel seçeneğe sahiptir. Bir yandan, bu parayı kendi operasyonlarını genişleterek, yeni ekipman satın alarak vb.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar