Hisse Borsa

Tahvil Türleri Nelerdir?

Tahvil Türleri Nelerdir?

Tahvilin sahibine sağlamış oldukları hak ve güvencelerle beraber farklı ve birçok çeşidi vardır. Peki Tahvil türleri nelerdir?

#Tahvil türleri nelerdir?

Devlet Tahvilleri

Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılmış olan borçlanma türü olarak bilinir. Belediye ve kamu kuruluşlarının çıkardıkları tahvillerde ise Devlet tahvilleri kapsamında değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Özel Sektör Tahvilleri

Özel şirketler tarafından çıkarılan ve finansman borcunu karşılamak amacıyla çıkarılmıştır.

Başabaş Tahviller

İhraç edilmiş olan yani çıkarılan tahvil nominal değeri ile beraberinde satışa sunuluyorsa bu  Başabaş Tahvil adı verilir.

Primli Tahviller

İhraç edilmiş olan yine tahvil nominal değerinin altında bir bedelle satışa sunuluyorsa bu da Primli Tahvil adı verilir.

İkramiyeli Tahviller

Tahvillerde uygulanılmış olan faiz ya da erken satış primi gibi ekstra avantajlar, tahvil satışını teşvik etmek için uygulmaktadır. Ancak bunun beraberinde ise ülkemizde tahvil sahiplerine faiz haricinde ise ek olarak herhangi bir ekstra menfaat sağlanmamaktadır.

Nama/Hamiline Tahviller

Ülkemizdeki  tahvillerin hamiline olarak ihraç edilmesi sürekli yapılmasına rağmen bununla beraber tahvillerde diğer menkul kıymetler gibi nama yazılı olarak da ihraç edilebilirler ve işlem görebilir.

Paraya Çevirme Kolaylığı Olan Tahviller

Bu tahviller ihracının sonrasında ise belirli bir süre geçtikten sonra  herhangi bir zamanda, işlenmiş günlük faizi ile birlikte  nakde çevrilebilmektedirler. Ancak bunun beraberinde ise bazı tahvillerde bu işlem her zaman yapılabilirken bazılarında ise yer alan araştırmada, tahvil sahibinin tahvili çıkaran şirketten talepte bulunması durumunda tahvil itfaya dahil edilebilmekte.

Garantili / Garantisiz Tahviller

Adından da anlaşıldığı gibi bir holdingin  ya da bir bankanın  güvencesi altında olan tahviller olarak bilinir. Bu garanti  söz konusu tahvilin  bedelinin ve faizlerinin geri ödenmesi ile sınırlı yapılmaktadır.

Sabit / Değişken Faizli Tahviller

Tahviller vade sonuna kadar elde tutulması durumunda sözleşmede yer alan faizi ve tahvil bedelini garanti etmektedir. Sabit faizli tahvilde ise vade sonunda elde edilecek Tahvilde ise vade sonunda tahvil sahibinin alacağı toplam miktar vade başlangıcında belirlenmiştir. Enflasyon ve Finansal Kriz dönemlerinde piyasalarda oluşabilecek ani  ve dengesiz hareketlere karşı olarak tahvil sahibini koruması için, piyasa koşullarına göre faiz oranı değişim yapan tahvil, faiz riskini azaltarak ihraççısına da uzun vadeli borçlanma imkanı sağmaktadır.

Endeksli Tahviller

Bu tahvilde anapara ile beraberinde, ihraç tarihi ile itfa tarihi arasındaki süreçte geçen zamanda  Altın fiyatlarına veya  belli bir döviz kurundaki yükseliş oranına göre yükseltilerek tahvil sahibine vade sonunda ödenmesi yapılmaktadır. Endeksli tahvillerde yatırımcıları faizlere karşı korumasını sağlar.

Kara İştirakli Tahviller

Vade sonunda anapara ödemesi ile çıkarılmakta olan Kara iştirakli tahvillerin dönem karı hesaplaması yapılırken aşağıda belirtmekte olan üç esastan biri tahvili ihraç eden tarafça  seçilerek tahvil sahiplerine ödenecek olan dönem karı olarak belirlenilmesi yapılır.

Tahvil Türleri Nelerdir?

Tahvil Türleri Nelerdir? Tahvilin sahibine sağlamış oldukları hak ve güvencelerle beraber farklı ve birçok çeşidi vardır. Peki Tahvil türleri nelerdir?

Kullanıcı Oyu: 2.6 ( 2 Oy Verildi)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar