Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Şirketler Nasıl Borsaya Açılır?

Şirketler Nasıl Borsaya Açılır?

Şirketler Nasıl Borsaya Açılır? Şirketlerin büyüme oranlarının artmasıyla birlikte gün geçtikçe de ticaret hacmi artmaktadır. Ticaretin gelişmesi ve hızla ülke sınırlarını aşması yeni yatırım alanlarının oluşmasını bir zorunluluk olarak kılmıştır. Ülkemizde belirli bir piyasanın üstüne çıkabilmiş ticaret yapan firmalar borsa İstanbul sayesinde kendilerine yatırım yapacak yeni ortaklar bulabilmektedir.

 Halka Arz Nedir?

Bu nedenlerden dolayı şirketlerin borsaya açılmasına hakla arz denir. Bu işlem sayesinde şirketler küçük miktarlar ile alınıp satılırlar. Şu anda borsa İstanbul da işlem gören tüm şirketler halka arz edilmiş olan şirketlerdir. Halka arz ile anlaşılması gereken, bu şirketlerin belirli bir piyasa değerinin üstünde olmasıdır.

Bir şirketin borsaya girip halka arz olabilmesi için kesinlikle anonim şirket olması gerekir. Yani halka arz olarak şirketler kendilerini küçük paylar halinde satışa sunmuş olurlar. Bu nedenle şirketler, yeni yatırımlar alabilir ve mevcut olan önceki borçlarını bu nakit akışıyla ödeyebilme imkanı sağlamış olurlar. Uzun vadede bu durumu düşünüldüğünde şirketler için olumlu sonuçlar ortaya çıkardığı görülebilir.

Şirketlerin borsaya girip kendilerini halka arz etmelerinin halka arz ve ikincil halka arz olmak üzere 2 yolu vardır. Bu iki yolun birbirinden farkı ise gayet açıktır. İlk olarak halka açılan şirket daha önce kapalı durumda olan ve kendini ilk defa halka arz eden şirkettir. İkincil halka arzda ise ilk halka arzda küçük bir payını halka arz eden şirketin daha büyük paylarını halka arz etmesi durumudur.

 Halka Arz Nasıl Yapılır?

Şirketler aracı kurumlar aracılığı ile halka arz olur. Şirketler halka arz yetkili bir aracı kurumla sözleşme imzalayarak kendini halka arz etmiş olur. Halka arz işleminin hayata geçmesi aşamasında bir diğer önemli konu ise şirketin aracı kurumların yanı sıra sermaye piyasası kurulu ile de bir sözleşme imzalayacak olmasıdır. SPK ile imzalanan bu sözleşme şirketler açısından hayati derecede önemlidir. Kendini halka arz etmek isteyen şirketler sermaye piyasası kurulu ile yapmış oldukları anlaşma ile sermaye piyasası kurulunun kararlarına tabii olurlar. Bu nedenle bir şirketin halka arz işlemlerini başlatabilmesi için kendini SPK’nın belirlediği kriterlere uygun hale getirmesi gereklidir. İstenen tüm bu kriterler gerçekleştirildikten sonra aracı kurum borsa İstanbul’a şirketin halka arzı için başvuruda bulunabilir.

Şirketin halka arzı için istenen tüm işlemler ve gerekli başvurular tamamlandıktan sonra sermaye piyasası kurulu ve borsa İstanbul’un faaliyetleri ile süreç devam eder. Bu kurumların yetkilileri şirketin faaliyetlerini, piyasa değerini, merkez binasını inceleyerek gerekli formları doldururlar. Bu kurumlardan gelen yetkililerin uygun görmesiyle birlikte artık şirketin halka arz işlemleri başlayabilir.

Tüm bunlar tamamlandıktan sonra şirketin halka arz işleminin hangi fiyattan gerçekleşeceği çeşitli yolların yanı sıra çoğunlukla halka arz edilen şirketin net değeri ve pay sayısının birkaç etkenle hesaplanmasıyla sonuca kavuşturulur.

Şirketler Nasıl Borsaya Açılır?

Şirketler Nasıl Borsaya Açılır?

Şirketler Nasıl Borsaya Açılır?

Şirketler Nasıl Borsaya Açılır? Şirketlerin büyüme oranlarının artmasıyla birlikte gün geçtikçe de ticaret hacmi artmaktadır.

Kullanıcı Oyu: 2.65 ( 2 Oy Verildi)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar