Hisse BorsaPara piyasası

Piyasada neler oluyor?

Piyasada neler oluyor?

 

Biliyorsunuz ABD Başkanı Trump aday olup seçilmeden önce bile, seçim çalışmaları sırasında üzerinde durduğu bir konu vardı. ABD Dolarının pahalı olduğu, bu yüzden rakipleri ile dünya üzerinde yarışamadığıydı. Başkan olduktan sonra bu söylemlerini, FED’in faiz artırma çabalarına rağmen hala sürdürüyor. Bu bakımdan dolar dünya ekonomisi açısından Trump ve FED arasında sıkıştı kaldı.

 
Trump’un söylemleri neydi ? ABD’nin Meksika ile ticaret açığının, 1993’de sıfırken, 60 milyar dolara çıktığına dikkat çeken Trump, ticaret anlaşmalarının gümrük vergilerini düşürdüğünü, Çin’in ABD’ye otomobil parçaları satması için arka kapı sağladığını, bununda ABD’nin bağımsızlığına zarar verdiğini yönündeydi.

 
ABD’nin Trump’un bahsettiği yüksek gümrük vergilerini uygulamaya koyması durumunda, dış ticarete bağımlı olan ABD’de tüketimin zorlaşması, dolayısıyla refah seviyesinin daha da düşmesi kaçınılmaz olabilir. Çünkü düşüncesinde yurt dışından getirilen ürünlere % 20 Sınır uygulaması da vardır. Buna paralel ABD borsalarındaki yükseliş, ABD endekslerinde yeni rekorlar kırmasına sebep oldu. Şu an, uluslararası piyasalarda Mart ayında FED’in bir faiz artışı yapma olasılığı, % 90 Yaklaştı. Dolar endeksi (DXY) son iki günde 102.00 Test etti.
Bizim piyasalarda ise buna paralel 02.03.2017 Tarihi itibarı ile BİST 100’DE 89.944.00 kadar yükseliş gerçekleşti. Bu devam eder mi? Yabancıların pozisyonlarına baktığımızda devam edebilir. Fakat doların biraz soluk alması gerekiyor. Dolar/TL Kuru şu an 3.6994 seviyelerinde. 3.7010 dede direnç var. Burayı aşarsa ivme devam edebilir. Eğer DX Endeksi 102.70 Hareket ederse burayı kırma ihtimalide doğar. Bu aşamada Mart 15-16 Tarihleri yaklaştıkça piyasalar gerilecektir. Çünkü FED’in Faizi arttırma olasılığı vardır. Eğer FED Faiz arttırırsa, değerli madenler düşer, gelişen ülke paraları dolar karşısında değer yitirir. Euro/Usd Paritesi aşağı seviyelere çekilir. Sonuçta 16 Mart tarihine kadar piyasalar dalgalanacak, çıkacak karara göre de yön bulacaktır.

 

 

[poll id=”5″]

 


Etiketler

Ahmet Bakırtaş

Matematiği seven biri olarak 1984 Yılından beri finansal piyasalar ile ilgileniyor ve takip ediyorum. O yıllardan bu yıllara kadar finansal veya finansal olmayan varlıkların grafiklerde oluşturulan değerlerin sebep ve nedenleri araştırdım. Elliott ve Dow Teorilerini orijinal makalelerinden anlamaya çalıştım. Robert Rhea, Malkiel, Benjamin Graham ve Richard Russell’in piyasaların işleyişi hakkındaki görüşleri doğrultusunda hareket edip araştırmalar yaptım. Sonuçta; Dünyada bulunan 1000 lerce finansal varlığın fiyatlarını gün gün takip ederek, test ederek, bu finansal varlıklara ait değerlerin grafiklerde rastgele, alım-satım emirleri, psikoloji veya tesadüfen oluşmadığı, aksine para gücü ve matematiksel bir yapı sayesinde oluşturulduğu yönünde somut sonuçlara ulaştım Bu konuda, kantitatif incelemeler ve testler sonucu, üstün bir tarafları ve objektif, belirgin, matematiksel ve mantıksal açıklamaları olan, kavramları açık ve net, sonuçlar hatasız, sınamaya ve teste açık bilimsel somut kanıtlar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar