Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Menkul Kıymetler Borsası Nedir?

Menkul Kıymetler Borsası Nedir?

Menkul Kıymetler Borsası Nedir? Borsa, alıcı ve satıcıların yüz yüze gelme zorunluluğu olmaksızın yatırım araçlarını aracı yoluyla alıp sattığı bir pazardır. Borsada alıcılar almak istedikleri yatırım aracının ücretini belirleyip temin ettikten sonra aracıya belirtir ve satıcı da bu konuda yapması gereken onay işlemini yapar. Süreç bu şekilde sonlanır, borsa sistemi tamamlanmış olur.

Burada kıymetli kâğıt ve ticari mal olarak tanımı yapılmış olan mallar işlem görür ve fiyatlar arz-talep değişikliğine göre şekillenir. Arz ve talep ülkelerin ekonomisine, yaşadığı krizlere bağlı olarak değişiklik gösterdiği için zaman zaman borsanın yükselmesiyle veya düşmesiyle ilgili durumlar söz konusu olur.

Borsada bir işlemin gerçekleşmesi için arz ve talebin birbirini tutması gerekir. Örneğin; A kişisi X hissesini satın almak isterse bunun için bir tutar belirler. Eğer B kişisi de elinde tuttuğu X hissesini A kişisinin belirlediği tutardan satmak isterse burada arz ve talep birbirine denk geliyor demektir. Yani bu kıymetli kâğıt veya ticari mal için alım satım işlemi gerçekleşecektir.

Menkul Kıymetler Borsası

Menkul kıymetler piyasasında, firmalar halka menkul kıymet arz ederler. Halk da firmalardan menkul kıymet talep eder. Yani karşılıklı olarak bir menkul kıymet alım satım işlemi arzusu vardır. Menkul kıymetler piyasası, sermaye piyasalarından arz ve talep değişikliği dolayısıyla ayrılmış olan bir sermaye piyasaları koludur. Aslında sermaye piyasaları ile iç içe olan menkul kıymetler borsası, arz ve talep işleyişinin ters olması sebebiyle sermaye piyasalarından ayrılan bir kol olarak adlandırılır.

Menkul kıymetler piyasası, temel olarak birincil ve ikincil piyasa olarak ikiye ayrılan sermaye piyasalarının ikincil kolunda yer almaktadır. Birincil bölümde, yeni ihraç edilen menkul kıymetlerin karşılığında sanayiye uzun vadeli fonların aktarımı gerçekleştirilir. İkincil bölümde ise, eskiden ihracatı gerçekleşmiş olan menkul kıymetler kişiler arasında devamlı olarak el değiştirir. Bu sebeple bu piyasa sermaye piyasalarından ayrılmış, menkul kıymetler piyasasını oluşturmuştur.

Menkul kıymetler borsasından alınıp satılan kıymetli evrakların iktisadi olarak değerinden bahsetmek söz konusu değildir. Sadece iktisadi değeri temsil eden belgeler olarak nitelendirilirler. Yani menkul kıymetler tarafından temsil edilen gerçek değerler bu kıymetli evrakların arkasında gizlidir.

 En Çok İşlem Gören Menkul Kıymetler

– Hisse Senetleri

– Devlet tahvilleri

– Finansman bonoları

– Hazine bonoları

– Yatırım fonu tahvilleri

– Özel sektör tahvilleri

– Kamu Ortaklığı İdaresi ve Toplu Konut İdaresi tarafından çıkarılan tahviller

– Banka bonoları

– Gelir ortaklığı senetleri

Menkul Kıymetler Borsası Nedir?

Menkul Kıymetler Borsası Nedir?

Menkul Kıymetler Borsası Nedir?

Menkul Kıymetler Borsası Nedir? Borsa, alıcı ve satıcıların yüz yüze gelme zorunluluğu olmaksızın yatırım araçlarını aracı yoluyla alıp sattığı bir pazardır.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar