Hisse Borsa
Neler Oluyor?

İMKB nedir? İMKB görev ve yetkileri nelerdir?

İMKB Nedir? İMKB görev ve yetkileri neler?

İMKB görev ve yetkileri nelerdir? Bu yazımızda İMKB nedir? İMKB görev ve yetkilerinden sizlere bahsedeceğiz. İMKB açılımı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası diye adlandırılmaktadır. Türkiye’de tek borsa kurumudur. Hisse, borsa, vob, varant, gelir ortaklığı sertifikaları ve çok daha fazlası bu kurum üzerinden yürümektedir.

İMKB ne zaman kuruldu?

26 Aralık 1985 günü kurulmuş olup, 3 Ocak 1986 yılında faaliyete başlamıştır. İMKB genel kurulunca 5 yönetim üyesinden oluşmaktadır.

İMKB Yönetim kurulundan bazıları nelerdir?

 1. Genel kurul
 2. Yönetim kurulu
 3. Denetim kurulu
 4. Başkan yardımcıları
 5. Hukuk Müşavirleri
 6. Teftiş kurulu
 7. Danışmanlar
 8. Müdürlükler
 9. Komiteler

olmak üzere genel yapısı olarak yer almaktadır.

İMKB Görevleri nelerdir?

 • Borsada meydana gelmekte olan olağan dışı durumlarda ise mevzuatın vermekte olduğu yetkiler doğrultusunda gerekli tedbirleri almaktadır.
 • Borsa üzerinden yapılmakta olan alım ve satım işlemlerini serbest rekabet şartları içerisinde düzenli olarak yürütülmesini sağlamak.
 • Borsa pazarlarında yapılmakta olan işlemler sonucu toplam işlem fiyatları üzerinden hesaplama yaparak seans bitimi sonrası ilanda bulunmak.
 • Borsa’nın çalışma saatlerini ve çalışma günlerini belirleyerek borsa bülteninde ilan etmek.
 • Kanuni tüm zorunluluklar yerine getirilerek bunun beraberinde ise kambiyo, para ve kıymetli madenler ile ilgili olarak piyasalar açmak.
 • Menkul kıymetlerin borsa kotuna alınması ile ilgili tüm başvuru işlemlerini gerçekleştirmek, başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak.

İMKB resmi sitesi için tıklayınız.

İMKB nedir? İMKB görev ve yetkileri nelerdir?

İMKB nedir? İMKB görev ve yetkileri nelerdir? Bu yazımızda İMKB nedir? İMKB görev ve yetkilerinden sizlere bahsedeceğiz. İMKB açılımı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası diye adlandırılmaktadır.

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar