Hisse Borsa

Hisse Senedi Yorumları

Hisse Senedi Yorumları 

Hisse Senedi Yorumları Bu yazımızda içinde bulunduğumuz 2017 yılının ikinci yarısının olası hisse senetleri performansları üzerinde duracağız. Gerek makro ekonomi gerek mikro ekonomi hisse senetlerinin gidişatına etki eden temel öğeler olmakla beraber borsa endekslerimiz bu yıl :

Hisse Senedi Yorum ve Analizleri

XU100 : 99.ooo.-

XU050: 94.865.-

XU030: 121.432.- puanlarını gördü.

Bu değerlere bakarak borsamızın yoluna emin adımlarla devam ettiğini görebiliriz. FED’ in olası faiz arttırma hamlelerinde gecikme ya da adet(sayı) olarak azalma beklentisi borsamızın yükselmesinde büyük bir etken olarak karşımıza çıktı. Bu durum gelişmekte olan ülkelerdeki risk iştahını arttırmış ve borsalara alım gelmiştir. Ülkemiz aynı zamanda Dolar kuru içinde ayrışma yaşamış ve TL Dolar karşısında değer kazanmıştır.

İsterseniz şimdi de sektörel bazlı bazı tespitlerde bulunmaya çalışalım :

  • Ülkemiz için turizmde bu yıl beklenti büyük bu havayolu şirketleri karlarına yansıyabilir. Dolayısı ile havayolu şirketleri ve havayolu hizmetleri kağıtlarını yakından takip etmek mantıklı bir seçenek olabilir.
  • Her ne kadar emlak balonundan söz ediliyor olsa dahi hali hazırda emlak satışları tam gaz devam ediyor. Bu da gayrimenkul yatırım ortaklıklarında hareketlere sebep olabilir. Yine çimento şirketlerini de yakında takip etmek faydalı olacaktır. Emlak sektörü ülke çapında ortalama 300’ e yakın sektörü etkilemektedir. Bu anlamda bir analiz yaparak uygun kağıtlarda pozisyon alınabilir.
  • Gıda – İçeçek ; genellikle Ramazan aylarında ve yaz aylarında gıda ve içecek firmalarında hareket beklenir. Özellikle Ramazan ayının yaz ayına gelmesi gıda harcamalarını arttırırken yaz tatili ile birleşmesi hem süreci hem harcamaları arttırmaktadır. Bu nedenle gıda ve içecek hisselerinde de olumlu gelişmeler beklemek yanlış olmaz.
  • Teknoloji şirketleri için ciddi devlet katkısı gündemdedir. Teknoloji şirketlerine yatırım amaçlı faizsiz ya da düşük faizli krediler verilmesi ciddi olarak gündemdedir. Bu anlamda teknoloji hisselerini de gözlemekte yarar olacağı kanaatindeyiz.

Son olarak özellikle XU030 üzerinde yoğunlaşmanın faydalı olduğunu çünkü uluslararası konjonktürde ani değişimlere açık bir süreç yaşandığını göz ardı etmemenin gerekliliğini de anekdot olarak belirtelim.

Not: Bu makalede belirtilen sektörler ve / veya hisseler yatırım tavsiyesi değildir. Sadece haber niteliği taşımaktadır.

Hisse Senedi Yorumları

Hisse Senedi Yorumları bu yazımızda içinde bulunduğumuz 2017 yılının ikinci yarısının olası hisse senetleri performansları üzerinde duracağız. Gerek makro ekonomi gerek mikro ekonomi hisse senetlerinin gidişatına etki eden temel öğeler olmakla beraber borsa endekslerimiz bu yıl

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar