Hisse Borsa

Döviz Borsası

Döviz Borsası

Finans piyasasının en önemli unsurlarından biri olan döviz nedir ? Döviz borsası nasıl işler ? Piyasanın akışını sağlayan önemli konulardan biri olarak bilinen döviz hakkında, en önemli bilgileri sizlere aktarıyoruz.

Döviz; uluslararası ödemelerde kullanılan para, çek vb. gibi ödeme araçlarına denilmektedir. Yani yabancı ülke paraları döviz olarak adlandırılmaktadır. Bir ülkede bulunan dövizlerle, farklı ülkelerde alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu nedenle ülke için çok büyük bir önemi olduğu söylenebilir. Mesela ülkemiz, başka bir ülkeden herhangi bir malı satın alırken, o ülkenin para birimi ile ödeme yapar. Bu da dış ekonomik ilişkilerde dövizin ne denli kullanışlı ve önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Buna ek olarak ise dövizlerin alınıp satılabildiği de bilinen bir şeydir. Mesele dolar ya da euro satın alan biri, dilediği zaman aldığı dövizi Türk parasına kar ederek çevirebilir. Öyle ki bu da döviz borsasını oluşturur ve yatırım yapan kişiler için karı da beraberinde getirir.Ülkemizde döviz borsasının kontrol noktası Kapalı çarşı ve Tahta kale olarak bilinmektedir. Tahta kale de gerçekleşen döviz işlemlerinin her geçen gün artmasına paralel olarak bu bölgenin artık serbest döviz piyasasının nabzını tuttuğunu söylemek oldukça doğru olacaktır.

Döviz Borsasında Nasıl İşlem Yapılır?

Döviz borsasında Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Kanada Doları, Avustralya Doları ve İsviçre Frangı olmak üzere 7 çeşit para birimi kullanılmaktadır. Borsanın en önemli para birimlerinden olarak bilinen bu 7 çeşit,  diğer para birimlerine göre çok daha fazla işlem görmekte ve genel bir araştırma yapıldığında ana para birimi olarak kabul edildikleri görülmektedir.

Ancak döviz borsası bu kadar kısıtlı değildir. Diğer ülkelerin para birimleri de geçerli bir şekilde kullanılmaktadır. Borsadan elde edilen bilgilere göre Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Avustralya Doları ve İsviçre Frangı major para birimleri olarak bilinmektedir. Bu birimlerin dışında kalan paralar ise minor para birimi olarak bilinmektedir. Son zamanlarda döviz borsasındaki hareketliliğin artmasına bağlı olarak yabancı para birimleriyle yatırım yapmak çok karlı bir işlem olacaktır.

 

 

Döviz Borsası

Finans piyasasının en önemli unsurlarından biri olan döviz nedir ? Döviz borsası nasıl işler ? Piyasanın akışını sağlayan önemli konulardan biri olarak bilinen döviz hakkında, en önemli bilgileri sizlere aktarıyoruz.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar