• YARIM ALTIN
  7.870,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3079
  % 0,27
 • € EURO
  34,9749
  % 0,36
 • £ POUND
  41,1039
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4586
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3593
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  2193960,495
  % -0,38
 • BIST 100
  10.534,97
  % 0,53

Borsanın Düşüşü Nelere Bağlıdır? Neden Borsa Düşer?

Borsanın Düşüşü Nelere Bağlıdır? Neden Borsa Düşer?

Borsanın Düşüşü Nelere Bağlıdır?

Borsanın Düşüşü Nelere Bağlıdır? Borsada doğru bir şekilde işlem yapabilmek yaşanacak olan fiyat hareketlerinin ne yönde olacağını doğru tahmin edebilme becerisine dayanmaktadır. Borsada yatırım yapmakta olan ve yeni yatırımcı olarak piyasaya girecek olan kişilerin fiyat hareketleri konusunda deneyimli ve sağlam bir öngörüye sahip olması gerekmektedir. Borsada işlem görmekte olan araçların fiyatlarında meydana gelen değişiklikler bazı nedenlere bağlıdır. Bu nedenler ile artı ya da eksi yönlü hareket eden fiyatlar yatırımcıların kazanç elde etmesine olanak sağlar veya zarar etmesine zemin hazırlar.

Borsada Yaşanan Düşüşler Neye Bağlıdır?

Borsada Yaşanan Düşüşler Neye Bağlıdır? Yatırımcıların ilk olarak bilmesi gereken şey borsada yaşanan düşüş ya da artışların arz talep ilişkisine dayandığıdır. Örneğin borsada işlem görmekte olan bir hisse senedinin fiyatında yaşanan fiyat düşüşe bu hisse senedine talebin azaldığını göstermektedir. Bu düşüşler de genellikle ekonomik olarak oluşan problemler nedeni ile yaşanmaktadır. Yine aynı şekilde hisse senedinde yaşanan fiyat artışları, o hisse senedine talebin artması sebebiyle olmaktadır. Borsa ne zaman yükselir 2019 yılına ait veriler için bir sonraki yazımızda paylaşacağız.

Anlık gelişmekte olan alış ve satış işlemleri de borsanın düşmesine veya çıkmasına etki eden bir unsur olarak görülebilir. Arz talep dengesi borsa dalgalanmalarının önemli etkenlerinden olsa da asıl önemli olan dengelerin neye göre oluştuğudur. Bu noktada incelenmesi gereken asıl nokta yatırımcıların borsadaki hisse senetlerini neden almak ya da satmak istemesidir. Dolayısıyla borsaları etkileyen en temel etken yatırımcıların yatırım araçlarından beklentileri ve bu beklentiler karşısında oluşan durumlardır.

Şirket Durumlarının Borsaya Etkisi

 Borsa işlemlerinde yaşanan fiyat hareketlerini etkileyen önemli bir durumda şirketlerin durumudur. Borsada işlem görmekte hisse senetleri bağlı oldukları şirketlerin mali yapısı, başarısızlığı ya da yönetim başarısı gibi nedenlerle fiyat olarak değişiklik gösterebilmektedirler. Örneğin bir şirket bir ihaleyi alması beklenen şirketin ihaleyi alamaması sonucu hisse senetlerinde yoğun bir satış meydana gelerek hisse senedi fiyatı düşüşü yaşanabilmektedir. Tersi bir durum olduğunda tahmin edilmeyen bir şirketin güçlü şirketler arasından sıyrılıp bir ihale aldığında hisse senetleri yatırımcılar tarafından hızla alınacak ve hisse senedi fiyat artışı yaşanacaktır. Yakın zamanda bu durumlara örnek olarak gösterilebilecek pek çok durum yaşanmış ve borsada fiyat artışı ile fiyat düşüşü yaşanmıştır.

 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.