Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Borsalar Krizden Etkilenir Mi?

Borsalar Krizden Etkilenir Mi? Borsayı Etkiler Mi?

Borsa’nın Genel Durumu

Borsalar Krizden Etkilenir Mi? Borsa özel ve iştirak şirketlerinin bordaya bildirilmiş kadar olan hisselerinin halka arz edildiği, alım ve satımlarının gerçekleştirildiği bir platformdur. Borsa üzerinden herhangi bir şirketin hisselerine ortak olabilir, şirketin karı arttıkça bunun borsaya yansıması ile birlikte artan hisse senetlerini satabilir ve kar yapabilirsiniz. Tabi alınan hisse senetleri ile kar yapılabildiği gibi bu hisse senetlerinin düşüşü ile birlikte zarar da edilebilir.

Borsalar Krizden Etkilenir Mi? Yapılan araştırmalar ve veriler üzerinden hareket edilecek olunursa daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Düzgün ve istikrarlı giden piyasalarda yatırımcılar şirketlerin hisselerini alırken uzun vadeli planlar yapabilirler. Fakat oluşabilecek kriz durumlarında ilk etkilenen bölge Borsa olmaktadır. Hatta birçok kriz borsadaki yükseliş ve düşüşlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Yatırımcılar istikrarlı piyasaları daha çok sevmektedir. Çünkü bu şekilde olan piyasada yatırımcılar kısa sürede kazanç elde edebildikleri gibi uzun sürede de zarar etme ihtimalleri çok düşüktür. Yatırımcılar için durgun sular her zaman daha avantajlıdır.

Kriz Dönemlerinde Borsanın Durumu

Kriz dönemlerinde borsalar düşüş yaşamaktadır. Bu düşüş kriz dönemlerinde yatırımcının çekingen davranması ve hisse senetlerinden uzak durmasından kaynaklanmaktadır. Yatırımcılar bu gibi durumlarda mevcut konumlarını korumaya çalışmaktadır. Kriz dönemleri ancak borsada yatırımcının daha cesur davranması ile atlatılabilir. Bunun için de yatırımcılar piyasaya güven duymayı isterler. Mevcut durum kötü olsa bile ileri günler, aylar veya yıllar için aldıkları güvenler onları daha kolay yatırım yapmaya itebilir.

Kriz dönemlerinde borsada bu sebeplerden ötürü ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Herhangi bir yatırımcı borsa içerisinde alım satım yapmasa bile borsa dışındaki yatırımlarını da borsaya göre belirlemektedir. Borsada yaşanan olumlu veya olumsuz gelişmeler yatırımcının dışarıda yapacağı yatırımlar için de çok önemlidir. Herhangi bir şirketin borsa hisselerinde yaşadığı düşüşten ötürü o şirket ile ticaret yapacak olan yatırımcılarda ciddi bir güven endişesi ortaya çıkabilir ve yatırımcılar aynı sektördeki başka herhangi bir şirkete yönlerini çevirebilirler.

Tüm bu sebeplerden ötürü kriz dönemlerinde borsada yaşanan düşüşler sadece borsa içerisindeki hissedarların kar veya zararlarını değil borsa dışındaki ticareti de etkilemektedir. Borsada hisseleri olan bir şirket kemik bünyesinde yaşadığı olumsuzluk şirketin alt taşeronlarında da aynı oranda olmasa da yakın oranda olumsuzluğa sebep olmaktadır. Bu şekilde düşünüldüğünde krizden ilk etkilenecek yer veya krize ilk sebep olacak yer borsadır. Kriz dönemlerinde yatırımcılar akıllı davranmalı ve parametreli göz önüne alarak, riskleri indirerek yatırımlarına devam etmelidirler.

Borsalar Krizden Etkilenir Mi?

Borsalar Krizden Etkilenir Mi?

Borsalar Krizden Etkilenir Mi?

Borsalar Krizden Etkilenir Mi? Borsa özel ve iştirak şirketlerinin bordaya bildirilmiş kadar olan hisselerinin halka arz edildiği, alım ve satımlarının gerçekleştirildiği bir platformdur.

User Rating: 4.25 ( 1 votes)

Reşat Gürsöz

Para piyasası araştırmacısı ve Ekonomist

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar