Hisse Borsa

Borsadan Zarar Gören İşletmeler

Borsadan Zarar Gören İşletmeler

Borsadan Zarar Gören İşletmeler Günümüzdeki borsa rekabeti her dakika devam etmektedir. Genellikle büyük şirketler küçük yatırımcıları yutmaktadır. Aslında bunun başlıca sebepleri mali destek sorunludur. Şirketlerin destek görememesi, SPK’nın tanıdığı haklarla ortaklıktan vazgeçme ve hisse satışları piyasada bu şirketlerin zarar görmesine ve yok olmasına sebep olmuştur.

 Şirketlerin Halka Açıklığı

Türkiye’de şirketlerin halka açıklığı kısıtlı ve birçok şirket elini borsadan bu yönle çekmiş ve çekmek zorunda bırakılmıştır. Peki, neden bu destek sağlanmıyor. Aslında buda piyasanın yetersiz ve işlevsiz olduğunu gösterir. Büyük yatırımcılar her türlü kendini her türlü kurtarırken küçük yatırımcılar borsada ki halleri kısa süreli gözükmektedir. Siyasilerinde dikkatini çeken bu durum kimi zaman mecliste konu olurken kimi zamanda üstü kapatılmaya çalışıldı. Eğer halk ve meclis üyeleri buna destek verirse oluşan zarar daha aza indirilebilir.

 Yerli Mi Yabancımı

Sanayi alanında bulunan borsa şirketleri, genellikle yabancı sektördendir. Peki, neden yerli şirketler daha az. Aslında bu piyasaya küskünlük diye açıklanabilir. Borsadaki yersiz kapalı tahtalar bu gerçeği göstermektedir. Bugün ülkemizde en büyük şirketlerin bile halka açıklık oranı yüzde 5 olarak gözükmektedir. Bu yüzden birçok şirket yaşadığı bu sıkıntılardan dolayı borsadan çıkışını istemektedir. Her sene bu zarar karlar belirlenmektedir.

 

Piyasanın düşmesi ve çıkması bu şirketlerin zarar görmesinde en önemli nedenler arasında yer almaktadır. Doların yükseliş göstermesi ve yerli yatırımcıların azlığının vermiş olduğu zarar ve ülke ekonomisinin yeterli ilerleyemeyişi de ülkeye zararı olduğu gibi. Borsadaki şirketlerinde zarar görmesine sebep oldu. Devletin vermiş olduğu destek burada çok önemlidir. Büyük yatırımcıların yaptığı maliyette büyük olduğu için onlara tanınan haklarda büyük oluyor ama küçük yatırımcılar borsada ilerleyemiyor. Buda yeterli destek sağlanmadığı içindir. Türkiye’de borsaya ilgi duyan insanlar direk yabancı yatırımcının peşine düşüyor. Hal bu ki ülkemizde küçük yatırımcılara destek sağlansa ekonomi ve piyasada kalkına caz ve piyasa bu şirketlerin gördükleri zarar daha az olacak. Ülkece bilinçlenmek borsadaki değerimizi artıracaktır.

Borsadan Zarar Gören İşletmeler

Borsadan Zarar Gören İşletmeler Günümüzdeki borsa rekabeti her dakika devam etmektedir. Genellikle büyük şirketler küçük yatırımcıları yutmaktadır.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar