• YARIM ALTIN
  6.327,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9409
  % 0,09
 • € EURO
  31,2427
  % 0,30
 • £ POUND
  36,4385
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,0434
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3129
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  1270860,351
  % 0,71
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Borsadaki Hisse Fiyatları Neyi İfade Eder?

Borsadaki Hisse Fiyatları Neyi İfade Eder?

 Borsa Tanımı

Borsadaki Hisse Fiyatları Neyi İfade Eder?Günümüzde birçok insan borsada yatırım yaparak gelirlerinden artış sağlamaya çalışırlar. Borsada hisse senetleri satın almak kazancı kısa veya uzun dönemde iyi olan bir yatırım aracıdır. Hisse senetlerini bankalar, yatırım kurumları ve bireysel yatırımcılar satın alabilir. Bireysel yatırımcılar banka ya da bir kurum ile hisse senetleri satın alarak tasarruflarını kazanca dönüştürebilir. Bankalar ve kurumlar da sizin tasarruflarınızı bu şekilde kullanıp bundan komisyon alırlar. Borsa bu şekilde işler.

Borsadaki Hisse Fiyatları Neyi İfade Eder?

 Borsada her hisse senedinin bir fiyatı vardır. Bu fiyat şirketin geliriyle doğru orantılıdır. Yani hisse senedinin değeridir. Eğer kazanca bağlı olarak şirketin geliri ve sermaye miktarı artarsa satın alınmış hisse senedi fiyatları ve değeri de artar. İnsanlar bir şirketin büyümekte olduğunu düşününce ondan hisse senedi satın alırlar. Eğer düşündükleri gibi hisse senetlerinin değeri yükselirse kar elde ederler, düşerse zarara uğrarlar. Bu yükselişler ve azalışları okumak mümkündür. Bunun için şirketin finansal durumunu gösteren belgeye, bilançosuna, kar-zarar tablosuna ve gelir belgesine bakılabilir. Şirket bu değerleri halka ifşa edebilir. Bu şekilde şirketin büyümesi ya da büyümemesi konusunda geleceğe yönelik efektif tahminler yapılabilir.

 Fiyatların Zaman Göre Değişimi

Hisse senedi fiyatları zamanın değişik periyotlarında düşüp çıkabilir. Bu şirketin küçülmeye ya da büyümeye doğru gittiğini gösterir. Bir hisse senedinden ne kadar fazla alınırsa o kadar şirkete ortak olunması anlamına gelir. Halka açılan hisse senetlerinin payı hukuki olarak %49 ‘dan aşağı olamaz. Yani bireysel yatırımcılar bir şirketin bu orandan daha fazlasına sahip olabilir. Fiyat gelire göre belirlenir ve gelir arttığında hisse senetlerinden sermaye karı ve faiz getirisi elde edilir.

Her bireysel yatırımcının, kurumun ya da bankanın bir hesabı vardır. Bu hesapta hisse senetlerinden veya diğer yatırım araçlarından oluşan bir portföy oluşturulur. Buna havuz da denir. Havuzda tasarrufunuz kadar yatırım objesi bulunabilir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse portföy birikimlerin yatırıma dönüştüğü hesaptır. Bu hesapla tüm yatırım araçlarıyla işlem yapabilme hakkına sahip olunur. Hem bu şekilde kar ve zarar oranlarınız tam olarak azalmış olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.