• YARIM ALTIN
  6.327,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9409
  % 0,09
 • € EURO
  31,2427
  % 0,30
 • £ POUND
  36,4385
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,0434
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3129
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  1270860,247
  % 0,71
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Borsada Kullanılan Terimler Ve Kavramlar

Borsada Kullanılan Terimler Ve Kavramlar

Borsada Kullanılan Terimler Ve Kavramlar Nelerdir?

Borsada Kullanılan Terimler Ve Kavramlar Borsa, belirli kuralları olan ve buna göre hareket edildiği zaman para kazandıran bir piyasa türüdür. Hisse senedi, tahvil, vadeli işlemler, bonolar ve bunun gibi farklı yatırım araçlarının al sat yapılması için yaratılmış bir ortamdır. Bu alım satım sonucunda kar ya da zarar edilebilir. Türkiye’de işletilen borsanın düzenlenmesi ve yönetimi borsa istanbul tarafından yapılmaktadır. Borsacıların emri bu kurum altında toplanır ve gerekli olan uygun koşullar sağlandığında da eşleşme yapılır. Bütün bunlar elektronik ortamda gerçekleşir.

Borsanın Oynanması Ve Çalışma Şekli

Uzun yıllardır varlık sahiplerinin, ellerindeki birikimleri değerlendirerek ve yatırım yaparak kazandıkları bir piyasa türüdür. Uluslararası ticaretin yaygın şekilde gerçekleştiği dönemlerden itibaren günümüze kadar piyasa yapısı değişmiş olup değişmeye de devam edecektir. Borsa oynamak için aracı firma gerekmektedir. Böylece hesabınıza dilediğiniz miktarı aktarıp borsada oynamaya başlayabilirsiniz. Borsa oynamanın püf noktası düşük fiyatta olan hisse senedini alıp firma değeri yükseldiğinde satılmasıdır.

Bunun için de ücretlerin nasıl değişkenlik gösterdiğini takip eder, ardından görülen oynamalar sonucunda satın almaya karar verilir. Örneğin; X firmasının hisse senetlerinin hareketli olduğunu gördünüz. Hemen hisse alabilmek için aracı firmaya alım yapmak istediği belirtilir ardından aracı, dilediğiniz hisseyi alır ve tekrar siz satmak istediğiniz de satar. Böylece bu durumdan kar etmiş olursunuz. Borsa, özetle arz ve talep faktörleridir. Yani alım isteğinizin yerine getirilmesi için aynı özellikte bir satış emrinin de olması gerekmektedir. Aksi halde isteğiniz iptal veya revize edilir.

 Borsadaki Ayı Ve Boğa Eğilimi Kavramı Ve Diğer Terimler

Borsa piyasasında sık sık karşılaşılan bu terim olarak ayı eğilimi; Piyasadaki fiyatların düşmesine ya da yatırım yapan kişinin kötü düşünmesini anlatmaya yarayan bir terimdir. Yani kısacası düşüş gerçekleştiği zaman ayı eğiliminin olduğu anlaşılır. Boğa eğilimi ise; ayı eğiliminin aksine piyasadaki fiyatların yükselme zamanı geldiğinde kullanılan terimdir. Yani alım satım yapan kişilerin iyimser düşünmeye başladıkları dönemdir. Borsada sık sık kullanılan bazı kavram terimler vardır. Bunlar; endeks, manipülasyon ve manipülatör, spekülasyon ve spekülatör, broker gibi kelimelerdir. Borsa oynamaya başlamadan önce uzmanlardan bu konu hakkında yardım alınmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.