Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları ve Çeşitleri

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Birikimlerinizi kazanca dönüştürebileceğiniz bir piyasadır, borsa. Belli merkezlere bağlı olan borsalar kurumsal piyasalardır ve denetime tabidir. Ülkemizde Borsa İstanbul adı altında faaliyet göstermektedir. Birçok yatırım ürününe sahip borsalar, Borsa İstanbul’da beş pazara ayrılmıştır.

 Menkul kıymetler

Borsa da en çok işlem gören menkul kıymetler borçlanma ve ortak olma şeklinde yatırım sunan araçlardır. Menkul kıymetler adı altında hisse senetleri, tahvil, bonolar, emtialar, dövizler ve çeşitli türevler gibi yatırım araçları yer almaktadır.

 Hisse Senetleri

Borsa denildiğinde ilk akla gelen hisse senetleridir. Bunun nedeni tarihinin ilk ticaret yıllarına kadar dayanmasıdır. Hisse senetleri elinde bulunduran kişiye ortaklık hakkı veren kıymetli evraklardır. Online işlemler sayesinde hisse senetlerinin alınıp satılması oldukça kolaylaşmıştır. Ayrıca hisse senetleri sahibine bir takım haklar ve sorumluklar da yükler. Riski yüksek olan bu menkul kıymet uzun vadede büyük getiriler de sağlıyor.

 Tahviller

Tahviller borçlanma araçlarıdır. Uzun vadeli olarak çıkarılan bu menkul kıymet devletler ve özel kuruluşlar tarafından çıkarılabiliyor. Devlet tahvili aldığınızda devlete borç vermiş olursunuz. Vadesi geldiğinde paranızı faiziyle geri alırsınız. Bu nedenle riski sevmeyen yatırımcıların tercih ettiği yatırım araçlarındandır. Devlet tahvilleri, özel şirketlerin tahvillerine göre riski oldukça düşüktür. Yatırımcılar genellikle devlet tahvillerinden yana tercihlerini kullanırlar.

 Bono

Tahvillerle aynı özelliklere sahip olan bonolar tahvillerle oldukça karıştırılır. Tahvilden ayıran tek özelliği vadelerinin 1 yıldan kısa olmasıdır. Daha kısa vadede getiri isteyen yatırımcıların tercih ettiği bir araçtır. Şirketler tarafından çıkarılan finansman bonosu ya da devlet tarafından çıkarılan hazine bonolarından istediğinizi tercih edebilirsiniz.

 Dövizler

Ülkelerin para birimlerini ifade eden dövizler de borsada işlem gören yatırım araçlarından biridir. Borsa İstanbul’da işlem gören döviz cinslerinden istediğinize yatırım yaparak kazancınızı katlayabilirsiniz. Türkiye gibi enflasyon ve kur riski yüksek bir ülkede döviz yatırımı oldukça risklidir. Piyasayı sıkı bir şekilde takip ederek bu riski aleyhinize çevirebilirsiniz.

 Emtialar

Emtialar kendi alanında değerli madenler, tarım ürünleri, hammadde, sanayi ürünleri gibi alt gruplara ayrılıyor. Güvenli yatırım araçlarından biridir. İşlem hacmi diğer kıymetlere göre düşüktür. Altın, gümüş, gibi yatırım araçlarının işlem hacmi biraz daha yüksektir.

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Birikimlerinizi kazanca dönüştürebileceğiniz bir piyasadır, borsa. Belli merkezlere bağlı olan borsalar kurumsal piyasalardır ve denetime tabidir. Ülkemizde Borsa İstanbul adı altında faaliyet göstermektedir.

Kullanıcı Oyu: 4.6 ( 1 Oy Verildi)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar