• YARIM ALTIN
  8.349,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9102
  % 0,02
 • € EURO
  35,9148
  % 0,02
 • £ POUND
  42,7487
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,5272
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3752
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  2218941,710
  % -1,53
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Borsada İşlem Gören Şirketler

Borsada İşlem Gören Şirketler

Borsada İşlem Gören Şirketler Borsalar şirketlerin büyümek maksadıyla hisselerin tamamını ya da belli bir bölümünü halka arz etmesi ve satılması ile oluşan, al-sat cinsinden işlem yapılabilen bir ticaret, yatırım aracıdır. Borsada işlem gören şirketler bazen değer kazandığı gibi değer kaybedebilir. Bu durum şirket içi gelişmeler, şirketin çıkaracağı yeni ürünü, işlem gördüğü ülkedeki ekonomi piyasası etkileri ve global ekonominin dalgalanmalarına göre değişiklik gösterebilir.

 Borsada İşlem Gören Şirketler

Borsada işlem gören şirketler öncelikle ilgili şirketin ”Genel Yönetim Kurulu” toplantılarıyla alınan kararlar doğrultusunda halka arzını gerçekleştirir. Bu durum ilgili şirket tarafından borsada işlem göreceği tarih kesinleştikten sonra halka henüz borsaya girmeden duyurulabilir. Diğer işlem gören şirketlerin hareketlerini “Borsa İstanbul” resmi adresinden veya aracı kurumlarından anlık olarak görülebilir.

 Borsada İşlem Gören Şirketlerin Değeri

Borsada işlem gören şirketler değer kazandıkları gibi; değer kaybedebilir. Borsada işlem görmeye hazırlanan şirket belirlediği, halka arz edilecek hisse tutarını belirleyebilir ve fiyat konusunu opsiyonel olarak yönetebilir. Halka arz olunduktan sonra ilgili şirketin hisse fiyatları arz-talep dengesine göre değişim göstermektedir. Bu değerlerin miktarı “Borsa İstanbul” resmi adresinde ve yine aracı kurumlarda görülebilir.

 Dolayısıyla bu şirketler kâr ettiği için hisse sahibi ortaklarına hem bu kârdan pay hem de hisse değerinin yükselmesi ile kazandırırlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri manipülatif hareketlere ve dedikodular olabilir.

 Borsada Şirketin Değer Kaybetmesi

  Değinildiği üzere borsada işlem gören şirketler kazandırabildiği gibi hisse sahiplerine para da kaybettirebilir. İşlemler, grafik okuma gibi durumlar oldukça stresli bir ruh hali yaratabilir. Borsada işlem yapacak olan kimseler kazanmayı göze aldığı gibi kaybetmeyi de göze almalı ve dikkatli olmalıdır.

 Netice itibariyle borsa riskli bir kurum olmakla beraber; bu makale herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir; içermemektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.