Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Borsada emir verme ve emir türleri nelerdir?

Borsada emir verme ve emir türleri nelerdir?

Borsada emir verme ve emir türleri nelerdir? Borsada en çok kullanılan emir türlerini sizlerle inceleyeceğiz. Borsada genellikle hangi emir türleri kullanılır? Borsada en az kullanılan emir türleri nelerdir?

Borsa İstanbul’da genelde en çok kullanılan emir türleri;

  • En iyi fiyatla verilen emir
  • Limitli emir
  • Açılış fiyatıyla verilen emir

Borsa İstanbul’da Emir nasıl verilir? 

Borsa İstanbul’da emir vermek için öncelikle bankanızdan portföy hesabı açmanız gerekiyor. Yatırım hesabınız açıldıktan sonrasında ise almak istediğiniz hisse senedine emir vermeniz gerekiyor. Emir verdikten sonra üstteki açıklamış olduğumuz emir türlerinden sonra, emir türüne göre işlem gerçekleşir. Hisse senedi alımı yaptıktan sonra adetler lot adı altında toplanır.

Açılış fiyatıyla emirler ise özel açılış seansı uygulanan borsalarda işlem görmektedirler. Tek fiyat yöntemi de dahil olmak üzere değişik yöntemlerle belirli kurallara göre toplam alış emirleri ile toplam satış emirleri karşılaştırılmaktadır ve bunun beraberinde ise açılış fiyatı adı verilen tek bir fiyat tespit edilir. Birçok alım – satım emri bu fiyat üzerinden işlem görmektedir.

Emir verme aslında sizin en çok kolayınıza gelen veya yatırım hedef ve stratejilerinize göre değişir. Alarm kurarak veya fiyatı düşünce bile emir verme şansınız vardır. Ancak Emir zaman aşımına mutlaka dikkat edin. Bankadan bankaya veya aracı kurumdan, kuruma değişir bu özellik.

Normal emirler 4 gruba ayrılır;

Limit fiyatlı emirler, fiyatın ve miktarın belirtildiği emir türleridir.
Kalanı iptal et emirleri, fiyat ve miktarın belirtildiği ama hiçbir işlem görmediği takdirde tamamının veya işlem görmeyen kısmının iptal edildiği emirlerdir.
Özel limit fiyatlı emirler, emir miktarı sıfır olan yalnızca fiyat verilen emir türleri olarak bilinir.
Özel limit değerli emirler. Özeli limit fiyatlı emirlere belirli bir tutar sınırı konulmuş olan emir türleridir. Miktar yine sıfırdır ve fiyat verilmemiştir. Emre en fazla işlem değeri Türk lirası olarak verilmektedir.

Borsada emir verme ve emir türleri nelerdir?

Borsada emir verme ve emir türleri nelerdir? Borsada emir türleri nelerdir? Borsada en çok kullanılan emir türlerini sizlerle inceleyeceğiz. Borsada genellikle hangi emir türleri kullanılır? Borsada en az kullanılan emir türleri nelerdir? 

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar