Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Borsada Bir Hisseye Yatırım Yapmak

Borsada Bir Hisseye Yatırım Yapmak

Borsada Bir Hisseye Yatırım Yapmak Türkiye’de elinde bir miktar parası olan kişilerin ilk aklına gelen şey borsaya girmektir. Borsaya girerek hisse senedi almak isteyen bu kişiler bankalar aracılığı ile borsada işlem gören hisse senetleri için alım emri vererek borsada yatırımcı olurlar. Ancak çoğu zaman bu insanlar gerekli bilgi ve donanımları olmadığı için borsa denizinde dalgalara yenilmek zorunda kalırlar.

Borsada yatırım yapılan hisse senetleri, fiyatlarında meydana gelen değişiklikler sonucunda yatırımcısına para kazandırır ya da kaybettirir. Fiyatlardaki bu değişiklerin nasıl ve neden olduğunu bilmek yatırımcılara kazanç sağlayacaktır.

Hisse senetleri hakkında doğru tahminde bulunabilmek için 3 temel yol vardır.

Hisse Senedi Piyasası

Borsaya yatırım yapılabilmesi için öncelikle borsa hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Borsanın ne olduğu, nasıl bir çalışma mekanizmasına sahip olduğu, hisse senedi, alım satım işlerinin nasıl işlediği, gibi konularda bazı temel eğitimler alınmalıdır. Bu eğitimlere ulaşmak çok kolay olduğu gibi demo hesaplar aracılığı ile bir miktar deneyim kazanmakta mümkündür. Bütün bu eğitim ve araştırmalar sonucunda borsada sıkça karşılaşılacak olan terimleri de öğrenmek gerekiyor.

Tüm bunların ardından artık borsada hisse senedi alabilmek için öncelikli olarak yapılması gereken, hisse senedi alımı yapılacak olan şirketin hangi sektörde olduğunu öğrenmektir. Şirket için başlangıç araştırması yapıldıktan sonra bu şirketin önceki dönemlerde hisselerinde ne gibi dalgalanmalar olduğunu analiz etmek gerekir.

 Hisse Senedi Araştırması

Borsada hisse senedi yatırımcısı olmak için hisse senedi piyasasının çok iyi analiz edilmesi gereklidir. Bu analizi gerçekleştirmek için ekonomik veri takibi, hisse senedi fiyat analizi, piyasa takibi ve ülkedeki ekonomik durumlar gibi bir takım araçlar vardır.

Hisse senedi araştırmasında da dikkat edilecek 2 önemli analiz türü vardır. Bunlar teknik ve temel analiz olarak adlandırılır. Bu analiz yöntemlerini kullanarak, yatırım yapılacak olan hisse senedinin gelecekte nasıl bir performans sergileyeceği anlaşılır hale gelir. Temel analiz ile ülke, piyasa ve sektör detaylı bir şekilde analiz edilirken, temel analizde yatırım yapılacak olan hisse senetleriyle alakalı matematiksel ve kesin sonuçlar ortaya çıkar. Ve nihayet yatırımcılar bu iki analiz yöntemiyle elde ettikleri verileri kendi stratejileri ile birleştirdiklerinde hisse senedi yatırımcılığı ile borada güzel sonuçlar elde etmemeleri olanaksız hale gelir.

Borsada hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen birisi, borsa ve hisse senetleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra kendine özgü bir strateji belirlemelidir. Yani sürüyle birlikte hareket etmek yerine kendi stratejileri ve içgüdüleriyle hareket etmelidir.

Borsada Bir Hisseye Yatırım Yapmak

Borsada Bir Hisseye Yatırım Yapmak

Borsada Bir Hisseye Yatırım Yapmak

Borsada Bir Hisseye Yatırım Yapmak Türkiye'de elinde bir miktar parası olan kişilerin ilk aklına gelen şey borsaya girmektir.

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar