Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Borsada Al Sat Yapan Bankalar

Borsada Al Sat Yapan BankalarSerbest piyasa ekonomisinden en önemli öncelik anayasa ile korunmuş olan mülkiyet hakkıdır. Bu hak vazgeçilemez devredilemez ve bütünlülük ilkesi olan bir haktır; sınırlama koyulamaz. Banka tabir olarak ticari sanayi ve ekonomi alanlarında faaliyet gösterip; faizle para veren; kredi iskonto kambiyo gibi çeşitli işlemlerin yapıldığı, değerli eşyalarımızı mücevher; gibi kasa kiraladığımız valör esasına dayalı kurumlardır. Esas faaliyet konusu kredi vermek üzerine kuruludur. Özel veya kamusal kişilerle işletmelerin bu alandaki her türlü faaliyetlerini karşılayan ekonomik ve iktisadi birim olarak lanse edilebilir.

 Borsa ise arz ve talebin karşı karşıya geldiği belirli kuralları olup organize olarak denetlenen sistematik bir yapıdır. Birikimlerini değerlendirmeye karar veren yatırımcı en iyi yatırımı en verimli şekilde elde edebilmek için aracı kurumlara ihtiyaç duyar. Al işlemi için bütün bankalar aracılık yapmaktadırlar. Sat işlemi de yapılmaktadır. Bu işlemlerde iyi komisyon olup çok cazip bir sektördür. Buna istinaden de bütün bankların kendilerine ait aracı kurumları vardır olmayanlar bile kurma çabası içindedirler. Ülkemizde en basitinden örnek olursak;

  • Ziraat
  • Halk
  • Garanti
  • İşbank
  • Vakıfbank örnek verebiliriz.

Aracılık görevi

Temel işlev olarak irdeleyecek olursak eğer gerekli evraklar verilip yatırım hesabı açıldıktan sonra; hesabımıza para havale ederek aktif hale getiririz. Bundan sonrası ise tamamıyla bizim yatırım felsefemize beklentimize risk algımıza hisse seçimizi gibi etkenlere bağlı olarak sürekli değişir. Tamamı ile bireysel bir nitelik taşıyıp genel bir durum ifade etmez. Komisyon oranları ise bütün aracı kurumlarla çok yakındır. Çok fazla bir fark yoktur. Burada esas olan yatırımcının ne kadar işlem yaptığı ile alakalı bir durumdur. Yatırımcı ne kadar çok işlem yapacak olursa alınana komisyon da o oranda artacaktır.

 Ekonomideki rolü Sadece aracılık işlemleri değil bunun yanında kaynaklara akıcılık sağlaması; özel ve tüzel birimlerin sahip oldukları mal varlıklarını rasyonel biçimde değerlendirmesi; kaynak kullanımına etkisi fonlar arasında dönüşüm sağlama gibi ekonomik anlamda hayati faaliyetlerde bulunarak ülkedeki iktisadi çarkların dönmesinde çok etkin bir rol oynar. Yapılan bütün aracılık faaliyetleri çok sıkı bir denetimde ve de arkasında da büyük bir sermaye olması nedeniyle son derece güvenlidir. İç huzuru ile bütün yatırım işlemleri çok rahatlıkla yapılabilir. Bu da yatırımcıya ayrı bir güven sağlar.

Borsada Al Sat Yapan Bankalar

Borsada Al Sat Yapan Bankalar

Borsada Al Sat Yapan Bankalar

Borsada Al Sat Yapan Bankalar hangileridir? Hangi bankalar borsada al sat işlemine izin veriyor. Hangi bankalarda daha güvenlidir?

Kullanıcı Oyu: 4.3 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar