• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1270673,329
  % -0,80
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır? Borsa yatırım fonları sentez bir finansal kaynak olarak düşünülebilir. Düşük maliyet ve kolay alışverişi nedeniyle yatırımcıların gözbebeği konumundadır. Fon birtakım özellikleri de yanında getiriyor. Bunları yatırım ortaklığı, hisse senetleri özellikleri gibi çeşitli dallara ayırabiliriz. Borsa yatırım fonları hisse senetleri gibi işlem görürler.

Borsa Yatırım Fonunun Ne Gibi Özellikleri Mevcut?

Günümüz de her yatırım fonunun içerdiği risk dağıtma özelliği bu fonda da mevcuttur. Borsa yatırım fonunu kullanmak isteyen kişiler eş zamanlı olarak farklı yatırımlara yönelebilirler. Borsa yatırım fonunun kolay erişilebilir ara yüzü sayesinde kolay takip edilebilirlik imkânı sunuyor. Fon belirli bir endekse göre ilerlediği için düzenli bir şekilde hareket eder, sektörün performansına uyum sağlar. Ayrıca fon yapılan yatırımlarda yatırımcısına katkı sağlamaya çalışır.

Borsa Yatırım Fonunun Getirileri Nelerdir?

Yatırım fonu işine giren kişilerin en büyük sıkıntısı doğru zamanlamayı yakalamaktır. Borsa yatırım fonunun düzenliliği sayesinde doğru zamanlamayı kolayca yakalayabilirsiniz. Aldığınız fonları nakit problemi yaşadığınız dönemlerde hızlıca nakit paraya çevirebilirsiniz. Borsa yatırım fonunun en büyük getirisinden birisi de yönetim ücreti diğer fonlara göre çok düşük olmasıdır. Ayrıca borsa yatırım fonuna katılan kişiler birtakım vergi avantajları kazanıyor.

Borsa Yatırım Fonu Alma Aşamaları

Borsa yatırım fonunu ilgili bankalardan çok rahat bir şekilde satın alabilirsiniz. Yetkili bankalardan fon alabilmeniz için uygun olan bankadan yatırım hesabı açtırmanız gerekiyor. Eğer banka yerine aracı bir kurum tercih ediyorsanız ilgili bankadaki yatırım hesabınızı kullanabilirsiniz. Borsa yatırım fonuyla ilgilenen bir bankada yatırım hesabınız varsa fon alım satım işinizi internet bankacılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Fon alım satım işlemleri belirlenen seans saatlerinde yapılmaktadır.

İşe Başlamadan Önce Neleri Göz Önünde Bulundurmalıyım?

Bankalar haricinde aracı bir kurumdan fon alım satım işlemi yapacaksanız kurumun güvenilirliğini sağlama alın. Ayrıca borsa yatırım fonları diğer yatırım fonlarına nispeten daha ucuz olarak görünse de BİST üzerinden yapılan işlemlerde kendine bir miktar pay almaktadır, işlemleriniz sırasında komisyonlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.