Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Borsa Neye Göre Yükselir Veya Düşer?

Borsa Neye Göre Yükselir Veya Düşer? Borsa da meydana gelen artı ve eksi yöndeki hareketlerin ortak ve tek bir kaynağı vardır. Yatırımcıların karşılıklı alım ve satım işlemlerini yapmış olduğu bu pazarda, artı ve eksi yöndeki hareketler arz ve talep dengesine göre şekillenir. Bu dengenin bozulmasına yol açan faktörler dolaylı olarak artı ve eksi yöndeki hareketleri belirlemektedir.

Borsada Arz ve Talep Dengesi Nedir?

Borsa araçları sınırsız sayıda değildir, borsa araçları belirli adette yatırımcılar arasında sürekli olarak dolaşım göstermektedir. Dolayısıyla işlemler yatırımcılar arasında karşılıklı olarak gerçekleşmektedir.

 Borsa aracı almak istediğinizde bir talep (alma isteği) oluşturmuş olursunuz. Talebinizin yerine gelmesi için başka bir yatırımcının talep ettiğiniz borsa aracını satmak isteyerek arz (satışa sunmak) oluşturması gerekir. Ancak borsada işlem yapan çok sayıda yatırımcı bulunmaktadır. Aynı anda pek çok yatırımcı arz oluştururken, arza karşılık çok sayıda yatırımcı talep oluşturabilir.

Pazara sunulan arz miktarı pazardaki talep miktarından fazla ise, arz edilen borsa araçlarının değeri yeterli talep oluşana kadar düşüş gösterecektir. Pazara sunulan arz miktarı pazardaki talep miktarından az ise, arzın talebi karşılayacak düzeye gelmesi için fiyatlar yükseliş gösterecektir. Arz ve talep miktarları aynı olduğu (dengede) müddetçe borsanın düştüğünü veya yüksel diğini görmek mümkün değildir. Borsada arz ve talep miktarları anlık olarak toplanmaktadır. Toplanan verilere göre borsa aşağı veya yukarı eğilim gösterir.

 Arz ve Talep Dengesi Neden Bozulur?

Bu dengenin bozulmasına sebep olacak pek çok etmen bulunmaktadır. Bu etmenleri tek tek saymak, hepsini açıklamak mümkün değildir. Ancak borsanın yükselmesine ve düşmesine neden olan, arz ve talep dengesini bozan tüm etmenlerin ortak bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik etmenin genel yatırımcı kitlesi üzerinde yaratacağı etkidir. Borsada genellikle karşımıza çıkan bu etmenlerden ne bilindik olanları siyasi gelişmeler, uluslararası ilişkiler, borsanın üst ve alt sınırlarına ulaşması ( ayı ve boğa sezonlarının oluşumu ) vb. gelişmelerdir. Bu etmenlerin ortaya çıkması genel yatırımcı kitlesi tarafından olumlu karşılanır ise fiyatların yükselmesine, olumsuz karşılanır ise fiyatların düşmesine neden olacaktır.

Kısaca borsa; yatırımcılar tarafından oluşturulan arzı arttıran etmenler oluştuğunda düşmektedir; yatırımcılar tarafından oluşturulan talebi arttıran etmenler olduğunda ise yükselmektedir.

Borsa Neye Göre Yükselir Veya Düşer?

Borsa Neye Göre Yükselir Veya Düşer?

Borsa Neye Göre Yükselir Veya Düşer?

Borsa Neye Göre Yükselir Veya Düşer? Borsa neden yükselir ve neden düşer? Ne gibi nedenlere göre yükselip düşmektedir? Borsa düşüş nedenleri?

Kullanıcı Oyu: 4.35 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar