Hisse Borsa

Borsa ile Nasıl Para Kazanılır? | Borsada Para Kazanmak (Püf Noktaları)

Borsa ile Nasıl Para Kazanılır? (Püf Noktaları)

Borsa yatırımcı adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri olan “borsa ile nasıl para kazanılır?” sorusu, genel olarak rivayetler çerçevesinde cevaplanan bir sorudur.

Bu sorunun cevabını tam olarak bulabilmek adına, uzman, eğitimli ve deneyimli kişilerden yardım almak daha etkili bir sonuç almanıza neden olacaktır. Borsa, birçok inceliğin, birçok detayın ve sıkı takipçiliğin göz önünde bulundurulması ile birlikte kazandıran bir sistemdir. Bu sistem içerisinde etkili olmak, doğru hamleler yapmak ve analiz yeteneği çok büyük önem taşımaktadır. “Borsa ile nasıl para kazanılır?” sorusunun cevabını ararken, ilk önce öğrenmeniz gereken tek şey; hiç kimsenin borsaya yetenekli olarak doğmadığını, birçok kişinin edinmiş olduğu tecrübeler, almış olduğu bilgiler ve eğitimler sonucunda belirli bir miktar kazandığını unutmamaktır.

Borsa Hakkında Bilgi Edinmeye Çalışın

Borsadan nasıl para kazanılır?” sorusuna ciddi ve mantık sınırları içerisinde bir cevap arıyorsanız, öncelikle borsanın ne olduğunu, borsanın ne gibi unsurlardan oluştuğunu, borsanın temel yapı taşlarını, kısacası borsaya dair tüm genel bilgileri edinmeniz gerekmektedir.

Borsaya Ayırdığınız Bütçenin Planlamasını İyi Bir Şekilde Yapın

Borsada para kazanmanın püf noktaları denildiği zaman, en önemli noktalardan birisi de elinizde borsaya ayırmış olduğunuz bütçedir. Birçok kişi, elinde var olan tüm bütçeyi, tek bir hisse veya tek bir borsa elemanı üzerine yatırarak, büyük riskler alabilmekte ve zaman zaman da ciddi kayıplar yaşayabilmektedir. Bunun için öncelikle borsa üzerinde paranızı nasıl kullanacağınıza dair bir plan oluşturmanız gerekmektedir.

Borsa Stratejiniz Var Mı?

Eğer bu soruya cevabınız “hayır” ise hemen gidip bir borsa planı oluşturmanız gerekmektedir. Borsa planı oluşturabilmek adına, borsayı iyi bir şekilde takip ediyor ve borsa üzerinde bir miktar bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Borsada kazanmak olayının genel anlamda tecrübeler ve planlar çerçevesinde olduğunu unutmadan, hemen bir borsa planı edinmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır.

Takipçiliğin Önemini İyi Kavrayın

Borsa ile nasıl para kazanılır?” sorusunun en önemli cevaplarından ve püf noktalarından biri de takipçiliktir. Borsa üzerinde herhangi bir stratejisi olmayan ve borsaya tabiri caizse balıklama atlayan kişileri sıkça görüyorsanız, bu kişilerin genel kazançlarının sırrı da takipçiliktir.

Borsa, sürekli olarak değişebilen, güncellenen ve birtakım unsurlardan etkilenebilen bir ortamdır. Bu ortamın mıknatıslarını, yani ortamın değiştirici unsurlarını öncelikle tespit etmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise bu unsurlar sonucunda borsada ne gibi değişikliklerin meydana geldiğini belirlemelisiniz. Bir süre bu şekilde takipçiliğinizi korursanız, ilerleyen dönemlerde borsadan kazanmanızın önüne hiçbir şeyin geçemeyeceğini söylemek isteriz.

Borsa Aktörlerini Tanıyın (Şirketler ve Sektörler)

Borsa ile nasıl para kazanılır?” sorunuza cevap ararken, mutlak suretle şirketler ve sektörler üzerinde de ciddi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte gereken şirketler ve sektörler üzerinde gereken tek şey araştırma değildir. Bu iki önemli aktör üzerinde yapacağınız analizler de, para kazanmanız konusunda sizlere avantaj sağlayacaktır.

Borsada hangi şirketin, hangi sektörde, ne gibi durumlarda kazanç veya değer kaybettiğini iyi bir şekilde izlemelisiniz. Bu şirketlerin ve sektörlerin genel yapısını öğrenmeli, hangi durumlarda veya hangi zaman dilimlerinde hareket kazandığını iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Bir yandan analiz yeteneğinizi kullanmalı bir yandan ise araştırmacı kişiliğinizi öne çıkarmalısınız.

Doğru Zamanı Kollayın ve Sonrasında Harekete Geçin

Borsa ile nasıl para kazanılır?” şeklinde araştırma yapan birçok kişi, borsaya yeni başladığından acemice hareketler yapabilmekte ve bu nedenle de ciddi kayıplar yaşayabilmektedir. Borsanın en önemli altın kurallarından biri de doğru zamanı kollayıp, sonrasında harekete geçmektir. Risk yönetimi konusunda tecrübe edinmek, paniğe kapılmamak, sakin kalmak ve en uygun zamanı bekleyerek al-sat yapmak, gerek borsada kısa vadede kazanmanın yolları gerekse borsada uzun vadede kazanmanın yolları konularında size ciddi bir fayda sağlayacaktır.

Borsa ile Nasıl Para Kazanılır? (Püf Noktaları)

Borsa yatırımcı adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri olan "borsa ile nasıl para kazanılır?" sorusu, genel olarak rivayetler çerçevesinde cevaplanan bir sorudur.

Kullanıcı Oyu: 4.65 ( 2 Oy Verildi)

Reklam

Erkan Akdağ

Finanspara Piyasa Araştırmacısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar