Hisse Borsa

Borsa Emirleri

Borsa Emirleri

Borsa Emirleri Dijital teknolojinin ve internetin gittikçe artan önemi ile birçok yatırımcı, araştırma ve tavsiye için büyük komisyonlara danışmanlık yapmaktan ziyade, kendileri için hisse senedi almayı ve satmayı tercih ediyor. Ancak, hisse senedi satın almaya ve satmaya başlamadan önce, farklı sipariş türlerini olduklarını bilmelisiniz.

Her yatırımcının bilmesi gereken iki tip sipariş, piyasa emri ve limit emirdir.

Piyasa emri, mümkün olan en uygun fiyattan hemen satın alma veya satma emridir. Bu siparişler bir fiyat garanti etmez, ancak siparişin derhal yürütülmesini garanti ederler. Tipik olarak, bir hisse senedi satın alacaksanız, o zaman postalanan askeriye yakın bir fiyat ödersiniz. Bir hisse senedi satarsanız, yayınlanan teklifin yakınında bir fiyat alırsınız.

Hatırlanması gereken önemli bir nokta, son işlem gören fiyatın zorunlu olarak piyasa emrinin uygulanacağı fiyat olmadığıdır. Hızlı hareket eden ve değişken piyasalarda, ticareti gerçekten gerçekleştirdiğiniz (veya doldurduğunuz) fiyat, son işlem gören fiyattan sapabilir. Fiyat, yalnızca teklif ve teklif fiyatları son işlem gören fiyatta olduğu zaman aynı kalır.

Piyasa emirleri, gecikmeden bir hisse senedi almak veya satmak isteyen bireysel yatırımcılar arasında popülerdir. Her ne kadar yatırımcı hisselerin satın alınacağı veya satılacağı kesin fiyatı bilmese de, günlük hisse senetlerinin üzerinde on binlerce hissenin satıldığı piyasa emirleri teklife yakın olarak ihale edilecek ve fiyat sorulacaktır. (Sipariş Türlerine Girişimizi de inceleyebilirsiniz.)

Bir limit emri, satın almak veya satmak istediğiniz maksimum veya minimum fiyatı belirler. Örneğin, 10 TL’den bir hisse senedi almak istiyorsanız, bu tutar için bir limit siparişi girebilirsiniz. Bu, söz konusu hisse senedine 10 TL’den fazla para vermeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak, siparişte belirtilen hisse başına 10 TL’den daha düşük bir fiyata satın almanız hala mümkündür.

Piyasa ve Limit Emirleri Arasındaki Karar Verme

Bir piyasa veya limit emri arasında karar verirken, yatırımcılar ek maliyetlerden haberdar olmalıdır. Tipik olarak, komisyonlar piyasa emirleri için limit emirlerinden daha ucuzdur. Komisyondaki fark, birkaç dolardan 10 TL’den fazla olabilir. Örneğin, bir piyasa emri üzerindeki 10 TL tutarındaki bir komisyon, limit sınırlaması getirdiğinizde 10 TL’e kadar artırılabilir. Bir limit siparişi verdiğinizde, bunun değerli olduğundan emin olun.

Borsa Emirleri

Borsa Emirleri Dijital teknolojinin ve internetin gittikçe artan önemi ile birçok yatırımcı, araştırma ve tavsiye için büyük komisyonlara danışmanlık yapmaktan ziyade, kendileri için hisse senedi almayı ve satmayı tercih ediyor.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar