• YARIM ALTIN
  6.327,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9409
  % 0,09
 • € EURO
  31,2427
  % 0,30
 • £ POUND
  36,4385
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,0434
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3129
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  1270860,721
  % 0,71
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ayı Ve Boğa Piyasası Eğilimi Nedir?

Ayı Ve Boğa Piyasası Eğilimi Nedir?

 Yatırımcıların sıklıkla duymuş olduğu ayı ve boğa piyasası ekonominin en önemli eğilimlerinden biridir. Bu terimlerin her biri farklı bir ekonomik terimi belli etmektedir ve hepsinden farklı bir anlam çıkmaktadır. Ayı ve boğa piyasası eğilimi nedir şeklinde sıklıkla araştırma yapılmaktadır.Ayı ve boğa piyasası, piyasanın doğal eğilimini belirten ve bu doğrultuda yatırımcılara fikir veren piyasa türleridir. Uzun ve kısa vadeli yatırım yapmak isteyen ve bu konu hakkında araştırma yapan yatırımcılar ve finansçılar ayı ve boğa piyasası eğilimi nedir,hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olduktan sonra yatırımlarını bu yönde şekillendirmektedirler.

 Ayı Piyasası Eğilimi Nedir?

 Ayı piyasası eğilimi ekonominin durumunu belirten bir terimdir. Alım gücünün düşeceğini ve piyasa da düşüşün olacağı eğilim olarak adlandırılır. Ayı piyasası eğilimi fiyatlarda belirli bir düşmenin gerçekleşeceğini belirtir. Talebin azalacağı ve bundan dolayı talep görmeyen piyasanın durağan hatta düşüş gözlemleneceği bir piyasa eğilimidir. Ayı piyasası eğilim görülünce satışların fiyatların düşük olmasından dolayı çoğalacağı, aşağı yönlü bir grafiğin hakim olduğu piyasa durumudur. Bu terim 18.yüzyıldan itibaren İngiltere’nin başkenti Londra’da ortaya çıkmış bir terimdir. Daha sonra bu terim Amerika Birleşik Devletlerinde sıklıkla kullanılınca yaygınlaşmıştır. Ayı piyasası eğilimi bir fırsat olarak görülmektedir. Bundan dolayı kur yükselişe geçmeden, fiyatlar yükselmeden gerekli yatırımların yapılması gerektiğini ifade eder. Amerikalı ekonomistler”ayıya yakalanmadan derisini satmak” terimini bu dönemde kullandığından ayı piyasası eğilimi adı verilmiştir.

 Boğa Piyasası Eğilimi Nedir?

Boğa piyasası eğilimi ise ayı piyasası eğiliminin tam tersi olarak bilinmektedir. Fiyatların yükseleceği ve genel olarak yükselişin hakim olduğu piyasa türüne denir. Boğa piyasası eğilimi yatırımcıların istediği bir piyasadır. Bu dönemde beklentiler iyi yönde seyreder. Piyasa da boğaların hakim olduğu zamanda fiyatların gözle görülür ve aşırı bir şekilde yükselişe geçeceği görülür. Boğa piyasası eğilimi uzun vadeli yatırımcılar için biçilmiş kaftandır. Beklentiler iyi yönde olacağından bu dönemde yüksek miktarlarda karlar elde edilebilir.

 Arz Talep İlişkisi 

Bu iki piyasa şeklinin oluşumu doğrudan arz ve talep ilişkisine dayanmaktadır. Bundan dolayı talebin çok olunca arzın düşeceği ve talebin çokluğundan dolayı fiyatların yükseldiği durumlarda boğa piyasası hakim olurken, tam tersi durumunda ise ayı piyasası hakim olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.