Hisse Borsa

Avrupa Borsalarının En Hacimlisi

Avrupa Borsalarının En Hacimlisi

 

Hacimli Senet- Hacimli Piyasa

Avrupa Borsalarının En Hacimlisi Borsada hacim, alış ve satışların toplamına denir. Dolayısı ile dünya piyasasında en çok alım satım gerçekleştirilen borsalara da en çok hacimli borsalar denir. Bu durum ülkenin gelir seviyesi ile doğrudan alakadar olmakla beraber nüfus ile de paralellik göstermektedir. Nasıl işlek bir caddede mağazası olan bir kişi tenha bir köşede mağazası olan kişiden daha çok alım satım gerçekleştiriyorsa hacmi büyük olan borsalar bu işlek caddeye benzetilir. Bunun da en büyük nedeni insan çokluğudur. Çünkü her bir insan potansiyel bir alıcı ve satıcıdır.

 

Likit Ve Sığ

 

Bu durum genel borsada geçerli olmakla birlikte hisse bazlı da olmaktadır. Bazı hisse senetlerinin işlem hacmi çok yüksektir ki borsa tabiri ile bunlara ‘likt’ denilmektedir. Borsa yatırımcıları hisse senedi alıp satarken bu işlem hacmi yüksek olan menkul değerlerden alıp satarlarsa bu kalabalık cadde misali pastadan paylarını almaları daha kolay olur. Çünkü işlem hacmi yüksek olan hisse senetlerinde yeteri kadar alıcı ve satıcı var demektir. Bir de bunun aksi bir durum var ki yani işlem hacmi düşük olan hisse senetleri, tenha da çok az insanın gelip geçtiği yerde mağazası olan insan misali alım satımı sınırlı olmaktadır. İşlem hacmi düşük olan hisse senetlerine borsa dilinde ‘sığ’ denilmektedir. Böyle bir hisse senedine parasını yatırmış olanları uzun bir bekleyiş bekliyor olmaktadır.

 

 Hacimli Piyasa

 

Tümevarım yapılacak olursa bazı ülkelerin borsalarının işlem hacmi çok yüksektir. Bunlardan bir kaçını verecek olursak Binance, Bithumb ve Bittrex borsalarıdır. Şimdi bu borsaların hangi ülkelerde olduğuna bakarsak yukarıda da denildiği gibi nüfus yönünden ve ekonomik yönden ilerlemiş ülkelere ait olduğu ortaya çıkmaktadır. Mesela Binance -Hong Hong, Bithumb-Güney Kore, Bittrex ise Abd borsasıdır. Şu da bir gerçektir ki işlem hacmi yüksek olan borsa ve piyasalar hem ülke vatandaşını hem de yabancı yatırımcıyı içerisine çekmektedir.

 

Avrupa Borsalarının En Hacimlisi 

Avrupa Borsalarının En Hacimlisi Borsada hacim, alış ve satışların toplamına denir. Dolayısı ile dünya piyasasında en çok alım satım gerçekleştirilen borsalara da en çok hacimli borsalar denir.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar