Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Açığa Satışın Faydaları Nelerdir?

Açığa Satışın Faydaları

Açığa Satışın Faydaları Nelerdir? Borsada açığa satış, borsaya yatırım yapan birçok insanın neredeyse her gün kullandığı yöntemlerden birisidir. Bu yöntem para kazanmak için kullanıldığı gibi riskli bir durumdur. Normal bir yatırımcı hisse senedi alarak, hissenin yukarı yönlü hareket etmesini hedefler ve bu şekilde kazanır. Açığa satış yapan kişi ise düşüş hedefi ile işlem yapar.

 Açığa Satış Nedir?

Açığa Satış Nedir? Bir yatırımcının takibine aldığı bir hisse senedinin, piyasa yönünün tam tersine hareket etmesi durumunda para kazanmasıdır. Yani normal bir hisse senedi yatırımcısı yukarı yönlü hareket beklerken, açığa satış işlemi yapan bir yatırımcı aşağı yönlü bir hareket bekler ve bu şekilde pozisyon alır. Açığa satışını gerçekleştirdiği hisse senedi düşüş gösterirse yatırımcısına fayda sağlar. Bir başka tanım ise, elinde olmayan hisse senetlerini satarak vade sonunda satışını gerçekleştirdiği hisse senetlerini alan kişiye teslim etmesidir.

Normalde bütün hisselerde yukarı yönlü bir hareket beklenir. Düşmesi beklenen hisse pek fazla tercih edilmeyen hissedir ve birçok yatırımcı uzak durur. İşte böyle durumlarda açığa satış yapan kişi düşecek olan hisseyi belirler ve işlemini gerçekleştirir. Riski göze alarak yapılır ve hedef gerçekleşirse düşen piyasada bile para kazanılmış olur.

 Açığa Satışı Kimler Yapabilir?

Açığa satış işlemi yapabilmek için borsada işlem yapılan aracı kurumunuza başvurup, ‘’Açığa Satış İşlem Sözleşmesi’’ imzalanması gerekmektedir. Bu sayede açığa satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşlem sırasında öz kaynak oranının yüzde 35’in altına düşmemesi gerekmektedir.

 Açığa Satış İşleminin Faydaları

Her ne kadar riskli bir işlem gibi gözükse de açığa satış işlemi piyasa fiyatının oluşmasına büyük katkıda bulunur. Yatırımcı bu sayede elinde bulunan paranın artmasına sebep olmaktadır. Borsa piyasasının durgun olduğu dönemlerde açığa satış işlemi sayesinde piyasa biraz olsun hareketlenir. Hisse senedi yatırımcısına, borsa düştüğü zamanlarda bile para kazandırır.

Açığa Satışın Faydaları Nelerdir?

Açığa Satışın Faydaları Nelerdir?

Açığa Satışın Faydaları Nelerdir?

Açığa Satışın Faydaları Nelerdir? Borsada açığa satış, borsaya yatırım yapan birçok insanın neredeyse her gün kullandığı yöntemlerden birisidir.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar