Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Yurt Dışına Para Yollamanın Püf Noktaları

Yurt Dışına Para Yollamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yurt Dışına Para Yollamanın Püf Noktaları Yurtdışına para göndermek istiyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken husus göndereceğiniz paranın birimi para yollayacağınız ülkenin para birimiyle aynı olmalı. Yani İngiltere’ye para yollamak istiyorsanız elinizdeki para birimi sterlin, ABD’ye yollamak istiyorsanız elinizdeki para birimi dolar olmalıdır. Böylelikle parayı aracılığıyla yollayacağınız acentenin kur çevrim farklarından korunmuş olursunuz. Türkiye’den para gönderirken ödemeniz gereken masraf tutarı parayı hangi şirketle, nereye ve ne kadar miktarda para yollayacağınıza göre değişir.

Yurt Dışına Para Gönderme Yolları

1-Bankalar

Ülkemizde var olan bankaların nerdeyse hepsinden internet bankacılığı yoluyla veya bizzat şubeye başvurarak yurtdışına para gönderebilirsiniz. Genellikle ticari işlemler için kullanılan banka ile para gönderme yöntemi, en masraflı yöntemdir. Siz para yollamak istediğinizde bankanız önce yurtdışında iletişimi sağlamakla görevli muhabir bankasıyla temasa geçiyor. Muhabir banka da parayı yollamak istediğiniz ülkenin bankasıyla temasa geçip gerekli bilgileri veriyor. Sizin de bu yüzden muhabir bankanın masraflarını da ödemeniz gerekiyor. Diyelim 100 Euro mu göndermeniz gerekiyor, sizden 50 Euro da masraf parası alırlar.

Ama yine de göndereceğiniz meblağ yüksekse bankayı kullanmanız daha iyi olur. Çünkü göndereceğiniz meblağ ne kadar çok olursa ödeyeceğiniz muhabir banka masrafı da o oranda azalıyor. Ayrıca parayı kendi banka hesabınızdan yollarsanız, parayı yollayacağınız kişinin de bir banka hesabı olması gerekir. Aksi takdirde parayı yollayamazsınız. Para göndermek için güvenli bir yöntem olan bankalarda paranın karşı tarafa ulaşma süresi ortalama 2 iş gününü buluyor.

2-Western Union

Diğer para yollama şirketlerinde olduğu gibi Western Union’da da ödeyeceğiniz komisyon tutarı, parayı hangi ülkeye göndereceğinize, ne kadar göndereceğinize ve ne kadar sürede ulaştırmak istediğinize göre değişiyor.

Mesela Türkiye’den Orta Asya ve Kafkas ülkelerine para yollamak isterseniz, 1000 dolar için 40 dolar komisyon ücreti ödemeniz gerekirken; geri kalan ülkelere para yollarken 1000 dolar için 53 dolar ödemeniz gerekir. Bu yöntemin en avantajlı yanlarından biri yolladığınız paranın dakikalar içerisinde karşı tarafın hesabına geçmesidir.

Yurt Dışına Para Yollamanın Püf Noktaları

Yurt Dışına Para Yollamanın Püf Noktaları Yurtdışına para göndermek istiyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken husus göndereceğiniz paranın birimi para yollayacağınız ülkenin para birimiyle aynı olmalı.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar