Araştırma İnceleme

Yunanistan referandumu, dünya petrol fiyatlarını etkiler mi?

Yunanistan referandumu, dünya petrol fiyatlarını etkiler mi?

Yunanistan referandumu, dünya petrol fiyatlarını etkiler mi? Uluslararası alanda küresel emtia ticaretinin ileri düzey şirketlerinden olan Glencore‘un üst düzey bazı yöneticileri Ortadoğu petrolünde önemli bir konuma sahip olan İran’ın başkenti Tahran’da İranlı bazı yetkililerle petrol görüşmeleri gerçekleştirdi.

Uluslararası bir basın yazın kuruluşunun konuyla alakalı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Glencore’un petrol biriminin en tepesinde yer alan Alex Beard 5-6 kişi civarında bir ekiple, İran petrol bakanlığı ve İran Ulusal Petrol Şirketi ile bir dizi iletişime geçmek için Tahran’a geçti. Bir Glencore adına sözcü ise, “Yaptırımların ortadan kaldırılması ile potansiyel iş seçenekleri ile ilgili istikşafi görüşmeler gerçekleştirildi” şeklinde belirtti.

Yapılan görüşmeler İran’ın nükleer programı dahilinde olası bir anlaşmanın yapılmasından öncesine dayanıyor.

Ayrıca İran’ın P5+1 ülkeleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin bir anlaşmaya ulaşması adına sunulan son tarih iptal edilmiş, süren görüşmelerde sona yaklaşıldığı ifade edilmişti. Glencore’dan çok önce Avrupalı dev petrol şirketleri olarak bilinen Shell ve Eni ile Tahran arasında devletin petrol ve doğalgaz alanında uzun vadeli yatırımlar müzakereler gerçekleşmişti.

Uygulanan bazı yaptırımlar ortadan kalkar kalmaz satışı gerçekleştirilebilecek, İran’ın tankerlerde bulundurduğu yaklaşık 40 milyon varil petrol ve petrol ürünü bulunduğu tahmin edilirken İran’ın petrol ihracatı yaptırımlar sebebiyle 2012 yılından bu zamana kadar günde 1 milyon varile geriledi. Ayrıca İran, petrol karteli OPEC‘in 3. bir büyük petrol üreticisi sınıfında yer alıyor.

Dünya finansal anlamda büyük dalgalanmalar yaşarken Avrupa hisseleri, yatırımcıların Yunanistan’da Pazar günü gerçekleşeceği belirtilen referandumunu beklemeleri arasında kaldığı belirtiliyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi günün sonunda yüzde 0.5 düşüş gerçekleştirirken 383.42 seviyesinde puandan kapanış gerçekleştirdi. Anketlerin yakın tahminleri gösterdiği önemli referandum öncesinde, Avrupa hisseleri bu hafta genelinde yüzde 3.4 seviyesinde bir gerileme gösterdi.

Dünya genelinde petrol fiyatlarını da önemli derecede etkilediği düşünülen Yunanistan ekonomik krizi, IMF tarafından gerçekleşen  “yeniden düzenleme ile borçların bir bölümünün kaldırılabileceği” şeklindeki ifade ile Tsipras, “Yunanistan’ın borçlarının yüzde 30 seviyesinde silinmesi ve en az 20 senelik vadeye uzatılması gerekir” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca yapılan uluslararası bir ankete göre, komşu halkının yaklaşık yüzde 43’ünün kemer sıkma fikrini reddetmeyi düşündüğünü , yüzde 42.5 oranındaki kesimin ise şartları kabul etmeyi düşündüğünü belirtildi.

Yunanistan referandumu sonrasında oluşabilecek olası krizler, dünya petrol fiyatlarını ne yönde değiştireceği ise merakla bekleniyor.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar