Araştırma İnceleme

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri Türkiye’yi görmek ve gezmek adına turist olarak gelen yabancı ve gurbetçilerin araçları, uluslararası nakliyecilik yapan tırlar ve memlekete giriş ve çıkış yapan birçok sayıda yabancı plakalı araç ile beraber kaza riskini de getiriyor. Bu haldeyken yabancı plakası olan araçların sebep olabilecek kazalar için ise Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yeşil Kart sigorta sertifikası düzenine girmiştir. Bu sistem memleket içinde kaza yapabilen yabancı plakalı taşıtların sebep olduğu zararlar ile Türkiye dışında kaza yapabilen Türk plakalı taşıtların zararlarının karşılanmasını sağlamaktadır.

Yeşil Kart Sigortası İle Ödemeler

Yeşil Kart sigortası ile ilgili, motorlu taşıt bürosu ödemeleri ise kazanın yapıldığı ülkede yasal düzenlemeler ve limit içeriğinde yapılıyor olmasıdır. Yeşil Kart uygulama 46 üye memlekette uygulanan bir çeşit olup, zorunlu trafik sigortası oluyor. Üye memlekette uygulamanın işlemesi için kurulan Yeşil Kart şubesinin Türkiye ayağında olan adı ise Motorlu Taşıt Bürosu oluyor. Yeşil Kart sigortasına ehil olan yabancı plakalı taşıtların sebep olduğu kazalarda ise hasarın karşılanması ve tazminat ödenekleri sigorta şirketleriyle değil Motorlu Taşıt Bürosu tarafından yapılmaktadır.

Memleketimize giriş yapan, gurbetçiler yabancı plakalı bir taşıt geldiği zaman ülkede sigorta firmalarından Yeşil kart sertifikası almış ise Türkiye’ye giriş yaptığı zaman zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmak zorunda değildir. Aynı olan koşullar ise Yeşil Kart uygulamasına dahil olan bir memlekete giriş yapan Türk plakalı taşıtlar için de geçerlidir.

Türkiye’de yeşil kart belgesi olan yabancı plakalı bir taşıt trafik kazası yapar ise maddi ve bedensel bir zarara sebep olursa eğer bu zararların karşılanması için bu talebi Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na bildirmek ve başvurmak durumunda olmaktadır. Benzer şekilde Türkiye plakalı bir taşıt sisteme üye bir memlekette kazaya sebep olduğunda ise her türlü zarar ve tazminatları ödemelerini o memlekette bulunan Yeşil Kart Bürosundan isteyecektir.

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri Türkiye’yi görmek ve gezmek adına turist olarak gelen yabancı ve gurbetçilerin araçları, uluslararası nakliyecilik yapan tırlar ve memlekete giriş ve çıkış yapan birçok sayıda yabancı plakalı araç ile beraber kaza riskini de getiriyor.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar