Editörün SeçtikleriGündem

Yeryüzünde En İlginç 6 Doğal Yapı

Yeryüzünde En İlginç 6 Doğal Yapı

Her yıl yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan, bulunduğu ülkelerin ekonomisine büyüleyici, ilginç özelliklerinin cazibesiyle katkı sağlayan birçok doğal yapı vardır. Bunların özellikle dikkat çekenleri Hang Son Doong Mağarası, Dalga, Mozaik Kaldırım, Sahara El Beyda olarak da bilinen Beyaz Çöl, Kan Gölü Kaplıcası, Devin Geçidi’dir. Yeryüzünde En İlginç 6 Doğal Yapı hangileri işte onlar!

1)Uçsuz Bucaksız Mağara Hang Son Doong

1991 yılında Laos- Vietnam sınırında ulusal bir park olan Nha Ke Bang’ da bulunmuştur ve 2009 yılına kadar dünyadan saklanmıştır.150 metre genişliğinde 200 metre yüksekliğinde olduğu belirtilen mağara 40 katlı bir gökdelenin sığabileceği yükseklik ve büyüklüktedir. Tamamı keşfedilememiş olan Hang Son Doong Mağarasının 139 kilometre olabileceği tahmin ediliyor.

2) Bir Bilim Kurgu Mekânını Andıran Dalga

Navajo kumtaşı ile kaplı bu doğal yapı yaklaşık 190 milyon yıl önce Jurassic döneminde Arizona ve Utah eyaletleri arasında sıvı ve rüzgâr aşındırması sonucunda oluşmuştur. Oluşumun yer yer kırmızı renk olması bileşiminde demir oksitten kaynaklanmaktadır.

3) Dünya Harikası Bir Oluşum Tazmanya Mozaik Kaldırım

Tazmanya’daki Mozaik Kaldırım, Nadiren gerçekleşen bir doğa olayı katı dış katmanlardan tortul meydana gelmesiyle ve bu tortulların yeryüzü kabuğunun baskısı sonucunda dörtgen bloklar halinde çatlayarak katmanlar haline gelmesiyle oluşmuş bir doğa harikasıdır.

4) Kuzey Kutbunu Andıran Beyaz Çöl

Sahara El Bayda yani Beyaz Çöl, Mısır’da bulunan güçlü fırtınaların sonucunda oluşmuş devasa büyüklükteki kayaların olduğu beyaz kumlarıyla göz kamaştırıcı bir yapıdır.

5)Kan Gölü Kaplıcası

Görüntüsü kan ve cehennemi anımsattığı için kan havuzu veya cehennem havuzu da denilen kan gölü kaplıcası Japonya’da Beppu şehrinde bulunur. Aşırı sıcak sudan oluşan 30 metre genişliğindeki bu göle rengini veren yapısındaki demir oksit ve magnezyum oksittir.

6) Dünya Miras Alanları Listesinde Bir Devler Geçidi Devin Geçidi

Volkanik faaliyetlerin ve püskürmelerin sonucunda oluşmuş bazalt sütunlardan meydana gelen bu yapı ilk defa 1692 yılında keşfedilmiş 19. Yüzyıldan beri turistlerin akınına uğrayan bir yer haline gelmiştir. Devin Geçidi’nin efsanevi bir hikâyesi vardır. Efsaneye göre İrlandalı bir dev İskoçyalı bir devle dövüşebilmek amacıyla bu geçidi inşa etmiştir.

 

 

Yeryüzünde En İlginç 6 Doğal Yapı

Her yıl yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan, bulunduğu ülkelerin ekonomisine büyüleyici, ilginç özelliklerinin cazibesiyle katkı sağlayan birçok doğal yapı vardır. Bunların özellikle dikkat çekenleri Hang Son Doong Mağarası, Dalga, Mozaik Kaldırım, Sahara El Beyda olarak da bilinen Beyaz Çöl, Kan Gölü Kaplıcası, Devin Geçidi’dir.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar