Editörün SeçtikleriHisse Borsa
Neler Oluyor?

Viop Analizi Nasıl Yapılır?

Viop Analizi Nasıl Yapılır?

Viop Analizi Nasıl Yapılır? Vaktini borsada geçirmek isteyenler ve borsa oynayanlar viop analizini mutlaka görmüştür. Burada size borsa da nasıl viop analizi yapıldığını ve viop un ne olduğunu açıklamaya çalışacağız. Peki, nedir bu viop analizi sorusuna cevap verecek olursak;

 Viop Nedir?

Viop Nedir? Viop diğer bir açılımıyla Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) olarak karşımıza çıkıyor. Bu piyasa ilk olarak İzmir’de faaliyetlerine başlamıştır. Sonrasında Borsa İstanbul çatısı altına alınmıştır. Türkiye’de olan paylar, vadeli işlemler ve madenler tek bir konu altında toplanmak istenmiştir.

Bunu istemelerinin sebebi daha güçlü bir yapıları olmasını amaçlamışlardır. Sonrasında artık Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsa’sı ayrı olarak anılmayıp tek çatı altında olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yani viop olarak karşımıza çıkıyor.

Viop Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Viop Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır? Viop analizi vadeli işlemlerin ve opsiyon sözleşmelerinin ve diğer türevi araçların elektronik ortamda alınıp satılması demektir. Burada vadeli işlem; teslimat ve ödeme ileriki tarihte yatırımcıya yapılacak ve o yatırımcı yatırım aracını bugünden alıp satıyor yani vadeye yayıyor. Burada yapılan vadeli işlemlerde sözlemeler önemlidir.

Sözleşmelerde teminat ve fiyat oranları gibi kriterler belirlenir. Yatırımcıda bu kriterler üzerinden alım satım yapabiliyor. İleride teslimatı olacak işlem bugünden alınıp satıldığı için genellikle fiziksel teslimat o an söz konusu değildir.

Viop analizinin türevleri vardır bunlar; vadesi, miktarı, niteliği ve fiyatıdır. Örneğin altını ele alırsak sermaye piyasalarında işlem görüyor. Eğer bir altını vadeli işlem olarak alıp satmak isterseniz bunu karşı taraf ile yapacağınız bir sözleşme ile mümkün olur.

Bu sözleşmelerde altının alınıp satılması için vadesi, miktarı, niteliği olarak kriterler konulur ve sonrasında en önemli işlemi vadesidir. Uzun vadede işlem yapılması özellikle altının yükseleceği zamanda vadeye yaymanız sizin için kazanç göstergesi olabilir.

Viop Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Viop Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Viop Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Viop Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ne işe yarar ve faydaları nelerdir? Viop ne demektir? Anlam ve kökeni nedir? Borsada viop nasıl yapılır?

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar