Araştırma İnceleme

Türkiye’de İşsizlik Sorunu

Türkiye’de İşsizlik Sorunu

Türkiye’de İşsizlik Sorunu giderek büyüyor. Birçok genç, yeni mezun, tecrübeli, tecrübesiz iş bulmakta artık ciddi anlamda zorluk çekiyor. Bir hayal ile ÖSS sınavlarına giren gençler zorda olsa kazanıp aileleri dişinden tırnağından çocuğum okusun diye ve sonrası mezun oluyorsunuz birde bakıyorsunuz ki iş bulmak imkansız bulsan bile en fazla asgari ücret!

işsizlik sorunu
işsizlik sorunu

Bazı araştırmalarımızda yaptığımızda ise çoğu işveren personelin maaşı asgari ücretin üstü bile olsa sgk ödemesini asgari ücretten yapıyor. Kalan maaşını ise elden veriyor. Bunun adı tamamen hırsızlık. Bir insanın geleceğinden çalmaktan başka bir şey değil. Bu durumlara o kadar çok rastladık ki birçok sektörde bunları gördük yeri geldi Hukukçusu bile bunu yapıyordu asıl tuhaf olanda o olmuştu. Haklarımızı adaleti savunan bir hukukçu bunu yapması ne durumda olduğumuzun çok kısa bir özeti.

Türkiye’de İşsizlik Sorunu büyüyor!

Gelelim işe başladık ettik. Göreviniz ne olursa olsun alakalı alakasız tüm işleri yapıyorsunuz yapmak zorundasınız yoksa dışarısı dolu diyor patron 🙂 Mesai yaparsın mesai ücreti verilmez erken çıkayım de maaşından keser. Bazı şirketlerin genel müdürleri tam bir facia olduğunu araştırmamızda gördük. Şirketin genel müdürü çok alakasız bölüm bitirip alakasız sektörde genel müdürlük yapıyor. Okuduğu bölümü ise 10 yılda zor bitirmiş. Sonra size sektörle alakalı bilgiler veriyor şunu al bunu al bunu yap peki sen? 🙂

Kısacası o kadar facia örneklerle gördük ki hani burası bir arası ”Beyaz Afrika” dediğimiz bile oldu. Asıl yılbaşından sonra ki durumu çok merak etmeye başladım. Enflasyon, vergi, zam asgari ücrete dün gibi sevinen herkes zam geldi diye. Şimdi asgari ücret oldu leblebi parası. Türkiye’de işsizlik sorunu giderek büyüyor ve büyümeye devam ediyor.

Türkiye'de işsizlik sorunu

Türkiye'de işsizlik sorunu giderek büyüyor. Birçok genç, yeni mezun, tecrübeli, tecrübesiz iş bulmakta artık ciddi anlamda zorluk çekiyor.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Reşat Gürsöz

Para piyasası araştırmacısı ve Ekonomist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar