Araştırma İncelemeHisse Borsa

Türkiye Borsası ve Tarihi

Türkiye Borsası ve Tarihi

Avrupa’da ilk borsa 1487 yılında Hollanda’nın Anvers şehrinde kurulmuştur.16. Yüzyılda bu borsanın yerini Amsterdam Borsası almıştır. Londra’da menkul kıymet alım satım işleri 17.yüzyılda bir kahvehanede başladığını,. 1773 yılında kahvehanenin üstüne ‘’The stock Exchange’’ Yani borsa ibareleri levhasının asılmasıyla başladığını biliyor muydunuz?

Türkiye Borsası Tarihçe

Osmanlı borçlanma tahvilleri çıkartılmaya başlandıktan sonra, İstanbul’da bunların bir piyasası oluşmuş, nakit varlık sahibi olan gayrimüslim bankerler Galata’da bu işle uğraşmaya başlamışlardır. 1866 yılında İstanbul’da kurulan borsa, 1873 yılında çıkarılan bir nizamnameyle,“ Der saadet Tahvilat Borsası ” adını almıştır

1929 yılında borsanın yapısı yeniden düzenlendi ve İstanbul Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsası Adını Aldı. 1938 Yılında çıkartılan bir kararnameyle İstanbul Borsası Kapatılarak Ankara’ya taşındı ve orda Çalışmaya Başladı. Bunun nedeni döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların yarattığı endişesiydi. 1941 Yılında Borsa yeniden İstanbul’a nakledildi. 1958 yılında Maliye bakanlığı döviz işlemlerinin merkez bankasında yapılmasına karar verince borsadaki kambiyo işlemleri sona erdi. 1980 öncesinde hisse senedi işlemleri İstanbul Sirkeci’de IV.Vakıf Han’da bulunan borsa binasında yapılıyordu.

1983 yılında çıkarılan 91 sayılı KHK ile menkul kıymet borsaları, menkul kıymetlerin alım ve satımı, fiyatlarının tespit ve ilanı işleriyle yetkili olarak kurulan tüzel kişiler olarak tanımlanmıştır.1984 yılında da Menkul kıymetler borsalarının kuruluş ve çalışma esasları hakkında yönelik çıkarılmasının ardından İstanbul’da bir menkul kıymetler borsasının kurulması SPK tarafından hükümete teklif edildi ve bu teklif 19 Ekim 1984 tarihinde onaylandı. İstanbul menkul kıymetler borsası ilk kez bu teklife geçmiştir. 1 Mart 1985’te Muharrem Karslı üçlü kararnameyle İMKB başkanlığına atandı. 26 Aralık 1985 tarihinde faaliyete geçen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ilk işlemler 3 Ocak 1986’da gerçekleştirilmiştir. İMKB İlk işlem ve kotasyonu tablosu aşağıdaki gibiydi

 

Türkiye Borsası ve Tarihi

Türkiye Borsası ve Tarihi

Avrupa’da ilk borsa 1487 yılında Hollanda’nın Anvers şehrinde kurulmuştur.16. Yüzyılda bu borsanın yerini Amsterdam Borsası almıştır.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Ahmet Bakırtaş

Matematiği seven biri olarak 1984 Yılından beri finansal piyasalar ile ilgileniyor ve takip ediyorum. O yıllardan bu yıllara kadar finansal veya finansal olmayan varlıkların grafiklerde oluşturulan değerlerin sebep ve nedenleri araştırdım. Elliott ve Dow Teorilerini orijinal makalelerinden anlamaya çalıştım. Robert Rhea, Malkiel, Benjamin Graham ve Richard Russell’in piyasaların işleyişi hakkındaki görüşleri doğrultusunda hareket edip araştırmalar yaptım. Sonuçta; Dünyada bulunan 1000 lerce finansal varlığın fiyatlarını gün gün takip ederek, test ederek, bu finansal varlıklara ait değerlerin grafiklerde rastgele, alım-satım emirleri, psikoloji veya tesadüfen oluşmadığı, aksine para gücü ve matematiksel bir yapı sayesinde oluşturulduğu yönünde somut sonuçlara ulaştım Bu konuda, kantitatif incelemeler ve testler sonucu, üstün bir tarafları ve objektif, belirgin, matematiksel ve mantıksal açıklamaları olan, kavramları açık ve net, sonuçlar hatasız, sınamaya ve teste açık bilimsel somut kanıtlar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar