Araştırma İncelemeHisse Borsa

Türkiye Borsası ve Tarihi

Türkiye Borsası ve Tarihi

Avrupa’da ilk borsa 1487 yılında Hollanda’nın Anvers şehrinde kurulmuştur.16. Yüzyılda bu borsanın yerini Amsterdam Borsası almıştır. Londra’da menkul kıymet alım satım işleri 17.yüzyılda bir kahvehanede başladığını,. 1773 yılında kahvehanenin üstüne ‘’The stock Exchange’’ Yani borsa ibareleri levhasının asılmasıyla başladığını biliyor muydunuz?

Türkiye Borsası Tarihçe

Osmanlı borçlanma tahvilleri çıkartılmaya başlandıktan sonra, İstanbul’da bunların bir piyasası oluşmuş, nakit varlık sahibi olan gayrimüslim bankerler Galata’da bu işle uğraşmaya başlamışlardır. 1866 yılında İstanbul’da kurulan borsa, 1873 yılında çıkarılan bir nizamnameyle,“ Der saadet Tahvilat Borsası ” adını almıştır

1929 yılında borsanın yapısı yeniden düzenlendi ve İstanbul Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsası Adını Aldı. 1938 Yılında çıkartılan bir kararnameyle İstanbul Borsası Kapatılarak Ankara’ya taşındı ve orda Çalışmaya Başladı. Bunun nedeni döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların yarattığı endişesiydi. 1941 Yılında Borsa yeniden İstanbul’a nakledildi. 1958 yılında Maliye bakanlığı döviz işlemlerinin merkez bankasında yapılmasına karar verince borsadaki kambiyo işlemleri sona erdi. 1980 öncesinde hisse senedi işlemleri İstanbul Sirkeci’de IV.Vakıf Han’da bulunan borsa binasında yapılıyordu.

1983 yılında çıkarılan 91 sayılı KHK ile menkul kıymet borsaları, menkul kıymetlerin alım ve satımı, fiyatlarının tespit ve ilanı işleriyle yetkili olarak kurulan tüzel kişiler olarak tanımlanmıştır.1984 yılında da Menkul kıymetler borsalarının kuruluş ve çalışma esasları hakkında yönelik çıkarılmasının ardından İstanbul’da bir menkul kıymetler borsasının kurulması SPK tarafından hükümete teklif edildi ve bu teklif 19 Ekim 1984 tarihinde onaylandı. İstanbul menkul kıymetler borsası ilk kez bu teklife geçmiştir. 1 Mart 1985’te Muharrem Karslı üçlü kararnameyle İMKB başkanlığına atandı. 26 Aralık 1985 tarihinde faaliyete geçen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ilk işlemler 3 Ocak 1986’da gerçekleştirilmiştir. İMKB İlk işlem ve kotasyonu tablosu aşağıdaki gibiydi

Türkiye Borsası ve Tarihi

Türkiye Borsası ve Tarihi

Avrupa’da ilk borsa 1487 yılında Hollanda’nın Anvers şehrinde kurulmuştur.16. Yüzyılda bu borsanın yerini Amsterdam Borsası almıştır.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar