• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2169989,727
  % -0,77
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Türk şirketi ABD’de petrol çıkartacak

Türk şirketi ABD’de petrol çıkartacak

Uluslararası alanda birçok yerde petrol sahasını işlettiği belirtilen Pet Holding’in Başkanı Güntekin Köksal, Amerika’nın Teksas eyaletinde petrol sahası alma aşamasında olduklarını belirtti. Ülkemizin özel sektör alanındaki petrol üreticilerinden olan aynı zamanda dünyanın bazı bölgelerindeki kritik noktalarda petrol sahaları yer alan Pet Holding Başkanı Güntekin Köksal, Amerika’nın Teksas eyaletinde bir bölgede petrol sahası alma noktasına gelindiğini belirtti. Basında yer alan konu ile ilgili haberlere göre İstanbul Teknik Üniversitesinde belirtilen İTÜ Petrol – Doğalgaz Konferansında sözlerini vurgulayan Güntekin Köksal, ülkemizin petrol ve doğalgaz merkezinin yetersiz olduğunu fakat farklı devletlerden petrol sahalarını alarak bu açığını ortadan kaldırabileceğini ifade etti.

Ham petrol alanındaki en kaliteli özel sektör kuruluşlarından olarak bilinen Pet Holding’in seneler önce Irak’ın kuzey bölgesinde saha işlettiğini ifade eden Güntekin Köksal, “uluslararası sahada Türk şirketleri olarak petrol ile doğalgaz aramaları, istihracı alanlarında geniş ve etkin beyin gücüne ulaşmış üst düzey mühendis ve yöneticiye sahip olduklarını belirterek, Petoil olarak çok uzun seneler önce Erbil’de ilk saha sahibi grup olarak bunu ispatladıklarını, Erbil yanında Süleymaniye, Kerkük ve Musul’da da yeni sahaları araştırdıklarını belirtti.

Bir süre önce uluslararası petrol piyasasının merkezi olan Teksas’ta saha aldıklarını belirterek Teksas’a giden ilk Türk şirketi olmaktan da onur duyduklarını da sözlerine ekledi. Sözlerinin devamında yaptıkları girişim ve yatırımlarda herhangi bir ülke desteği ve teşviki olmadığını, kendi kaynakları aracılığıyla güçlü adımlarla devam ettiklerini belirtti. Pet Holding – Petoil’in bu zamana kadar yaklaşık 10 değişik petrol projesi sürdürdüğünü, Teksas yatırımının da yaklaşık 30 milyon dolarlık bir bütçeyle küçük bir saha olduğunu sözlerine ekleyen Köksal, bu oluşum ile büyütmeyi hedeflediklerini belirterek, bu yatırımın özkaynaklardan gerçekleştirildiğinin vurguladı. Ayrıca Amerika’da belirtilen açıklamalarda; Amerika’nın Teksas eyaletindeki Houston kenti merkezli arama ve geliştirme şirketi olarak bilinen Falls City E&F, şirketinin Petholding iştiraki Petoil Overseas’ın önderliğindeki bir grup yatırımcı tarafından satın alındığı vurgulandı. Ankara merkezli Petoil’in 1990’da kurulduktan sonra petrol arama ve çıkarma faaliyetlerinde başarılı operasyonlar yürüttüğü kaydedildi. Petoil Genel Müdürü Ali Ak alım sonrası, “Küresel işletim tecrübemizi Falls City’ye ve yeni elde ettiğimiz Güney TX arazi alanına katmaktan memnunuz” açıklamasını yaptı. ABD’de yapılan açıklamalarda, alım sonrası kurulacak yeni işbirliği modeliyle ilgili sahanın daha da geliştirileceği kaydedildi. PETOİL 1974 senesinde Güntekin Köksal tarafından temelleri oluşturulmuş Pet Holding himayesinde, 1990 senesinde kurulan Petoil kuruluşunun devamı şeklinde o dönemde Azerbaycan’da ve Irak’ın kuzey bölgesinde aktif olan ilk uluslararası petrol şirketi olma başarısını göstermişti.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.