Araştırma İncelemeEditörün Seçtikleri
Neler Oluyor?

Smmm Nedir?

Smmm Nedir?

Smmm Nedir? Muhasebecilik mesleği ile alakalı terimlerden biri olarak bilinen smmm nedir ? Nasıl uygulanır ve neleri kapsar ? SMMM ve tüm ayrıntıları nelerdir bakalım.

Smmm tam manasıyla Serbest Muhasebeci Mali Müşavir anlamına gelmektedir.  Yani bu kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olduğunu söylemek mümkündür. Meslek 3568 sayılı Serbest Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu kapsamında düzenlenmiş ve koruma altına alınmıştır. Serbest  Muhasebeci Mali Müşavirlik yapan kişiler genellikle muhasebe prensiplerini göz önünde bulundurarak, defter tutmak,  kar ve zarar tablosu oluşturmak ve gerekli belgeleri düzenlemekle sorumludur.

Nasıl Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olunur ?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmak için lisans ya da ön lisans mezunu olmak zorunludur. Ticaret liselerinin muhasebe bölümünden mezun olarak 2 yıllık ön lisans bölümüne geçiş yapan öğrenciler serbest muhasebeci olarak mesleğe başlayabilirler. Ancak ön koşul olarak 4 ya da 6 yıl boyunca staj yapmaları zorunludur. 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olarak kişiler ise direk olarak serbest muhasebeci mali müşavir olarak mezun olurlar. Bu kişilerin de yine ön koşul olarak 2 yıl boyunca etkin bir staj süreci geçirmeleri gerekmektedir. Meslekte yükselmek isteyenler için yine yaklaşık 10 yıl gibi bir sürenin ardından Yüksek Mali Müşavir olmak mümkündür.

SMMM Staj Sınavı Nasıl Yapılır ?

Sınava girmek isteyen öğrenciler öncelikle belirtilen tarih sürecinde başvuruda bulunurlar. Sınavı yapan kurum Anadolu Üniversitesi olarak bilinmektedir. Sorunlar genellikle test şeklinde sorulur ve kişilerin girmiş olduğu sınavda 60 ve üzeri almaları durumunda başarılı olacakları şartı vardır. Elbette ki sınavın şartları sadece bunlarla da sınırlı değildir. Sınava 3 yıl boyunca üst üste girmek mümkündür. Ancak 3 yıl içerisinde geçer puan almak gerekir. Aksi durumda kişiler başarısız sayılacaklardır. Başarısız olan kişiler yine kurallara uygun bir şekilde yeniden dosya açtırabilirler. Usul aynı ehliyet sınavlarındaki sistem gibidir. Böyle düşünüldüğünde sınavı daha iyi anlamak mümkün olacaktır. Sınavda başarılı olan adaylar en geç 2 yıl içinde staja başlamalıdır. staja başlayan kişilerin SGK girişlerinin yapılması zorunludur.

Sorularınız için Finanspara Forum kısmından sorabilirsiniz.

Smmm Nedir ?

Smmm Nedir ?Muhasebecilik mesleği ile alakalı terimlerden biri olarak bilinen smmm nedir ? Nasıl uygulanır ve neleri kapsar ? Merak edenler için işte detaylar...

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar