Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Sigorta Primi Nedir?

Sigorta Primi Nedir? Ne işe yarar?

Sigorta Primi Nedir? Sigorta şirketinden aldığınız sigortalama( mal, hizmet, can güvenliği) hizmeti karşılığında belirli bir bedel ödersiniz bu bedelin adı sigorta primidir. Günümüzde sigorta primleri nakit ( elden, havale, eft), banka kartı ya da kredi kartıyla ödenebilmektedirler. Sigorta şirketleri bankalarla yaptıkları anlaşmalarla kredi kartlarına taksit seçeneği de sunabilmektedirler. Yine taksit seçeneğinin yanında çeşitli kampanyalarla yakıt kartı, araba paspası, diş muayenesi vb. bir çok promosyon da sunan sigorta şirketleri mevcuttur. Buraya kadar sigorta priminin ödeme şeklinden ve olası kampanyalardan söz etmiş olduk şimdi gelin sigorta primi çeşitlerini inceleyelim.

Sigorta Primi Çeşitleri :

Günümüzde gerek malımız mülkümüz için gerekse can sağlığımız için pek çok sigorta poliçesi satın alabilmekteyiz. Satın alınan sigorta poliçelerinin primleri poliçe ismine göre adlandırılırlar. Örneğin kasko poliçesi sigorta primi, trafik poliçesi sigorta primi, deprem poliçesi sigorta primi vb.

Kasko Poliçesi Sigorta Primi
Trafik Poliçesi Sigorta Primi
Özel Sağlık Poliçesi Sigorta Primi
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Poliçesi Sigorta Primi
Konut Poliçesi Sigorta Primi
Zorunlu Deprem Poliçesi (DASK) Sigorta Primi
Yıllık Hayat Poliçesi Sigorta Primi
Seyahat Poliçesi Sigorta Primi

Gelişen teknoloji ile yukarıda saydığımız sigorta poliçeleri için fiyat tekliflerini internet üzerinden hızla alabilmekteyiz. Ülkemizde bazı sigorta poliçeleri yasal olarak mecburen yaptırılmak zorundadır. Bunlardan biri Trafik Poliçesi diğeri ise Zorunlu Deprem Poliçesi (DASK) olup aşağıda bu iki poliçe ve sigorta primleri hakkında detaylar yer almaktadır.

Zorunlu Trafik Poliçesi ve Sigorta Primi

Bu poliçe zarar verdiğiniz( vereceğiniz) 3. kişileri koruyan bir poliçe türüdür. Kaza halinde maddi, manevi( yaralanma ve ölüm vakaları) zarar verdiğiniz aracın zararını ve çevreye verdiğiniz zararları karşılar. Zorunlu Trafik Poliçeleri 1(bir) yıl süre ile geçerli olup bir yılın sonundaki tarihte saat 12:00′ de sonlanır. Yapılmayan, yapılmış ama süresi geçmiş, yenilenmemiş zorunlu trafik poliçeleri tespit edilirlerse hemen trafikten men işlemi uygulanır. Bu nedenle zorunlu trafik poliçesi tarihleri düzenli olarak takip edilmeli sigorta primleri eksiksiz yatırılmalıdır. Burada önemli bir detaya daha dikkat etmeniz gerekir. Banka kartı ya da kredi kartıyla sigorta primi öderseniz kartınızdan düzenli olarak çekildiğinden emin olmanız gerekir. Aksi halde bir kaza anında trafik sigortanız ödeme yapmayabilir.

Zorunlu Deprem Poliçesi (DASK) ve Sigorta Primi :

1999 İstanbul depreminden sonra 2000 yılında zorunlu hale getirilmiş bir sigorta poliçesi türüdür. Deprem, yangın, yer kayması ve tusunami afetlerini kapsar.

Sigorta Primi

Sigorta Primi  nedir? Sigorta şirketinden aldığınız sigortalama( mal, hizmet, can güvenliği) hizmeti karşılığında belirli bir bedel ödersiniz bu bedelin adı sigorta primidir.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar