• YARIM ALTIN
  6.327,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9409
  % 0,09
 • € EURO
  31,2427
  % 0,30
 • £ POUND
  36,4385
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,0434
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3129
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  1270860,370
  % 0,71
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Sigorta Eksperi Nedir Nasıl Olunur?

Sigorta Eksperi Nedir Nasıl Olunur?

Sigorta Eksperi Nedir Nasıl Olunur?

Sigorta Eksperi Nedir Nasıl Olunur? Sigorta eksperliğinin tanımı basit olarak, kaza ya da benzeri gibi durumlarda sigortalı olan evin, iş yerinin, aracın hasar durumunu belirlemek ve yapmış olduğu bu tespitleri ilgili kurum, kuruluşlara bildirmektir. Evde ya da araçta bir hasar oluştuğunda bu tespit ederek sigortalandırıcak kişi Sigorta Eksperidir.

Sigorta Eksperi olabilmek için belirlenmiş bazı şartlar bulunur. Öncelikle Adli Sicil Kaydının temiz olması ve 4 yılık Üniversite mezunu olunması şarttır. Bu iki olmazsa olmaz kriter uygunsa Hazine Müsteşarlığı tarafından düzenlenen resmi sınava girmeye hak kazanılır. Sigorta Eksperi olmak için bu sınav mutlaka kazanılmalıdır.

Sınav tarihleri Hazine Müsteşarlığı internet sitesinde güncel olarak bulunur. Sınava girilip kazanıldıktan sonra kısa adı SEGEM olan Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlene eğitim seminerleri ve kurslarına girmek gerekir. Bu eğitim sürecini tamamlandıktan sonra uzmanlık alanlarına göre sertifikalar elde edilir.

SEGEM’in eğitimlerini tamamladıktan sonra adayların 6 aylık bir staj süresi vardır. Bu süre tamamlandıktan sonra uzmanlık alanlarına göre ilgili firmalarda çalışılabilir ya da çeşitli banka ve kurumlar ile çalışılmak üzere şahsi firma açılabilir.

Sigorta Eksperliği Neden Caziptir?

Sigorta Eksperleri ekonomik kazançları bakımından günümüzde iş seçimi konusunda kişilere oldukça cazip gelmektedir. Eksperler kamu da çalışmakta ise maaşları sabit olup ek harcırahları bulunur. Bir firmaya bağlı olarak çalışılıyorsa kazanılan gelir yapılan olay sayısına göre değişkendir. Ayrıca Eksperler her ne kadar bir firma ya da kamuya bağlı çalışsalar da genelde işlerini bağımsız olarak yaparlar.

Sigorta Eksperleri Nerelerde Çalışabilir?

Sigorta Eksperleri kendi firmalarını kurarak çalışabildikleri gibi, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile de bağımsız olarak çalışabilirler. Bu seçeneklerden bazıları şöyle belirtilebilir;

Bankalara bağlı ya da bağımsız olarak çalışabilirler. Bilirkişiye ihtiyaç duyulan adli davalarda yine bankalarda olduğu gibi bağlı ve ya bağımsız çalışabilirler. Sigorta Eksperliği sınavına girilen Hazine Müsteşarlığı bünyesinde çalışabilirler. Gemi, Uçak gibi yüksek ekonomili araçların alım satımı yapılan büyük firmalarda çalışabilirler.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.