Araştırma İnceleme

Sera Kredisi

Sera Kredisi

Sera kredisi, seracılık yatırımı yapmak isteyen girişimciler veya var olan serasını yenilemek isteyenler için verilen bir kredidir. Size verilen sera kredisi ile seranızı tadilat edebilir veya büyütebilirsiniz. Devlet, sera kurmak isteyen veya seracılık ile uğraşan üreticilere destekli kredi vermekte. Bu krediyi vermekteki amaç kapalı tarımı desteklemektedir. Devletin yanı sıra Ziraat Bankası, KOSGEB veya BEBKA gibi devlet bankaları da karşılamakta. Verilen destekler sizin yapacağınız işin büyüklüğüne veya süresine göre değişmektedir. Sera kredisi şimdilik yatırım maliyetinin %85’lik kısmını karşılamakta.

Sera Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Sera satın alınacaksa ekspertiz belgesi, çiftçilik belgesi, örtü altı kayıt sistemi belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, eğer sera yeni yapılacak veya tadilatta ise kesin fatura ve proforma gereklidir. Ayriyeten şubede değerlendirme yapılacaktır. Yapılan değerlendirmenin ardından ilave belge ve teminat talep edilebilir.

Ziraat Bankası Kredisi

Ziraat Bankası, örtü altı üretme koşullarına sahip en az 1 dekar büyüklüğünde olmak şartıyla Örtü Altı Kayıt Sistemine kayıtlı kişilere seracılık kredisi sunmakta. Ziraat Bankasının koşullarına göre ise kuracağınız sera çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermemeli. Sürekli faaliyet içinde olmalısınız. Ve hazırladığınız fizibilite raporu bakanlık müdürlüklerince onaylı olmalı. Örtü altı kayıt sistemine kayıtlı işletmelere sunulan krediler devlet kapsamında kredilerdir.

KOSGEB Kredisi

KOSGEB tarafından sera kurmak isteyenlere 100.000 Türk lirası kadar destek verilmekte. Üstelik bu kredi 0 faizle. KOSGEB tarafından kredi alabilmek için size verilen şartları yerine getirmeniz gerekmekte. KOSGEB 32 saat girişimcilik kurslarına katılan ve bu kurslarda başarılı olanlara sertifika vermekte. Sertifikayı aldıktan sonra fizibilite araştırması yapıp projesini KOSGEB’e görülen herkes bu krediyi alabilir.

Sera Kredisi Sunan Diğer Bankalar

TEB bankası ve Finansbank sera açmak isteyen girişimciler için yine seracılık kredisi sunmakta. Ve krediler size 60 aya kadar vade sağlamakta.

Sera kredisi

Sera kredisi, seracılık yatırımı yapmak isteyen girişimciler veya var olan serasını yenilemek isteyenler için verilen bir kredidir. Size verilen sera kredisi ile seranızı tadilat edebilir veya büyütebilirsiniz.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar