Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Sanal kart adından da anlaşılacağı üzere gerçekte var olmayan karttır. Kredi kartı dolandırıcılık işlemlerine her geçen gün bir yenisinin daha eklenmesi bankaları çeşitli önlemler almaya itiyor. Sanal kart da bu önlemlerin bir sonucu olarak hayatımıza girdi. Pek çok konuda da büyük avantaj sağlıyor. Özellikle kredi kartlarının internetten kullanıyor olması dolandırıcıların iştahını kabartıyor. Çünkü dolandırıcılar kart kopyalayıcı yazılımlar geliştirerek insanların alışveriş yaptığı sitelere enjekte ediyor. Güçlü ve kurumsal sitelerin bu konuda aldığı önlemler bulunsa da pek çok site bu durumun önüne geçemeyebiliyor. Dolayısıyla bu yazılımlar ile ele geçirilen kart numaraları kart sahibinin canını yakabiliyor. Yüklü tutarlardaki dolandırıcılık işlemlerinin çoğu bu yöntem ile yapılıyor.

Dolandırılmamak İçin Sanal Kart

İnternet üzerinden alışveriş yapmak çoğu zaman caziptir. Bankalar ana kart numaralarının internet üzerinden kullanılmaması için sanal kartı geliştirdi. Ancak bu kartı oluşturmak ve kullanmak için internet bankacılığı kullanmak şart. Yani kredi kartının bağlı olduğu bankanın internet bankacılığı kullanılıyor olmalıdır. Akabinde bu platform üzerinden sanal kart adımından yalnızca internet üzerinde kullanılabilecek, fiziki olarak basılmayan bir kart oluşturulur. Bu kartın numaraları ana karttan farklıdır. Alışveriş tutarı kadar ana karttan bu karta limit yüklenir ve alışveriş sanal kart numaraları ile gerçekleştirilir. Alışveriş sonunda da sanal kart iptal edilir. Böylelikle sanal kart bilgileri kopyalansa dahi hiçbir işlem gerçekleştirilemez.

Sanal Kart Ücretli Midir?

Hiçbir bankanın müşterisi oluşturduğu ya da iptal ettiği sanal kart için bir bedel ödemez. Ayrıca sanal kart sınırsız sayıda üretilebilir. Yani her alışveriş için farklı bir sanal kart kullanılabilir ki zaten güvenli olan ve kartın amacı da budur. Bu kart yalnızca internet ortamında kullanılabilen yani fiziki olarak basılmayan bir karttır. Dolayısıyla bankalar bu kart nedeni ile herhangi bir maliyete katlanmazlar. Aslında ücretsiz olmasının nedeni de budur. Ancak sanal kartlar da fiziki kartlar gibi kopyalanabilir. Bu nedenle alışveriş tutarı kadar limit yüklenmeli ve alışveriş yapıldıktan sonra kart iptal edilmeli, eğer içinde limit kaldıysa bu limit de sıfırlanmalıdır.

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Sanal kart adından da anlaşılacağı üzere gerçekte var olmayan karttır.

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar