Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Günlük olarak dökülen 50-100 tel saç telinin dökülmesi uzmanlar olarak normal karşılanırken daha fazla dökülmelerin olması tedavi gerektiren bir sorunun olduğunu ortaya koyar. Saç dökülmelerinin arttığı zamanda doğru tedavi şeklinin saptanabilmesi için uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Saç dökülmesinin tedavi aşamasından önce sorunun nedeninin bilinmesi gerekir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümü

Beslenme yetersizlikleri, D vitamini eksikliği saç dökülmelerinin birinci sebeplerinden biridir. Saçların güneş ışığından yoksun olması saçlar için çok büyük bir kayıptır. Yaşanılan şehirden, mevsimden ya da saçın tesettür ya da şapka ile sürekli kapanmasından kaynaklı sorunlarda ise ek takviye olarak D vitamini alınması önerilir. Bakır ve çinko eksiklikleri de saç dökülmelerine engel olabilir. Hangi vitaminin eksiklğinden saç dökülmelerini yaşadığımızı tespit edebilmek için de kan testi yaptırmamız ve doktorumuzun tavsiye ettiği şekilde ilaçları ve besin takviyelerini almamız son derece önemlidir.
Boynun ön kısmında bulunan troit bezlerinin gerekenden az ya da fazla çalışması saç dökülmelerine sebep olabilir.
Polikistik over sendromu, kadınlarda hormonal dengesizliğe yol açar. Bu dengesizlik yüz ve vücutta kıllanmaya, saçlarda ise dökülmeye sebebiyet verir.

Hamilelikte artan horman dengeleri sayesinde saçların çıktığı ve sıklaştığı görülürken, doğumdan sonra horman dengelerinin düşmesiyle birlikte saçlarda aşırı dökülmelere rastlanabilir.

Çok fazla stres aşırı derecede saç dökülmesine sebep olur. Hemde 1-2 ay içerisinde gözle görülür bir seyrelmeye sebep olur. Stresi olabildiğince en aza düşürmek, öfke kontrolünü sağlamak, nefes egzersizleri yapmak saç dökülmelerini en aza indirgeyebilir.

Zehirli kimyasallar içeren saç ve kozmetik ürünleri de saç dökülmelerine sebebiyet verir. Ayrıca saça sıcaklık verilerek yapılan kuaför teknikleri de saçın yanmasına ve yıpratmasına sebep olur. Daha sonra yanan yıpranan bu saçlar dökülmeye başlar.

 

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Günlük olarak dökülen 50-100 tel saç telinin dökülmesi uzmanlar olarak normal karşılanırken daha fazla dökülmelerin olması tedavi gerektiren bir sorunun olduğunu ortaya koyar.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar